Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację?

Pracownicy przysługuje urlop wychowawczy w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy. Okresów równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców (opiekunów) dziecka nie należy sumować.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 4, który ma co najmniej 6-miesięczny staż pracy, ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wymiarze do 3 lat (art. 186 § 1 Kodeksu pracy).

Zasadą jest, że z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat może korzystać tylko jeden rodzic lub opiekun dziecka (art. 1891 Kodeksu pracy). Jednak dopuszczalne jest – na zasadzie wyjątku – łączne korzystanie z urlopu wychowawczego przez oboje zatrudnionych rodziców (opiekunów). Takie wspólne, równoczesne korzystanie z urlopu wychowawczego jest możliwe jedynie przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące (art. 186 § 3 Kodeksu pracy). Po upływie tego okresu (a w zasadzie na 2 tygodnie przed końcem takiego urlopu, ponieważ jest to termin na złożenie wniosku o udzielenie kolejnej części urlopu wychowawczego) pracownicy muszą zdecydować, czy urlop wychowawczy będzie kontynuowany, a jeśli tak, to przez którego z nich. W przypadku gdy, tak jak w omawianej sytuacji, zdecydują, że po okresie wspólnego, równoczesnego korzystania z urlopu, urlop wychowawczy będzie kontynuowało jedno z nich, pracodawca jest związany wnioskiem takiego pracownika i ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego zgodnie z wnioskiem.

PRZYKŁAD

Pracownica, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2010 r., wystąpiła o udzielenie urlopu wychowawczego do 31 marca 2011 r. Pracodawca może jej udzielić urlopu wychowawczego jedynie do 31 grudnia 2010 r., czyli do ostatniego dnia pracy. Jeżeli strony podpiszą kolejną umowę o pracę, to wówczas pracownica może skorzystać z urlopu wychowawczego w późniejszym terminie, po 31 grudnia 2010 r.


Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 3 lata i o tyle urlopu może wnioskować każdy uprawniony pracownik (pod warunkiem, że pozwala mu na to umowa o pracę, na podstawie której jest zatrudniony). Taki wymiar urlopu dotyczy wszystkich pracowników, bez względu na to, czy z urlopu od początku korzysta tylko jeden pracownik czy oboje rodzice (opiekunowie) korzystali równocześnie z tego urlopu przez 3 miesiące łącznie. W praktyce oznacza to, że okresu łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje pracowników nie liczy się dwukrotnie (nie sumuje się), tj. nie pomniejsza się wymiaru pozostałego urlopu wychowawczego o dodatkowe 3 miesiące, które wykorzystał drugi rodzic (opiekun) dziecka. Żaden przepis prawa pracy nie nakazuje takiego postępowania. Zatem nie ma podstawy prawnej do sumowania okresu równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców (opiekunów) dziecka w taki sposób, by od pozostałego urlopu do wykorzystania odjąć nie 3 miesiące (jakie w rzeczywistości zostały wykorzystane) lecz 6 miesięcy (czyli po 3 miesiące urlopu wykorzystanego przez każdego z pracowników).

WAŻNE!

Jeżeli ojciec i matka dziecka przebywają jednocześnie na urlopie wychowawczym, to okresów korzystania z tego urlopu nie sumuje się.

Jeśli pracodawca odejmie od maksymalnego wymiaru urlopu wychowawczego przysługującego pracownikowi dodatkowe 3 miesiące (za czas, w którym oboje pracownicy korzystali z urlopu równocześnie), wówczas bezpodstawnie obniży wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wychowawczego i narazi się na sankcje za wykroczenie ze strony PIP. W takiej sytuacji popełnia on wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które Kodeks pracy przewiduje karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy).

Wymiar urlopu wychowawczego przysługującego pracownicy ulegnie zmniejszeniu, jeżeli ojciec dziecka będzie korzystał z tego urlopu w innym czasie niż pracownica.

PRZYKŁAD

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przez pracownicę, jej mąż korzystał z 3 miesięcy urlopu wychowawczego. Po tym okresie z urlopu wychowawczego chce skorzystać pracownica. W takiej sytuacji urlop wychowawczy będzie jej przysługiwał w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy.

Podstawa prawna

  • art. 186 § 1, § 3 i § 4, art. 1891, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy,
  • § 1, § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...