Termin przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia

Sebastian Kryczka
rozwiń więcej
Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę miesiąc przed jego przystąpieniem do pracy. Czy informację o warunkach zatrudnienia trzeba przekazać mu w ciągu 7 dni od zawarcia umowy czy od przystąpienia do pracy? Czy jeżeli zmieniamy godziny pory nocnej, a w naszej firmie nie ma regulaminu pracy, to musimy zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia?

Informację o warunkach zatrudnienia należy przekazać pracownikowi nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. W przypadku braku regulaminu pracy powinni Państwo zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia w zakresie godzin pory nocnej.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W przypadku zatrudnienia nowego pracownika może mieć miejsce sytuacja, gdy data zawarcia umowy i dzień rozpoczęcia pracy ustalone w umowie o pracę są różne. Zawarta w umowie data rozpoczęcia pracy (przystąpienia pracownika do pracy) określa dzień nawiązania stosunku pracy (art. 26 Kodeksu pracy). Może być ona datą znacznie późniejszą niż dzień zawarcia umowy o pracę.

Termin przekazania informacji o warunkach zatrudnienia

Umowa o pracę z reguły nie zawiera wszystkich informacji, jakie należy przekazać pracownikowi. Najczęściej w umowie o pracę podajemy: strony umowy i jej rodzaj, datę zawarcia umowy, warunki pracy i płacy, w szczególności rodzaj i miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy (art. 29 § 1 Kodeksu pracy). Pozostałe warunki zatrudnienia są zawarte w informacji o warunkach zatrudnienia lub w przepisach wewnątrzzakładowych.

W przedstawionej sytuacji informację o warunkach zatrudnienia powinni Państwo przekazać pracownikowi w formie pisemnej nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Zatem bez względu na różnice między datą zawarcia umowy a określonym w umowie dniem przystąpienia pracownika do pracy termin 7 dni na pisemne poinformowanie pracownika o warunkach zatrudnienia należy liczyć od dnia zawarcia umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca podpisał z pracownikiem umowę o pracę 1 czerwca 2011 r. (dzień zawarcia umowy o pracę). W umowie zawarto zapis: dzień rozpoczęcia pracy – 27 czerwca 2011 r. Zgodnie z takimi ustaleniami pracownik nie rozpocznie pracy w dniu zawarcia umowy. W omawianym przypadku pracodawca powinien wręczyć pracownikowi dodatkową informację o warunkach zatrudnienia najpóźniej 8 czerwca 2011 r., czyli w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę.


Zmiana godzin pory nocnej w informacji o warunkach zatrudnienia

W przypadku pracodawców niemających obowiązku tworzenia regulaminu pracy, informacja o porze nocnej powinna być zawarta w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 Kodeksu pracy). Wówczas informacja o porze nocnej będzie częścią sporządzanej indywidualnie dla każdego pracownika informacji o dodatkowych, pozaumownych warunkach zatrudnienia. Przepisy nie rozstrzygają wprost, czy trzeba zmieniać pracownikom informację o warunkach zatrudnienia w przypadku, gdy zmieniły się warunki pracy wynikające najczęściej z przepisów wewnątrzzakładowych, np. pora nocna, termin wypłaty wynagrodzenia itp. Taki obowiązek został jedynie uregulowany bezpośrednio, jeżeli następuje zmiana indywidualnych warunków zatrudnienia (normy czasu pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego, długość okresu wypowiedzenia) oraz częstotliwości wypłaty wynagrodzenia lub gdy pracownik zostaje objęty układem zbiorowym pracy. W związku z tym, że pracodawca, który nie posiada regulaminu pracy, musi podać dodatkowe informacje w informacji o warunkach zatrudnienia, należy przyjąć, że w razie ich zmiany musi również o tym poinformować pracowników. W innym przypadku posiadaliby oni nieaktualne informacje o warunkach zatrudnienia. Zatem dokonując zmiany godzin pory nocnej powinni Państwo zmienić pracownikowi indywidualną informację o warunkach zatrudnienia.

Sposób przekazania zmiany informacji o porze nocnej

Przepisy nie regulują precyzyjnie trybu i formy, w jakich należy dokonywać zmiany godzin pory nocnej. Można jednak przyjąć, że zmiana informacji o porze nocnej powinna nastąpić zgodnie z trybem przewidzianym dla zmiany innych warunków zatrudnienia, w przypadku których przepisy przewidują bezpośrednio obowiązek aktualizacji. Zatem w praktyce można tego dokonać przez sporządzenie nowych pisemnych informacji uwzględniających zmianę i skierowanych do każdego pracownika lub wprowadzić aneksy do dotychczasowych informacji o warunkach zatrudnienia. Przepisy nie wskazują też jednoznacznie terminu, w jakim należy przekazać informację o zmianie pory nocnej. Stosując posiłkowo zawarty w Kodeksie pracy tryb zmiany pozostałych warunków zatrudnienia można przyjąć, że informacja w sprawie zmiany pory nocnej powinna być podana pracownikom do wiadomości niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian (art. 29 § 32 Kodeksu pracy). Podpisaną przez pracownika kopię pisma informującego o zmianie pory nocnej powinni Państwo przechowywać w części B akt osobowych.

Informację o warunkach zatrudnienia należy przekazać pracownikom nie tylko na etapie zawierania pierwszej umowy o pracę – np. umowy na okres próbny. Przy zawieraniu kolejnych umów prawo nie zwalnia pracodawcy z obowiązku pisemnego informowania pracownika o jego warunkach zatrudnienia. Taką informację należy sporządzać oddzielnie dla każdego pracownika, w dwóch egzemplarzach, podpisanych przez pracodawcę lub upoważnionego pracownika. Podpisany przez pracownika egzemplarz informacji o warunkach zatrudnienia dołączamy do części B akt osobowych pracownika.

Obowiązek informacyjny wobec pracownika nie będzie spełniony w przypadku wysłania do niego e-maila zawierającego dodatkowe, indywidualne warunki zatrudnienia lub gdy informacje te umieścimy na tablicy ogłoszeń.

Podstawa prawna

  • art. 26, art. 29 § 1, § 3, § 32, § 4 Kodeksu pracy,
  • § 6 ust. 2 pkt 2 lit. b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...