Zaświadczenia wydawane byłemu pracownikowi

Marta Jendrasik
rozwiń więcej
Pracownik może żądać odszkodowania z tytułu szkody, jaką poniósł w związku z niewydaniem przez pracodawcę zaświadczenia. Takie roszczenie jest jednak dopuszczalne jedynie wtedy, gdy pracodawca ma obowiązek wydania tego rodzaju zaświadczenia.

Jakiego rodzaju zaświadczeń może żądać pracownik od byłego pracodawcy i czy są jakieś limity w zakresie liczby i częstotliwości ich wystawiania. Czy były pracownik musi podawać powód wystawienia zaświadczenia i od czego zależy obowiązek jego wystawienia przez byłego pracodawcę. To częste pytania, jakie stawiają sobie pracodawcy.

Autopromocja

Pisemne referencje i opinie o byłym pracowniku

Kwestie wydawania opinii o byłych pracownikach nie zostały uregulowane w przepisach prawa pracy, a zatem pracownik nie ma roszczenia do pracodawcy o ich wydanie. To do pracodawcy należy decyzja, czy wystawi pracownikowi opinię, czyli tzw. referencje. Dokument ten z pewnością stanowiłby dla byłego pracownika pewnego rodzaju uzupełnienie informacji zamieszczanych w świadectwie pracy. Bardzo często zdarza się, że samo wskazanie nazw stanowisk niekoniecznie obrazuje zakres wykonywanych przez pracownika obowiązków. Informacje wskazywane w świadectwie pracy nie wskazują także, jakimi umiejętnościami musiał się wykazać pracownik, świadcząc pracę na danym stanowisku.

Częstotliwość wydawanych zaświadczeń nie jest limitowana przez przepisy prawa.

Pracodawcy muszą wiedzieć, że nie jest właściwe umieszczenie opinii o pracowniku w treści ust. 6 świadectwa pracy „informacje uzupełniające”. Zamieszczenie ich w tej części świadectwa pracy oznacza wypełnienie świadectwa w sposób nieprawidłowy. W takim przypadku pracownik będzie miał prawo wystąpić z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy.

Ponadto pracownik może w drodze sądowej dochodzić ochrony swego dobra osobistego, które zostało naruszone przez zakład pracy wskutek świadomego wystawienia krzywdzącej i nieprawdziwej opinii (wyrok SN z 15 listopada 1967 r.).

PIT-11 od byłego pracodawcy na wniosek pracownika

Jeżeli stosunek pracy z byłym pracownikiem ustał w trakcie roku podatkowego, wówczas na pisemny wniosek pracownika w ciągu 14 dni pracodawca ma obowiązek wydać PIT-11 (art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jeśli pracownik nie wystąpi z takim wnioskiem, pracodawca jest zobowiązany do przekazania tej informacji do końca lutego następnego roku.

Świadczenia w razie choroby i macierzyństwa

Jeżeli stosunek pracy ustanie w trakcie pobierania przez pracownika zasiłku, a także jeśli pracownik będzie miał do niego prawo po ustaniu stosunku pracy, wówczas były pracodawca jest zobowiązany m.in. do przekazania do ZUS zaświadczenia na druku ZUS Z-3.

Konsekwencją przekazania do ZUS druku Z-3 będzie rozpoczęcie lub kontynuacja wypłaty zasiłku byłemu pracownikowi (§ 3 rozporządzenia w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Zaświadczenie o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach

Osoba, która wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, ma prawo ubiegać się o emeryturę z tego tytułu. W związku z tym były pracownik, który świadczył pracę w szczególnych warunkach, może żądać od pracodawcy wydania odpowiedniego zaświadczenia, którym jest świadectwo wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Powinno ono być wystawione na formularzu, którego wzór został określony w załączniku do rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach, lub przez dokonanie odpowiedniego wpisu w tym zakresie w treści świadectwa pracy.


Zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu

Jeżeli byli pracownicy zwracają się z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, powinni co do zasady wskazać we wniosku cel wydania tego zaświadczenia.

Przykład

Pracownik zwrócił się z wnioskiem do byłego pracodawcy o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu oraz wysokości i składnikach wynagrodzenia w trakcie zatrudnienia. Były pracodawca odmówił wydania zaświadczenia, wskazując, że pracownik otrzymał świadectwo pracy i miał możliwość wystąpienia z wnioskiem o zamieszczenie w jego treści danych dotyczących osiąganego wynagrodzenia przed wystawieniem świadectwa pracy.

Wydanie takiego zaświadczenia generalnie zależy od woli pracodawcy, jednak w miarę możliwości powinien on przychylić się do prośby pracownika.

Inaczej jest w przypadku wystawiania zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach na formularzu ZUS Rp-7.

Każdy pracodawca ma obowiązek wystawienia takiego zaświadczenia na wniosek pracownika lub ZUS (art. 125 ust. 1 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Powołany przepis nakłada na pracodawcę obowiązek współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia i wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości.

Sankcje za niewydanie zaświadczeń

Pracodawca powinien pamiętać, że w pewnych przypadkach odmowa wydania zaświadczenia lub zawarcie w nim nieprawidłowych danych może być potraktowane jako działanie na szkodę pracownika i wiązać się z odpowiedzialnością odszkodowawczą.

Przykład

Były pracownik zwrócił się z prośbą o wydanie zaświadczenia o pracy w szczególnych warunkach, wskazując na wykonywanie prac przy ręcznym układaniu na gorąco nawierzchni z mieszanek mineralno-bitumicznych. Pracodawca odmówił wydania zaświadczenia.

Z uwagi na braki w dokumentacji były pracownik nie otrzymał wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach. W takiej sytuacji będzie uzasadnione dochodzenie przez pracownika odszkodowania od byłego pracodawcy na drodze sądowej.

Podstawa prawna:

  • art. 125, 125a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • rozporządzenie MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.),
  • art. 39 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
  • § 2, 3 rozporządzenia MPiPS z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU poz. 444),
  • rozporządzenie MPiPS z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 15 listopada 1967 r. (III PZP 41/67, OSNC 1968/5/91).

 

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...