Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy a warunek zawieszający wypłatę odszkodowania

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
rozwiń więcej
Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy a warunek zawieszający wypłatę odszkodowania. / Fot. Fotolia
Umowa o zakazie konkurencji obowiązująca po ustaniu stosunku pracy ma na celu powstrzymywanie byłego pracownika do wykonywania działalności konkurencyjnej względem dotychczasowego zakładu pracy. W takiej umowie można zawrzeć warunek zawieszający wypłatę odszkodowania pracownikowi.

Krzysztof Sosnowski, aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Autopromocja

Umowa o zakazie konkurencji

Zgodnie z art. 1012 k.p. pracodawca i pracownik mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji obowiązującą strony po zakończeniu stosunku pracy. Zawarcie takiej umowy zapewnia pracodawcy, że przez okres trwania zakazu konkurencji pracownik nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej względem dotychczasowego pracodawcy.

Szczegółowy zakres zakazu konkurencji strony określają w umowie. W związku z czym okoliczność doprecyzowania, czy pracownik nie będzie nawiązywał stosunku pracy z podmiotami konkurencyjnymi, czy też innych stosunków cywilnych z tymi podmiotami, bądź też samodzielnie będzie prowadził działalność konkurencyjną pozostaje do doprecyzowania w zależności od woli stron.

Zobacz produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Odszkodowanie za zakaz konkurencji

Bardziej problematycznym aspektem dot. wypłaty odszkodowania za okres obowiązywania zakazu konkurencji stanowi aspekt dowodowy czy odszkodowanie w okresie trwania konkurencji byłemu pracownikowi w sposób rzeczywisty się należy. Pracodawca nie posiada żadnych narzędzi prawnych umożliwiających mu kontrolowanie działalności zawodowej byłego pracownika. Zgodnie natomiast z art. 1012 k.p. pracownikowi należy się odszkodowanie po rozwiązaniu stosunku pracy w związku z niepodejmowaniem działalności konkurencyjnej. Niniejsze oznacza, iż co do zasady pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania do czasu aż nie wykaże, że pracownik złamał zakaz konkurencji.

Zapraszamy na nasze FORUM

Warunek zawieszający wypłatę odszkodowania

W praktyce obrotu prawnego w umowach o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy stosuje się warunek zawieszający umożliwiający wstrzymanie wypłaty odszkodowania do czasu wykazania przez pracownika że nie podjął działalności konkurencyjność.  W tym kontekście należy określić, czy istnieje możliwość zastosowania tej instytucji wynikającej z art. 89 k.c. także w prawie pracy na podstawie art. 300 k.p. „W sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.”

Umowa o zakazie konkurencji - zwolnienie pracodawcy z wypłaty odszkodowania

Zawarcie takiej klauzuli – warunku zawieszającego zostało uznane przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 lutego 2013 roku sygn. akt II PK 166/12 Sąd Najwyższy stwierdził, że„Złożenie przez byłego pracownika w każdym miesiącu po rozwiązaniu stosunku pracy, przewidzianego w umowie o zakazie konkurencji, oświadczenia o powstrzymaniu się od prowadzenia działalności konkurencyjnej, może być zakwalifikowane jako warunek (art. 89 KC) wypłaty przez pracodawcę odszkodowania z art. 101[2] § 1 KP.”. Taki warunek musi być jednak zastrzeżony w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Zobowiązanie pracownika do takiego działania już po zwarciu zakazu konkurencji jest niedopuszczalne w związku z okolicznością, iż pracodawca nie jest uprawniony do jednostronnej zmiany warunków umowy o zakazie konkurencji, chyba że strony tej umowy zdecydują się na zmianę jej treści w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 1013 K.p.).

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...