Udzielenie kary porządkowej a obecność osób trzecich przy wysłuchaniu pracownika

Trejgel Grzegorz
rozwiń więcej
Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
rozwiń więcej
Udzielenie kary porzadkowej a obecność osób trzecich przy wysłuchaniu pracownika. / Fot. Fotolia
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową. Czy przy wysłuchaniu pracownika przed nałożeniem kary porządkowej mogą lub powinny być obecne osoby trzecie?

Kodeks pracy w art. 109 ustanawia procedurę udzielenia kary porządkowej. Zgodnie z tym przepisem jednym z jej elementów jest wysłuchanie pracownika, przed jego ukaraniem. Przepisy Kodeksu pracy nie zabraniają obecności osób trzecich – pracowników przy wysłuchaniu dotyczącym zarzutów uzasadniających zastosowanie kary porządkowej.

Autopromocja

W świetle orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 16 czerwca 1999 r. (sygn. akt: I PKN) językowe i potoczne rozumienie użytego przez ustawodawcę zwrotu "po uprzednim wysłuchaniu" wymaga od pracodawcy zachowania ustnego sposobu wysłuchania pracownika, który w tej właśnie formie ma najpełniejsze możliwości wyjaśnienia kwestii spornych, jakie ewentualnie uzasadniają następcze nałożenie kary porządkowej.

Oznacza to, że pracodawca nie może ograniczyć pracowniczego uprawnienia do ustnego złożenia wyjaśnień przed zastosowaniem odpowiedzialności porządkowej. W tym celu pracodawca powinien stworzyć warunki niezbędne do ustnego wysłuchania pracownika. Oczywiście pracownik ze swojego prawa nie musi skorzystać. Może też wybrać inną formę składania wyjaśnień.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Jednakże jeśli chodzi o sytuację, w której podwładny decyduje się na rozmowę z pracodawcą, co bardzo istotne z punktu widzenia prawidłowości zastosowania kary porządkowej, ma „uprzedniość” wysłuchania pracownika. Polega ona na tym, iż pracodawca dopiero po ustnym ustosunkowaniu się do zarzutów naruszenia obowiązków pracowniczych mogących uzasadniać ukaranie, może podjąć decyzję co do zastosowania odpowiedzialności porządkowej wobec podwładnego.

Zadaj pytanie na FORUM

Oznacza to, iż wadliwe jest formalne umożliwienie pracownikowi wypowiedzenie się i jednocześnie po tym fakcie wręczenie pisma o zastosowaniu kary. Takie działanie powoduje, iż kara jest udzielona niezgodnie z prawem i będzie podlegała uchyleniu przez Sąd pracy po wyczerpaniu wewnątrzzakładowej procedury odwoławczej. Jest to okoliczność bardzo istotna, ale trzeba ją w jakiś sposób udowodnić. To oznacza, iż pracownik powinien zadbać o obecność osób trzecich – pracowników, by ustrzec się przed brakiem możliwości udowodnienia ewentualnego faktu zastosowania kary porządkowej bez uprzedniego wysłuchania.

Ponadto Kodeks pracy w przypadku odpowiedzialności porządkowej nie zabrania obecności takich osób podczas składania wyjaśnień przez podwładnego. Co więcej, często zdarza się, iż przy takich czynnościach są pracownicy reprezentujący interesy pracodawcy, np. kadrowi lub inni pracownicy działów personalnych. Nie ma więc przeciwwskazań do tego, by pracownik mógł wybrać osobę, która będzie świadkiem przy jego wysłuchaniu (np. reprezentant związku zawodowego).

Kara porządkowa dla pracownika członka organizacji związkowej

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...