Od kiedy rozpoczyna się termin na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli pracodawca miał niesprawdzone informacje o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Do naszego sklepu wpłynął anonim, w którym napisano, że kasjerka nie rozlicza się w całości w ciągu miesiąca z dziennych utargów za sprzedany towar. Po wykonaniu inwentaryzacji zarzut przedstawiony w anonimie potwierdził się. Czy miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym rozpoczyna się w tym przypadku od dnia wpłynięcia anonimu, czy od dnia zakończenia inwentaryzacji?

Jednomiesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownicy liczy się od dnia, w którym z wynikiem przeprowadzonej inwentaryzacji zapoznała się osoba uprawniona do podjęcia decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez zakład pracy wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie (art. 52 § 2 Kodeksu pracy). Wiadomości te powinny być na tyle sprawdzone i wiarygodne, aby pracodawca przekonał się o nagannym postępowaniu danego pracownika. Może to wymagać sprawdzenia i wysłuchania pracownika, któremu jest zarzucane ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Data wpływu anonimu nie rozpoczyna biegu terminu do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Na podstawie anonimowego pisma nie można nabrać przekonania, że pracownica naruszyła obowiązki pracownicze. Również fakt, że w danym dniu została zakończona inwentaryzacja, która potwierdza wiarygodność anonimu, nie rozpoczyna biegu tego terminu, jeżeli w tym dniu o jej wynikach nie dowiedziała się osoba lub organ zarządzający Państwa firmą czy inna osoba uprawniona do rozwiązania umowy o pracę. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 21 października 1999 r. (I PKN 329/99, OSNAP 2001/5/159).

PRZYKŁAD

Pracownica, mimo ponagleń kadrowej, odkładała wykonanie lekarskich badań okresowych. Termin ważności badań upłynął 31 grudnia 2009 r. Na naradzie kierowników z zarządem spółki 7 stycznia 2010 r. kadrowa poinformowała zarząd o braku badań lekarskich pracownicy. Niewykonanie przez pracownika okresowych badań w terminie, mimo otrzymania skierowania na te badania, uprawnia pracodawcę do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika. W przedstawionej sytuacji bieg jednomiesięcznego terminu do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy rozpoczął się 1 stycznia 2010 r. W tym dniu bowiem utraciły ważność badania okresowe pracownicy, o czym wiedziała kadrowa, która posiada pisemne upoważnienie do dokonywania za pracodawcę czynności w zakresie rozwiązywania umów o pracę.

W omawianej sytuacji jednomiesięczny termin na wręczenie zwolnienia dyscyplinarnego pracownicy rozpoczął się w chwili, kiedy pracodawca dowiedział się o wynikach inwentaryzacji. Na podstawie wyników inwentaryzacji pracodawca uzyskał pewność, że kasjerka nie wywiązuje się z obowiązku zdawania w całości utargów w każdym dniu pracy. Wyniki inwentaryzacji pokazały, że kasjerka naruszyła swoje obowiązki pracownicze, ponieważ nie wykonywała prawidłowo swojego zakresu czynności polegającego na obowiązku codziennego rozliczania się z pieniędzy, które utargowała w czasie dniówki roboczej. Postępowanie kasjerki uprawnia pracodawcę do rozwiązania z nią umowy o pracę bez wypowiedzenia.

W praktyce od razu po zakończeniu inwentaryzacji w kasie osoba odpowiedzialna za jej przeprowadzenie powinna przekazać w pisemnej wersji wynik inwentaryzacji przełożonemu, który ma uprawnienia do rozwiązania umowy o pracę z kasjerką.

Ukaranie pracownika za naruszenie obowiązków pracowniczych w inny sposób niż przez zwolnienie dyscyplinarne nie pozbawia pracodawcy możliwości jego zwolnienia dyscyplinarnie, jeżeli nie upłynął jeszcze miesięczny termin od dopuszczenia się tego naruszenia.

PRZYKŁAD

W spółce akcyjnej nastąpiła zmiana całego dwuosobowego zarządu. Poprzedni zarząd wymierzył karę nagany dozorcy za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym. Dozorca nie odwołał się od kary. Nowy zarząd zorientował się, że od nagannego zachowania pracownika minęły dopiero 3 tygodnie i rozwiązał z dozorcą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym, mimo że zajście miało miejsce przed powołaniem nowego zarządu. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 52, art. 108 § 1 Kodeksu pracy.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...