Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
rozwiń więcej
Osoby objęte wspólną odpowiedzialnością materialną muszą mieć zapewnioną możliwość sprawowania nadzoru nad powierzonym im mieniem m.in. przez swobodny dostęp do tego mienia.

Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach, które związane są z dysponowaniem pewnym mieniem, można powierzyć je na podstawie umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Umowę taką można zawrzeć z pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy zarówno na czas nieokreślony, jak i umów okresowych (na czas oznaczony, na okres próbny czy na zastępstwo).

Autopromocja

Wyżej wymieniona umowa dla swojej ważności musi być zawarta w formie pisemnej, a na jej zawarcie muszą wyrazić zgodę wszyscy pracownicy, którzy mają być nią objęci.

Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za mienie zakładu pracy powierzone im łącznie jest nieważna, jeżeli nie została zawarta na piśmie (uchwała SN z 18 kwietnia 1988 r., III PZP 62/87).

Zależności między maksymalną liczbą zatrudnionych pracowników a możliwością wspólnego powierzenia im mienia zawiera poniższa tabela:

@RY1@i26/2010/005/i26.2010.005.000.0018.101.jpg@RY2@

Wskazane wyżej limity osobowe nie obejmują pracowników, którzy wykonują pracę w miejscu powierzenia, tj. nie obejmują osób:

  • wykonujących czynności niezwiązane z dysponowaniem mieniem,
  • wykonujących pracę dorywczo lub przez czas określony,
  • nowo przyjętych do pracy wykonujących czynności związane z dysponowaniem mieniem – do czasu przeprowadzenia najbliższej inwentaryzacji,
  • młodocianych w okresie odbywania przygotowania zawodowego, a po zakończeniu tego przygotowania – do czasu przeprowadzenia najbliższej inwentaryzacji,
  • odbywających praktykę zawodową.

Wyżej wymienione osoby mogą wykonywać jakiekolwiek prace w miejscu powierzenia mienia wyłącznie za pisemną zgodą pracowników objętych wspólną odpowiedzialnością materialną.


Prawidłowe powierzenie mienia

Jednym z warunków późniejszego egzekwowania stwierdzonych w powierzonym mieniu niedoborów jest prawidłowe powierzenie tego mienia, tj. w taki sposób, aby pracownicy mogli się z niego wyliczyć. Prawidłowe powierzenie mienia to takie, które dla przejmującego ustala stan zerowy, czyli punkt wyjścia w kierunku późniejszych rozliczeń, bowiem inwentaryzacja początkowa i końcowa dają możliwość wyliczenia ewentualnego braku (wyrok SA w Katowicach z 21 kwietnia 1995 r., III APr 82/94).

Podstawą ustalenia rodzaju oraz ilości powierzonego mienia (a więc ustalenia „punktu zerowego”) jest spis z natury (inwentaryzacja), w którym biorą udział przedstawiciele pracodawcy oraz pracownicy, którzy będą objęci tą odpowiedzialnością. W przypadku gdy pracownik nie może wziąć udziału w inwentaryzacji (np. z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny), inwentaryzację przeprowadza się w obecności innej osoby wskazanej na piśmie przez pracownika (osoba ta może wziąć udział w spisie z natury za zgodą pracodawcy). Natomiast jeżeli pracownik nie bierze udziału w inwentaryzacji i nie wskaże innej osoby – skład komisji reprezentującej pracodawcę musi być co najmniej 3-osobowy.

Treść umowy

W umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej, oprócz wskazania stron umowy, terminu jej zawarcia i wskazania inwentaryzacji, na podstawie której powierzono mienie, powinny znaleźć się również zapisy o długości okresu nieobecności pracownika, która nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności jego i pozostałych pracowników.

Przykład

W umowie zapisano, że nieobecność pracownika w pracy trwająca do 30 dni nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności materialnej. Jednak pracownik, któremu mienie powierzono, był nieobecny w pracy z powodu choroby od 8 kwietnia do 30 września 2009 r. Polecono zatem niezwłoczne, lecz nie później niż w ciągu 7 dni od upływu ww. 30-dniowego terminu, przeprowadzenie ponownej inwentaryzacji.

Ponadto w umowie należy wskazać, w jakich częściach pracownicy odpowiadają za stwierdzony niedobór. Możliwy jest zapis, że wszyscy odpowiadają w równych częściach.


Zakres odpowiedzialności

Odpowiedzialność za mienie uwarunkowana jest:

  • powstaniem szkody (stwierdzenie niedoboru),
  • bezprawnością zachowania (naruszeniem obowiązków pracowniczych – brakiem dbałości o mienie),
  • winą pracownika,
  • wystąpieniem związku przyczynowego między zachowaniem pracownika a powstałą szkodą.

W razie powierzenia pracownikowi mienia z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się wystarczy wykazanie przez zakład pracy, że szkoda jest następstwem nierozliczenia się pracownika – tak stwierdził w uchwale z 29 grudnia 1975 r. Sąd Najwyższy, V PZP 13/75.

Należałoby zaznaczyć, że ubytki w mieniu można podzielić na niezawinione (spowodowane np. ubytkami naturalnymi, stratami losowymi) i niedobory zawinione, które będą efektem działań pracowników, np. obroty dokonywane niezgodnie z dokumentacją, niesystematyczność w pracy, błędy w pomiarach itp.

W przypadku powierzenia mienia pracownicy odpowiadają za szkodę w pełnej wysokości, tj. zarówno za rzeczywistą stratę, jak i utracone korzyści. Zgodnie z tezą wyroku Sądu Najwyższego z 24 lutego 1989 r. w sprawach materialnej odpowiedzialności pracowników wysokość szkody ustala się według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili (art. 363 § 2 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). W razie wyrządzenia szkody w walucie obcej ustalenie odszkodowania następuje z reguły według średniego kursu obowiązującego w dacie ustalenia odszkodowania (III PRN 1/89).

Pracownik objęty wspólną odpowiedzialnością materialną może uwolnić się od niej, jeżeli wykaże, że szkoda ta powstała z przyczyn od niego niezależnych (np. na skutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających rozliczenie się z tego mienia) lub gdy wykaże, że szkoda w całości lub w części spowodowana została przez niektórych tylko pracowników (wówczas za całość szkody albo za jej stosowną część odpowiadają tylko sprawcy).

Podstawa prawna:

  • art. 124 i 125 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (DzU z 1996 r. nr 143, poz. 663),
  • orzeczenia Sądu Najwyższego:

– wyrok z 24 lutego 1989 r. (III PRN 1/89, OSP 1990/7/279),

– uchwała z 18 kwietnia 1988 r. (III PZP 62/87, OSNC 1988/12/165),

– uchwała z 29 grudnia 1975 r. (V PZP 13/75, OSNC 1976/2/19),

  • wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 21 kwietnia 1995 r. (III APr 82/94, OSA 1997/7–8/22).
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...