Jak pracownik powinien podpisywać dokumenty kadrowe

Małgorzata Podgórska
rozwiń więcej
Mamy wątpliwości, jak należy prawidłowo podpisywać dokumenty kadrowe. Nasi pracownicy różnie je bowiem podpisują. Czy pracownik powinien złożyć swój czytelny podpis na umowie o pracę, czy wystarczy tylko parafa? Czy pracownik musi podpisywać każdą stronę umowy o pracę czytelnym podpisem? Czy na innych dokumentach kadrowych, które trzeba sporządzać w formie pisemnej, musi być podpis, czy wystarczy parafa pracownika?

Przy podpisywaniu umowy o pracę i sporządzaniu innych dokumentów kadrowych dopuszczalne jest wyłącznie składanie własnoręcznego podpisu, a nie parafy. Pracownik nie musi podpisywać każdej strony umowy o pracę. Może jednak złożyć parafy na wszystkich stronach umowy o pracę i czytelny podpis na ostatniej stronie dokumentu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Z przepisów prawa pracy wynika, że przy dokonywaniu niektórych czynności obowiązkowe jest zachowanie formy pisemnej. Odnosi się to np. do podpisywania umowy o pracę, składania przez pracownika lub pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę lub zmiany warunków pracy lub płacy na mocy porozumienia zawartego pomiędzy pracownikiem a pracodawcą (art. 30 § 3 Kodeksu pracy).

Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają natomiast żadnych regulacji stanowiących, kiedy forma pisemna została zachowana.

Oceniając zatem, czy pisemna forma została zachowana, należałoby skorzystać z rozwiązań przewidzianych w Kodeksie cywilnym, które stosujemy posiłkowo w sprawach nieuregulowanych w prawie pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z tymi przepisami (art. 300 Kodeksu pracy).

Na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarczy złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli (art. 78 § 1 Kodeksu cywilnego). Natomiast do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany.

Na dokumentach kadrowych, które powinny być sporządzone w formie pisemnej, należy zatem składać własnoręczny podpis. Parafa bowiem jest – co do zasady – znakiem graficznym w postaci inicjałów, tj. początkowych liter imienia i nazwiska jego autora, który nie pozwala na zidentyfikowanie osoby ją składającej.

WAŻNE!

Przy sporządzaniu dokumentów w stosunku pracy w formie pisemnej dopuszczalne jest składanie wyłącznie własnoręcznego podpisu, a nie parafy.


Powyższe stanowisko potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego. W postanowieniu z 17 czerwca 2009 r. (sygn. akt IV CSK 78/09) Sąd Najwyższy wyjaśnił, że: „zasadniczo podpis powinien wyrażać co najmniej nazwisko. Nie jest konieczne, aby było to nazwisko w pełnym brzmieniu, gdyż dopuszczalne jest jego skrócenie, nie musi ono być także w pełni czytelne. Podpis powinien jednak składać się z liter i umożliwiać identyfikację autora, a także stwarzać możliwość porównania oraz ustalenia, czy został złożony w formie zwykle przezeń używanej; podpis więc powinien wykazywać cechy indywidualne i powtarzalne. Zdaniem Sądu, nie można odstąpić od minimum, jakim jest to, by znak pisarski umożliwiał identyfikację osoby, od której pochodzi, przynajmniej według takich kryteriów, jak cechy indywidualne i powtarzalne. Chociaż podpis nie musi być sporządzony czytelnie, to powinien odzwierciedlać cechy charakterystyczne dla osoby, która go składa i tym samym – wskazywać na tę osobę”.

Żeby uniknąć wątpliwości dotyczących podpisu dokumentów kadrowych – nie jest zalecane (choć dopuszczalne) stosowanie skrótu podpisu, tj. podpisu składanego z pominięciem niektórych liter.

PRZYKŁAD

Pracodawca złożył pracownikowi rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W swoim piśmie uzasadnił, jakie są przyczyny takiego sposobu rozwiązania umowy. Pismo obejmowało dwie strony tekstu. Pracodawca podpisał dokument rozwiązujący umowę bez wypowiedzenia własnoręcznym podpisem na drugiej stronie pisma. Natomiast na pierwszej stronie pisma złożył parafę w celu potwierdzenia treści zawartego w nim oświadczenia oraz aby zapobiec ewentualnemu podmienieniu tej strony przez osoby do tego nieupoważnione. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Dokumenty z zakresu prawa pracy, co do których zastrzeżona jest forma pisemna, aby były ważne i skuteczne, wymagają zachowania tej formy, a zatem konieczne jest złożenie na nich własnoręcznego podpisu. Złożenie wyłącznie parafy, np. na umowie o pracę, spowoduje, że będzie ona nieskuteczna. Do nawiązania stosunku pracy dojdzie, jeżeli pracownik zostanie dopuszczony do pracy. Umowa zostanie zawarta wówczas w sposób dorozumiany i na warunkach określonych w nieważnej umowie. Natomiast w odniesieniu do innych dokumentów kadrowych, co do których nie ma obowiązku zachowywania formy pisemnej, można uznać, że są ważne, jeżeli pracownik je tylko parafował, a nie podpisał (np. wniosek urlopowy).

Podstawa prawna

  • art. 29 § 2, art. 30 § 3, art. 42, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 78 § 1 Kodeksu cywilnego.
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...