Obliczanie wysokości urlopu proporcjonalnego na przełomie miesięcy

Katarzyna Tomaszewska
rozwiń więcej
Jak poprawnie obliczyć pracownikowi urlop, gdy przepracował 1 miesiąc kalendarzowy (zatrudniony był np. 8 maja, a zwolniony na własne żądanie 8 czerwca). Pracownik nie przepracował 10 lat.

Pracownikowi, który kończy lub zaczyna pracę w ciągu roku, należy się urlop proporcjonalny. Podobnie dzieje się, jeżeli pracownik zostaje zwolniony lub zatrudniony w trakcie miesiąca (art. 1551 § 1 pkt 2b k.p.). W związku z tym, jeżeli pracownik zaczął pracę 8 maja, a zakończył ją 8 czerwca i przed zatrudnieniem w zakładzie w maju, nie świadczył pracy na rzecz innego pracodawcy, będzie mu się należał urlop za 2 miesiące pracy. Dostanie ekwiwalent za 4 dni urlopu (2/12 x 20 = 3,33 po zaokrągleniu 4).

Autopromocja

Jeżeli jednak pracownik w maju świadczył pracę na rzecz innego pracodawcy, urlop będzie liczony inaczej. W takim wypadku będzie mu przysługiwał urlop tylko za czerwiec, ponieważ za maj urlopu powinien mu udzielić poprzedni pracodawca. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie art. 1552a § 3 k.p., jeżeli rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie kolejnego z nowym pracodawcą następuje w tym samym miesiącu, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje „stary” pracodawca.

Przykład

Pracownik, któremu przysługuje urlop w wymiarze 26 dni, 24 marca rozwiązał stosunek pracy, a od 30 marca został zatrudniony w innej firmie. W związku z tym pierwszy pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu za 3 miesiące pracy, tj. za styczeń, luty i marzec. Natomiast u nowego pracodawcy pracownik otrzyma urlop liczony od kwietnia do końca roku, a jeżeli umowa rozwiąże się przed końcem roku - do ostatniego miesiąca umowy.

Kadry
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]
19 maja 2024

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.
19 maja 2024

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

pokaż więcej
Proszę czekać...