Sądownictwo pracy w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
rozwiń więcej
Sądownictwo pracy w Niemczech. / Fot. Fotolia
Roszczenia ze stosunku pracy są dochodzone w Niemczech przed sądami pracy, a nie jak w Polsce przed sądami powszechnymi.

Sądy pracy

§ 46 ustawy o sądach pracy (Arbeitsgerichtsgesetz; skrót ArbGG) stanowi, że do postępowania przed sądami pracy stosuje się odpowiednio przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego (Zivilprozessordnung), o ile ustawa o sądzie pracy nie stanowi inaczej.

Autopromocja

Trójinstancyjność

Niemieckie sądownictwo pracy jest trójinstancyjne: pierwszą instancją jest sąd pracy (Arbeitsgericht), drugą instancją jest krajowy sądy pracy (Landesarbeitsgericht) i trzecią instancją jest Związkowy Sąd Pracy (Bundesarbeitshgericht).

Wszystkie procesy w zakresie prawa pracy - niezależnie od wartości przedmiotu sporu – wszczynane są przed sądem pracy.

Polecamy produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Proces

Proces przed sądem pracy zaczyna się przez wniesienie pozwu. Pozew musi być wniesiony pisemnie albo ustnie do protokołu w sekretariacie właściwego sądu pracy. Powód nie jest zobowiązany przy wniesieniu pozwu, inaczej jak w sądzie cywilnym, uiszczać opłat sądowych. Na podstawie § 48 ArbGG powództwo wytacza się przed sądem pracy, w którego okręgu pracownik zwykle wykonuje albo wykonywał pracę (tzw. właściwość miejscowa).

Po wniesieniu pozwu sąd pracy wyznacza termin rozprawy pojednawczej (tzw. Güteverhandlung). W sprawach dotyczących wypowiedzeń stosunku pracy sąd powinien wyznaczyć termin rozprawy pojednawczej w ciągu dwóch tygodni od chwili wniesienia pozwu. W praktyce terminy te nie są tak szybko wyznaczane. Rozprawę pojednawczą prowadzi tylko przewodniczący sędzia danej izby sądu pracy.

W sprawach dotyczących odszkodowania za dyskryminację sąd musi wyznaczyć termin rozprawy w ciągu trzech miesięcy od wniesienia pozwu.

Większość procesów przed sądem pracy zakończona jest przez ugodę.

Zapraszamy na FORUM

Jeżeli w terminie rozprawy pojednawczej proces nie będzie zakończony np. przez ugodę stron, to sąd wyznacza dalszy termin i właściwie dalsze postępowanie sądowe przebiega tak jak w innych sprawach cywilnych, ale przy dalszych rozprawach uczestniczą jeszcze poza przewodniczącym sędzią dwóch niezawodowych sędziów z kręgów pracowników i pracodawców.

W pierwszej instancji strony mogą działać przed sądem osobiście albo przez wyznaczonych pełnomocników. Jeżeli powód albo pozwany nie jest w stanie pokryć kosztów adwokackich, to sąd pracy wyznacza mu na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego adwokata z urzędu. § 11 a ArbGG zawiera szczególną regulację odnośnie ustanowienia dla strony procesu adwokata z urzędu. Przewodniczący sądu pracy musi ustanowić dla strony procesu na jej wniosek adwokata z urzędu, jeżeli przeciwna strona procesu zastępowana jest przez adwokata. Dalszym warunkiem jest, że strona ta nie jest w stanie ze względów finansowych ponosić kosztów adwokata. Sąd powinien pouczyć stronę o prawie do postawienia tego wniosku.

Zasada, że strona przegrywająca proces obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi jego koszty procesu (sądowe i adwokackie) nie obowiązuje w postępowaniu procesowym w pierwszej instancji przed sądem pracy. Niezależnie od wyniku procesu każda strona ponosi sama powstałe koszty procesu.

W drugiej i trzeciej instancji obowiązuje tzw. przymus adwokacki, co powoduje że strony procesu nie mogą działać przed sądem osobiście bez adwokata.

Powyższe informacje dotyczą procesu przed sądem pracy w sprawach indywidualnych.

Terminy zawite w niemieckim prawie pracy

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...