Przeniesienie do innej pracy

Karolina Jagielska
rozwiń więcej
Jestem asystentką księgowej w dużej firmie. W zeszłym roku sekretarka w naszym zakładzie pracy przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w okresie od 1 października do końca grudnia. W związku z tym dyrektor przeniósł mnie na stanowisko sekretarki, nie dokonując zmiany umowy o pracę. Zastępowana przeze mnie pracownica przyniosła kolejne zwolnienie, które obejmowało cały styczeń 2008 r. I w tym wypadku musiałam zastępować ją przez kolejny miesiąc. Ostatnio usłyszałam, że takie postępowanie jest zabronione. Czy mogę domagać się jakiegoś zadośćuczynienia? - pyta Czytelniczka z Włodawy.

Pracodawca ma prawo, nie zmieniając umowy o pracę, przenieść pracownika na inne stanowisko pracy niż to, które wynika z jego umowy o pracę, maksymalnie na okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym (art. 42 § 4 k.p.). W tym przypadku pracodawca mógł powierzyć Pani wykonywanie obowiązków sekretarki maksymalnie do końca marca 2008 r.

Autopromocja

Trzymiesięczny okres pracy na innym stanowisku dotyczy jedynie danego roku kalendarzowego. Przepisy nie zakazują przeniesienia pracownika na inne stanowisko na nieprzerwany okres przekraczający 3 miesiące, jeżeli ma to miejsce na przełomie roku kalendarzowego. Oznacza to, że pracownik może być przeniesiony na inne stanowisko pracy, maksymalnie nawet na okres 6 miesięcy, jeżeli ma to miejsce, tak jak w przedstawionej sytuacji, na przełomie roku. Oprócz czasowego ograniczenia dotyczącego wykonywania innej pracy niż określona w umowie warunkiem powierzenia innego stanowiska jest także to, że praca ta musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika i przeniesienie nie może powodować obniżenia wynagrodzenia.

W przedstawionej sytuacji pracownica ma kwalifikacje do wykonywania pracy asystentki księgowej, może więc wykonywać również pracę sekretarki. Spełnienie wymogu „odpowiednich kwalifikacji” nie następuje w sytuacji, gdy pracownikowi powierzono pracę, która nie wymaga żadnych kwalifikacji, np. księgowej nie można powierzyć pracy sprzątaczki. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 8 maja 1997 r. (I PKN 131/97, OSNP 1998/6/178).

Powierzenie pracownikowi innej pracy musi być uzasadnione potrzebami pracodawcy. W omawianej sytuacji ze względu na chorobę pracownicy i możliwość zastąpienia jej przez inną osobę należy uznać, że warunek został spełniony.

Pracownik nie musi być kierowany do innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę. Może być w ciągu tego samego roku kalendarzowego kierowany kilkakrotnie na różne stanowiska i do innej pracy na krótkie okresy, które łącznie nie przekraczają 3 miesięcy.

Przykład

Księgowa w 2007 r. wykonywała w lutym pracę fakturzystki, w maju kadrowej, a przez 2 tygodnie września pełniła obowiązki głównej księgowej. We wszystkich przypadkach wykonywana praca była uzasadniona potrzebami zakładu pracy, odpowiadała kwalifikacjom i nie powodowała obniżenia jej wynagrodzenia. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe, ponieważ w całym 2007 r. powierzenie księgowej innej pracy nie przekroczyło łącznie 3 miesięcy.

Mimo że powierzenie innej pracy odbywa się bez zmiany umowy o pracę, to rozwiązując z pracownikiem umowę, należy wskazać w świadectwie pracy wszystkie okresy wykonywania pracy na innym stanowisku niż to, które wynika z umowy o pracę. Pracownik faktycznie w tym czasie zajmował inne stanowisko pracy niż określone w jego umowie o pracę.

Odpowiedziała Karolina Jagielska

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...