Od 1 stycznia 2013 r. będzie łatwiejszy dostęp do interpretacji ZUS, KRUS i NFZ

Aneta Mościcka
Prawnik
rozwiń więcej
Obowiązek publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej przez KRUS, ZUS i NFZ wydawanych przez te organy pisemnych interpretacji przepisów – to jedna ze zmian w uchwalonej 16 listopada br. tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej. Zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Publikowania interpretacji wydawanych przez ZUS od dawna domagały się organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, na podstawie których uprawnione organy wydają interpretacje indywidualne, zostały doprecyzowane i rozszerzone w ustawach: systemowej, zdrowotnej i o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Autopromocja

Od 1 stycznia 2013 r., tak jak dotychczas, z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów może wystąpić każdy przedsiębiorca.

Wniosek przedsiębiorcy może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. We wniosku należy podać stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie. Interpretacja zostaje wydana w formie decyzji, od której przysługuje odwołanie. Wniosek o wydanie interpretacji kosztuje 40 zł. Kwotę tę należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o interpretację. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

ZUS lub KRUS wydaje interpretację nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów, które je wydały, i może zostać zmieniona jedynie w drodze wznowienia postępowania. Ponadto nie ulega zmianie interpretacja, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Interpretacja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie może być jednak obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Obecnie obowiązujące przepisy nie zawierają wymogu publikowania interpretacji, co powoduje, że wykładnia przepisów udzielana przez ZUS jest dostępna w zasadzie tylko dla podmiotu, który o nią wnioskował.

Interpretacje ZUS będą publikowane

Na mocy ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce obowiązek wydawania interpretacji indywidualnych przez ZUS, dotychczas uregulowany tylko na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, znalazł doprecyzowanie w przepisach ubezpieczeniowych.

Ustawa systemowa w nowym brzmieniu ustanawia obowiązek niezwłocznego publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej interpretacji indywidualnych wydawanych przedsiębiorcom przez ZUS. Publikacja interpretacji nastąpi po usunięciu danych identyfikacyjnych podmiotu wnioskującego o wydanie interpretacji.

W przepisach, które wejdą w życie od 1 stycznia 2013 r., doprecyzowany został również zakres przedmiotowy, który będą obejmować interpretacje indywidualne ZUS. Od nowego roku ZUS wyda zatem interpretację w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Korzyści (+)

Interpretacje indywidualne ZUS będą obligatoryjnie i niezwłocznie publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, razem z wnioskiem o wydanie interpretacji.


Dotychczas o wydanie interpretacji mógł wnioskować tylko podmiot będący przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Ta sytuacja nie uległa zmianie – o wydanie interpretacji nadal może wnioskować tylko przedsiębiorca. Jednak z publikacji będą mogli korzystać wszyscy płatnicy, którzy niejednokrotnie borykają się z podobnymi problemami w zakresie obowiązku składkowego, jak podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Możliwość ta dotyczy dużej liczby płatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, np. pracodawców ze sfery budżetowej. Trzeba jednak pamiętać, że przed sankcjami ZUS za działania w zakresie wskazanym interpretacją indywidualną chroniony jest tylko podmiot, któremu ona została wydana.

Zagrożenia (–)

Brak sankcji za postępowanie zgodne z interpretacją ZUS ma zastosowanie tylko w odniesieniu do przedsiębiorcy, który o nią wnioskował.

Obowiązek publikacji interpretacji indywidualnych przez NFZ i KRUS

Obowiązek podania do publicznej wiadomości wykładni przepisów zawartej w wydawanych interpretacjach indywidualnych, przez publikację ich w Biuletynie Informacji Publicznej, od przyszłego roku obejmie także NFZ i KRUS. W przypadku tych organów również został uściślony zakres przedmiotowy wydawanych interpretacji.

Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ, na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, będzie wydawać interpretacje indywidualne w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie należą do nich jednak sprawy dotyczące składek na ubezpieczenie zdrowotne, należące do właściwości organów ubezpieczeń społecznych (ZUS i KRUS). Natomiast prezes KRUS będzie udzielał interpretacji pisemnych w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osobom wskazanym w art. 5a ust. 1a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą, które po spełnieniu ustawowych warunków kontynuują ubezpieczenia społeczne w KRUS (zamiast z tytułu prowadzenia działalności przejść do powszechnego systemu ubezpieczeniowego w KRUS).

Wypłata zaliczek dla pracowników w razie upadłości pracodawcy

Zgodnie z przepisami ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, w okresie od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy do dnia wydania przez sąd postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości pracodawca może złożyć do marszałka województwa wniosek o wypłatę zaliczek. Zaliczki te są przeznaczone na zaspokojenie niezaspokojonych świadczeń pracowniczych pracodawcy, który ogłosił upadłość.

Dotychczas do wniosku o wypłatę zaliczek należało dołączyć poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię wniosku o ogłoszenie upadłości, co wiązało się z nieuzasadnionymi kosztami opłaty notarialnej. Od 1 stycznia 2013 r. pracodawca nie ma obowiązku uwierzytelniania kopii wniosku o ogłoszenie upadłości.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2013 r. pracodawca nie ma obowiązku uwierzytelniania kopii wniosku o ogłoszenie upadłości.

Podstawa prawna:

  • art. 2, art. 7, art. 12, art. 13 ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r. poz. 1342),
  • art. 14a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
  • art. 10, art. 10a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...