Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
rozwiń więcej
Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych/ fot. Fotolia
Kwestia dofinansowania pracownikom zakupu okularów korekcyjnych została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr. 148, poz. 973) zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Zaświadczenie o konieczności noszenia okularów przez pracownika lekarz powinien wydać w trakcie badań pracowniczych. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku dofinansowania do okularów nieistotne jest, czy pracownik będzie musiał nosić okulary przez cały dzień, czy też tylko w trakcie pracy przy komputerze.

Autopromocja

W sytuacji, gdy pracownikowi pogarsza się wzrok, ale posiada aktualne badania okresowe może zwrócić się do pracodawcy o skierowanie na dodatkowe badania. Jeśli badanie dodatkowe wykaże, że konieczna jest wymiana okularów w związku z pogarszającym się wzrokiem, będzie mógł skorzystać z dofinansowania do okularów.  

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Komu przysługuje dofinansowanie

Przepisy dotyczące dofinansowania dotyczą pracowników. Zgodnie z § 2 pkt 4 rozporządzenia pracownikiem jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkujący w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Nie ma przy tym znaczenia, jak długo pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy.

Kwota dofinansowania

Przepisy nie regulują kwestii wysokości dofinansowania. Zwyczajowo wysokość dofinansowania zostaje ustalona w przyjętym w firmie regulaminie pracy. Przyjąć należy, że pracodawca powinien zapewnić szkła i oprawy w podstawowym standardzie.

W sytuacji, kiedy pracownik dokonuje zakupu okularów na kwotę większą niż ustalony regulaminowo limit, pracodawca pokrywa kwotę do wysokości limitu, natomiast nadwyżkę pracownik pokrywa z własnych środków. Nie ma również przeszkód, aby pracodawca dofinansował pracownikowi okulary w pełnej wysokości, ale zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.    

Częstotliwość dofinansowania

Nie ma przepisów precyzujących częstotliwość zakupu kolejnych okularów. Z praktycznego punktu widzenia warto jest uregulować tę kwestię w regulaminie pracy poprzez wprowadzenie zapisów precyzujących, co jaki czas pracownik może ubiegać się o dofinansowanie.

Gdyby jednak u pracownika posiadającego ważne badania lekarskie nastąpiło pogorszenie bądź poprawa wzroku i związku z tym konieczna byłaby wymiana okularów na nowe, pracodawca powinien skierować takiego pracownika na badania w celu wydania odpowiedniego zaświadczenia. W tym wypadku pracodawca nie może odmówić refundacji powołując się na regulaminowy zapis, że wskazany okres jeszcze nie upłynął.

Warunki dofinansowania

Warunki, jakie pracownik musi spełnić aby otrzymać dofinansowanie:

· okulary są zakupione na podstawie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego konieczność stosowania okularów o określonych parametrach w trakcie pracy przy monitorze ekranowym,

· badanie lekarskie zostało wykonane w ramach opieki profilaktycznej nad pracownikami (tj. w ramach badania wstępnego, okresowego lub kontrolnego),

· praca przy monitorze obejmuje co najmniej połowę dziennego wymiaru czasu pracy,

· zakup okularów został odpowiednio udokumentowany (faktura VAT lub rachunek).

Podatki – zwolnienie do wysokości limitu

Zgodnie z przepisami, kwota zwracana pracownikowi przez pracodawcę w ramach dofinansowania okularów nie podlega oskładkowaniu ani opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Cena okularów ponad limit ustalony u pracodawcy nie korzysta z tego zwolnienia.

Autor: Karolina Romanowska, Senior Legal Associate w Accace

Źródło: Accace Poland

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...