Czy trzeba zmienić umowy o pracę pracowników przejętych przez innego pracodawcę, jeżeli nowa firma chce ich zatrudnić w innym miejscu pracy

Magdalena Opalińska
rozwiń więcej
Przejęliśmy inny zakład pracy wraz z pracownikami. Pracownicy zostali przejęci w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Pracownicy mają pracować w naszej firmie, która ma siedzibę oddaloną o 300 km od ich dotychczasowego miejsca pracy. Czy w takim przypadku powinniśmy uzyskać zgodę pracowników na wykonywanie pracy w naszej firmie? Większość pracowników, w tym kilka pracownic w ciąży, nie chce pracować w naszym zakładzie ze względu na jego lokalizację.

RADA

Autopromocja

Należy uzyskać zgodę pracowników na zmianę miejsca wykonywania pracy. W przypadku braku takiej zgody, można wypowiedzieć pracownikom warunki pracy w zakresie miejsca świadczenia pracy. Pracownicom w ciąży można wypowiedzieć warunki pracy w zakresie miejsca wykonywania pracy tylko wówczas, gdy zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników.

UZASADNIENIE

Zmiana pracodawcy dokonana na podstawie art. 231 Kodeksu pracy (przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę) odbywa się automatycznie, bez konieczności dokonywania przez pracodawcę czy pracownika jakichkolwiek dodatkowych czynności. Na zmianę pracodawcy w tym trybie nie jest potrzebna zgoda pracownika.

W przypadku przejęcia zakładu pracy przez inny zakład staje się on z mocy prawa stroną stosunku pracy z pracownikami przejętego zakładu. W takiej sytuacji nowy pracodawca nie musi zawierać nowych umów o pracę z przejmowanymi pracownikami. Zmiana postanowień umowy może nastąpić wyłącznie w drodze porozumienia stron bądź w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

WAŻNE!

W przypadku przejęcia zakładu przez innego pracodawcę, strony stosunku pracy – zarówno nowy pracodawca, jak i pracownik – są związane treścią dotychczasowej umowy o pracę i wiążą ich wszystkie warunki tej umowy.

Jednym z istotnych elementów umowy o pracę jest miejsce wykonywania pracy. W przypadku przejęcia zakładu pracy przez inny zakład pracownik przechodzi do nowego pracodawcy na dotychczasowych warunkach umowy o pracę. Dotyczy to również miejsca świadczenia pracy. Z uwagi na fakt, że siedziba nowego pracodawcy może mieścić się w innym miejscu niż siedziba dotychczasowego pracodawcy, co również może wiązać się ze zmianą miejsca świadczenia pracy przez pracownika, konieczne jest dokonanie zmiany warunków umowy o pracę w zakresie miejsca świadczenia pracy przez pracownika. Dlatego w Państwa przypadku konieczne jest dokonanie takiej zmiany.

Mogą Państwo zmienić nowym pracownikom miejsce świadczenia pracy w drodze pisemnego porozumienia z każdym z pracowników. W przypadku braku zgody pracownika na zmianę warunków umowy o pracę w tym trybie, konieczne będzie dokonanie przez Państwa wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy pracownika w zakresie miejsca świadczenia pracy.

Do oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Oznacza to, że każde wypowiedzenie warunków pracy lub płacy powinno być złożone jak wypowiedzenie definitywne, czyli na piśmie z zachowaniem przepisów o okresach i terminach wypowiedzenia. Wypowiedzenie zmieniające powinno zawierać pouczenie o przysługujących pracownikowi uprawnieniach, tj. o możliwości zrezygnowania przez pracownika z zaproponowanych mu nowych warunków do połowy okresu wypowiedzenia, jak również informację o prawie odwołania się do sądu pracy. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki zatrudnienia. Zatem w przypadku braku zgody pracownika na zmianę miejsca wykonywania pracy pozostaje Państwu wręczenie pracownikom wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy w zakresie miejsca świadczenia pracy.

Wypowiedzenia zmieniającego warunków pracy mogą Państwo również dokonać w stosunku do pracownic w ciąży, jeżeli ma do Państwa zastosowanie ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ustawa ta dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

W przypadku braku zgody przez pracownika na zmianę miejsca świadczenia pracy pozostanie Państwu wręczenie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy o pracę w zakresie miejsca świadczenia pracy, a w okresie wypowiedzenia delegowanie pracownika do nowego miejsca świadczenia pracy. Natomiast w okresie wypowiedzenia zmieniającego nie mogą Państwo delegować pracownic w ciąży poza ich stałe miejsce pracy. Zatem mogą Państwo w tym okresie jedynie zwolnić je ze świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia.

Jeśli pracodawca zatrudnia poniżej 20 pracowników, nie może wręczyć pracownicom w ciąży wypowiedzeń zmieniających. W takiej sytuacji będą Państwo mogli jedynie zwolnić pracownice z obowiązku świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia przez cały czas, kiedy będą podlegały ochronie (okres ciąży, urlopu macierzyńskiego, urlopu wypoczynkowego, urlopu wychowawczego). Dopiero po zakończeniu okresów ochronnych będą Państwo mogli wręczyć pracownicom wypowiedzenia zmieniające.

WAŻNE!

Jeżeli zakład zatrudnia poniżej 20 pracowników, pracodawca nie może wręczyć pracownicy w ciąży wypowiedzenia zmieniającego.

W przypadku przejścia zakładu na innego pracodawcę, jeżeli pracownicy nie chcą pracować u nowego pracodawcy, mogą również sami rozwiązać umowę o pracę w korzystny dla siebie sposób. W terminie nieprzekraczającym 2 miesięcy od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia za 7-dniowym uprzedzeniem (art. 231 § 4 Kodeksu pracy). Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie przez pracownika powoduje takie skutki, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Podstawa prawna

  • art. 231, art. 29, art. 411, art. 42, art. 177, art. 178 Kodeksu pracy,
  • art. 5 ust. 5 pkt 1, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 231 Kodeksu pracy) nie wyklucza modyfikacji warunków zatrudnienia w drodze porozumienia stron. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2007 r., I BP 62/06, M.P.Pr. 2007/8/419)
  • Pracownik i nowy pracodawca mogą wprowadzić w drodze porozumienia warunki pracy mniej korzystne dla pracownika od dotychczasowych, jeżeli tylko oświadczenie pracownika jest w pełni dobrowolne, a porozumienie to nie zmierza do obejścia art. 231 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 2007 r., I PK 269/06, M.P.Pr. 2007/6/302)
  • Tryb zmiany warunków zatrudnienia w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę określają powszechnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy o zmianie warunków umowy o pracę (art. 42 Kodeksu pracy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 listopada 2003 r., I PK 620/02, Pr. Pracy/7-8/57)
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...