Pracownicy pedagogiczni wyłączeni spod Karty Nauczyciela

Beata Skrobisz-Kaczmarek
rozwiń więcej
Nowe uregulowanie spraw związanych ze wspieraniem rodziny i wprowadzenie systemu pieczy zastępczej pozbawia pracowników pedagogicznych z dotychczasowych placówek opiekuńczo-wychowawczych uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela.

Ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zmienia rolę i sposób działania placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz placówek adopcyjno-opiekuńczych. Wprowadza nowe uregulowania, w których wyniku nastąpi przekształcenie tych placówek w małe placówki, które będą gwarantować dzieciom stabilne środowisko wychowawcze.

Autopromocja

Wyłączenie spod Karty Nauczyciela

Powyższe zmiany pociągnęły za sobą również kolejną nowelizację ustawy – Karta Nauczyciela w zakresie podlegania jej przepisom pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i adopcyjno-opiekuńczych. Powyższe placówki zostały włączone do systemu pomocy społecznej w wyniku zmian w Karcie Nauczyciela dokonanych ustawą z 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 137, poz. 1304). W wyniku tej nowelizacji wychowawcy tych placówek stali się pracownikami podlegającymi przepisom ustawy o pomocy społecznej – czyli utracili status nauczycieli. Natomiast wychowawcy zatrudnieni w tych placówkach przed 1 stycznia 2004 r. w dalszym ciągu podlegali przepisom Karty Nauczyciela. W praktyce oznaczało to, że w wymienionych placówkach pracowali wychowawcy, których status określała pragmatyka zawodowa – ustawa Karta Nauczyciela, oraz wychowawcy będący pracownikami pomocy społecznej, a tym samym pracownikami samorządowymi, podlegającymi przepisom ustawy o pracownikach samorządowych.

Taka regulacja różnicowała warunki zatrudnienia wychowawców wykonujących takie same zadania w placówkach oświatowo-wychowawczych. Dualistyczny sposób zatrudniania wychowawców powodował często rozbieżności interpretacyjne obowiązujących przepisów, a tym samym częste naruszanie przepisów prawa pracy. Niejednolite regulacje dotyczące tej grupy zawodowej dezorganizowały również pracę tych placówek, w szczególności w zakresie czasu pracy wychowawców.

W praktyce oznaczało to, że czas pracy pracowników pedagogicznych, którzy byli zatrudnieni przed 1 stycznia 2004 r. regulowała Karta Nauczyciela. Zgodnie z jej art. 42 czas pracy wychowawcy zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie mógł przekraczać 40 godzin na tydzień.

W ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia wychowawca był zobowiązany do realizowania m.in.:

  • zajęć (wychowawczych i opiekuńczych) prowadzonych bezpośrednio z wychowankami albo na ich rzecz, czyli pensum, oraz
  • innych zajęć i czynności wynikających z zadań zawartych w statucie placówki.

Karta Nauczyciela określa pensum wychowawcy, którym jest tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć wychowawczych i opiekuńczych, wynoszący 26 godzin. W stosunku do wychowawców tych placówek Karta Nauczyciela nie ustala dobowej normy czasu pracy, a jedynie tygodniową.


W przypadku pozostałych wychowawców, w tym również pracowników niebędących nauczycielami, podlegali oni przepisom Kodeksu pracy. Ustawa o pracownikach samorządowych nie reguluje już obowiązujących tych pracowników norm czasu pracy i w tym zakresie odsyła do przepisów Kodeksu pracy. Tak więc czas pracy pracowników samorządowych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie może przekraczać 4 miesięcy.

Przykład

Karol B. od 2000 r. jest wychowawcą zatrudnionym w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym, dlatego podlega przepisom Karty Nauczyciela, w tym również odnośnie do czasu pracy. Jego pensum wynosi 26 godzin tygodniowo. Nie obowiązuje go ani norma dobowa, ani przeciętnie tygodniowa, a jedynie – zgodnie z Kartą Nauczyciela – jego tygodniowy czas pracy nie może przekraczać 40 godzin. W tym samym ośrodku w 2005 r. został zatrudniony Zenon W. również jako wychowawca, którego czas pracy reguluje Kodeks pracy (a więc pracuje 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym). Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2014 r. czas pracy obu wychowawców będzie regulował wyłącznie Kodeks pracy.

W zaistniałej dualistycznej sytuacji możliwe jest ustalanie rozkładów czasu pracy, które będą przewidywać pracę przez więcej niż 5 dni w tygodniu i więcej niż 40 godzin tygodniowo przy równoczesnym ustaleniu odpowiednio mniejszej liczby dni i godzin pracy w innych tygodniach okresu rozliczeniowego, jak również przy zachowaniu niezbędnej liczby dni wolnych od pracy.

Tylko do 2014 r.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewiduje, że wychowawcy zatrudnieni w omawianych placówkach przed 2004 r. będą podlegali przepisom Karty Nauczyciela przez okres 2 lat od dnia wejścia w życie tej ustawy. Przez okres 2 lat nadzór pedagogiczny w stosunku do tych pracowników będzie sprawował wojewoda. Po upływie tego terminu pracownicy ci staną się pracownikami samorządowymi w rozumieniu ustawy o pracownikach samorządowych.

Podsumowując, od 2014 r. wychowawcy tych placówek będą posiadali jednolity status, a w konsekwencji utracą przywileje, jakie gwarantowała im Karta Nauczyciela m.in. w zakresie:

  • czasu pracy,
  • uprawnień urlopowych,
  • wynagrodzeń,
  • świadczeń socjalnych,
  • uprawnień emerytalnych.

Placówki wsparcia dziennego i placówki interwencyjne

Obecnie w myśl przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wychowawcy zatrudnieni w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych stają się pracownikami placówek wsparcia dziennego, natomiast wychowawcy zatrudnieni w placówkach opiekuńczych typu interwencyjnego stają się pracownikami placówek opiekuńczo-wychowawczych pełniących funkcję interwencyjną. Natomiast wychowawcy zatrudnieni w całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizującego stają się pracownikami placówek opiekuńczo-wychowawczych pełniących funkcje specjalistyczno-terapeutyczną. Pracownicy, którzy nie będą spełniali wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez nich w dniu wejścia w życie tej ustawy, będą mogli nadal być zatrudnieni na tych stanowiskach, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat od dnia wejścia w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Ponadto działające obecnie całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego będą funkcjonowały jedynie przez okres 5 lat od dnia wejścia w życie wymienionej ustawy.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.),
  • ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.),
  • art. 204 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (DzU nr 149, poz. 887).
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...