Karmienie piersią a czas pracy

Cezary Mak
rozwiń więcej
Przerwy na karmienie a zaświadczenie lekarskie.
Karmienie piersią uprawnia do skorzystania z przerw w czasie pracy. W naszym zakładzie pracy przyjęliśmy praktykę w stosunku do kobiet karmiących piersią, zatrudnionych na pełnym etacie, polegającą na tym, że kończą one pracę o godzinę krócej niż pozostałe pracownice przez okres roku od czasu urodzenia dziecka. Jedna z pracownic oświadczyła mi, że mimo upływu rocznego terminu karmi dalej dziecko piersią i w związku z tym chce kończyć pracę wcześniej. Czy mogę w jakiś sposób zweryfikować jej oświadczenie? - pyta Czytelnik z Gdańska.

AKTUALIZACJA: Zgodnie z wypowiedzią PIP z 2016 r. pracodawca nie ma prawa żądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego w sprawie karmienia dziecka piersią: "Nie ma podstaw prawnych do żądania od pracownicy karmiącej dziecko piersią przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego tę okoliczność. Żadne przepisy prawne nie przewidują również obowiązku wystawiania przez lekarzy zaświadczeń o karmieniu piersią. Należy ponadto zauważyć, że zgodnie z art. 9 § 2 k.p. postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych."

Autopromocja

Do kiedy? - zaświadczenie lekarskie

Tak. Wprawdzie przepisy Kodeksu pracy bezpośrednio nie regulują, przez jaki okres kobieta może karmić piersią, to jednak przyjmuje się, że na żądanie pracodawcy pracownica zobowiązana jest udokumentować fakt karmienia piersią odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. Nie można z góry określić czasu karmienia piersią, który w przypadku jednych kobiet jest dłuższy, a innych krótszy. Jednak pracodawca w ramach swoich uprawnień może wydawać pracownikom polecenia związane ze stosunkiem pracy, a pracownicy zgodnie z przepisem art. 100 § 1 k.p. powinni się do nich stosować. Jeżeli więc kobieta, która twierdzi, że w dalszym ciągu karmi dziecko piersią nie przedstawi żądanego przez pracodawcę zaświadczenia, nie będzie podstaw, aby dalej udzielać jej przerw w pracy. Można zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości, umieszczając odpowiedni zapis w jednym z wewnątrzzakładowych aktów obowiązujących w zakładzie pracy (układ zbiorowy, regulamin pracy) lub też informując pisemnie zatrudnione pracownice w przypadku pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników.

Przerwy na karmienie

Przerwy na karmienie przysługują jedynie pracownicy, której czas pracy przekracza 6 godzin dziennie. W takim przypadku ma ona prawo do dwóch półgodzinnych przerw, a gdy karmi więcej niż jedno dziecko - do dwóch 45-minutowych przerw wliczanych do czasu pracy (art. 187 k.p.). Na wniosek pracownicy przerwy te mogą być udzielane jej łącznie. Jeżeli mamy do czynienia z pracownicą, której czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie. Jedynie pracownicom, których czas pracy jest krótszy niż 4 godziny dziennie, nie przysługują w ogóle przerwy na karmienie piersią.

Przerwy na karmienie piersią mogą być wykorzystane albo oddzielnie w czasie pracy albo za zgodą pracownicy łącznie. W tym ostatnim przypadku pracownica nie tylko może wykorzystywać obie przerwy łącznie w czasie dnia pracy, ale mogą one być wykorzystywane również w ten sposób, że pracownica wcześniej kończy pracę lub później ją zaczyna.

Odpowiedział Cezary Mak

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...