Przedawnienie roszczeń w prawie pracy

Szymon Kaczmarek
rozwiń więcej
Istotą przedawnienia jest niemożność dochodzenia roszczeń po upływie określonego przez prawo czasu.

W prawie cywilnym, a także w prawie pracy przedawnieniu ulegają tylko roszczenia. Termin roszczenie oznacza skonkretyzowane (zindywidualizowane) co do treści oraz co do podmiotu uprawnionego i zobowiązanego uprawnienie. Inaczej mówiąc, z roszczeniem mamy do czynienia wtedy, gdy dana osoba (wierzyciel) może żądać od oznaczonego podmiotu (dłużnika) świadczenia. W przypadku gdy dłużnik odmówi spełnienia świadczenia, wierzyciel uprawniony jest do zwrócenia się do organów państwa o ochronę, tj. o przymuszenie dłużnika do spełnienia świadczenia. Tak więc przedawnieniu nie ulegają prawa (w teorii prawa nazywane prawami podmiotowymi), jak chociażby prawo własności. Przedawnienie roszczenia oznacza, że wierzyciel nie może dochodzić danego roszczenia. Roszczenie to istnieje jednak w dalszym ciągu. O wiele dalej idące konsek-wencje niewykonania uprawnienia w danym okresie są w przypadku tzw. terminów zawitych, ponieważ uprawnienie wierzyciela, wskutek upływu terminu zawitego, wygasa. Jeżeli dłużnik spełni dobrowolnie przedawnione roszczenie, to nie będzie mógł domagać się jego zwrotu. W przypadku upływu terminu zawitego dłużnik będzie mógł się domagać tego, co świadczył, ponieważ zobowiązanie wygasło. W prawie pracy, podobnie jak w prawie cywilnym, istnieje wiele terminów, których kwalifikacja może nastręczać trudności. Przyjmuje się jednak, że terminy zawite są zwykle krótkie (tydzień, miesiąc itp.), natomiast terminy przedawnienia są zwykle dłuższe (podstawowe terminy wynoszą 3 i 10 lat).

Autopromocja

Funkcja „instytucji” przedawnienia

Instytucja przedawnienia, która przy pobieżnej analizie może okazać się niesprawiedliwa, pełni ważną funkcję w prawie. Po pierwsze, zmusza wierzycieli, aby wykonywali swoje uprawnienia w terminach, w jakich powinny być one wykonane, zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Po drugie, eliminuje stan niepewności prawnej po stronie dłużnika. Każdy stan faktyczny, nawet jeśli jest niezgodny z prawem, powinien zostać uregulowany. Po trzecie, dochodzenie roszczeń przez wierzycieli po latach może być znacznie utrudnione (utrata dokumentów, śmierć świadków itp.).

Przedawnienie w prawie pracy

Cechą przedawnienia w prawie pracy jest to, że przedawnieniu podlegają nie tylko roszczenia majątkowe (jak w prawie cywilnym), ale także roszczenia niemajątkowe. W art. 291 k.p. wyraźnie stwierdza się, że przedawnieniu podlegają roszczenia ze stosunku pracy (art. 117 k.c. przewiduje, że przedawnieniu podlegają roszczenia majątkowe).

Zgodnie z Kodeksem pracy przedawniają się następujące roszczenia majątkowe:

• o wypłatę wynagrodzenia,

• o wypłatę odprawy,

• o zwrot udzielonych zaliczek,

• o odszkodowanie.

Przedawnieniu podlegają również roszczenia niemajątkowe, takie jak roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego.

Terminy

W prawie pracy ogólnym terminem przedawnienia jest termin 3-letni (art. 291 § 1 k.p.). Termin ten odnosi się do roszczeń wynikających ze stosunku pracy i roszczeń powiązanych z tym stosunkiem. Jeżeli pracownik i pracodawca zawrą inną umowę, przedawnienie roszczeń wynikających z tej umowy nastąpi zgodnie z terminami kreślonymi w prawie cywilnym. Jest to termin określony zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Termin ten stosuje się w każdym przypadku, chyba że Kodeks pracy przewiduje inny termin przedawnienia. Wyjątki od 3-letniego terminu przedawnienia określone są chociażby w art. 291 § 2 k.p., który stanowi, że roszczenie pracodawcy o naprawienie szkody w skutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków przez pracownika ulega przedawnieniu z upływem roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. Termin ten stosuje się również do roszczeń pracodawcy o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 k.p. oraz do roszczeń pracodawcy o naprawienie szkody związanej z naruszeniem przez pracownika zakazu konkurencji. Roszczenie pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika umyślnie przedawnia się zgodnie z terminami określonymi przez Kodeks cywilny (art. 4421 k.c. przewiduje terminy 3-letnie, 10-letnie i 20-letnie). Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczenie organu powołanego do rozstrzygania sporów, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą w trybie określonym w Kodeksie pracy, przedawnia się z upływem dziesięciu lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zawarcia ugody. Dotyczy to w szczególności wyroków sądów i ugód zawartych przez sądem i komisją pojednawczą.

Bieg terminu przedawnienia

Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się w dniu wymagalności roszczenia. Wymagalność roszczenia następuje w dniu, w którym wierzyciel ma prawną możliwość żądania spełnienia świadczenia. Jeżeli termin wymagalności roszczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno zostać spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do jego spełnienia. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od czynności wierzyciela, bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym wierzyciel mógł najwcześniej podjąć daną czynność. Bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu w czasie trwania przeszkody, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może dochodzić przysługujących mu roszczeń przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów. Bieg terminu przedawnienia, jeżeli osobą uprawnioną jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych (osoba niepełnoletnia, ubezwłas-nowolniona częściowo lub całkowicie), nie może zakończyć się przed upływem 2 lat od dnia ustanowienia dla niej przedstawiciela ustawowego lub od dnia, w którym ustała przyczyna do jego ustanowienia. W przypadku gdy termin przedawnienia wynosi rok, bieg terminu przedawnienia liczy się od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego albo od dnia, w którym ustała przyczyna jego ustanowienia.

Bieg przedawnienia może zostać przerwany określoną przez prawo pracy czynnością wierzyciela. Przerwanie terminu przedawnienia oznacza, że dotychczasowy bieg terminów uważa się za niebyły, a przedawnienie biegnie na nowo od momentu jego przerwania.

Przerwanie terminu przedawnienia może zajść tylko w przypadkach określonych przez Kodeks pracy, tj. w przypadku:

• podjęcia przez wierzyciela czynności przed organem właściwym do rozstrzygania sporów lub

• egzekwowania roszczeń przedsięwziętych bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,

• uznania roszczenia.

Na koniec krótko należy wspomnieć jeszcze o terminach zawitych. Terminy zawite nie posiadają generalnej regulacji w Kodeksie pracy. Są one znacznie krótsze niż terminy przedawnienia, jednak rygor terminów zawitych łagodzony jest możliwością ich przywrócenia przez sąd.

Podstawa prawna:

• art. 291 § 2 Kodeksu pracy,

• art. 4421 Kodeksu cywilnego.

Kadry
Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...