Pracodawca nie musi zgodzić się na wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy

Danuta Klucz
rozwiń więcej
Każdy pracownik może wnioskować o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Decyzja o jego wprowadzeniu pozostaje jednak w gestii pracodawcy.
Systemy i rozkłady czasu pracy są ważnym elementem organizacji pracy i z reguły ustalane są stosownie do potrzeb pracodawcy, choć przepisy kodeksu pracy przewidują także możliwość dostosowania rozkładu czasu pracy do osobistych potrzeb pracownika. Rozwiązaniem takim jest indywidualny rozkład czasu pracy, o który może wnioskować każdy pracownik.

Kodeks pracy poświęca tej instytucji tylko jeden i to niezbyt rozbudowany artykuł. Być może tak lakoniczne uregulowanie prowadzi w praktyce zakładowej do nadmiernej ostrożności w stosowaniu tego rozkładu czasu pracy. W istocie jednak chodzi tu o podkreślenie indywidualnego charakteru tej instytucji czasu pracy, która nie wymaga szerszej ingerencji ustawodawcy.

Autopromocja

W różnych systemach

Stosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy możliwe jest w różnych systemach czasu pracy. Kodeks pracy nie wprowadza bowiem ograniczeń w tym zakresie, odnosząc indywidualny rozkład czasu pracy do sytemu, jakim jest objęty pracownik.

W zasadzie istnieje duża swoboda w kształtowaniu indywidualnych rozkładów czasu pracy, ale podlegają one także ograniczeniom wynikającym z ochronnych przepisów o czasie pracy. Należy więc pamiętać, że indywidualny rozkład czasu pracy nie może modyfikować systemu czasu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony. Rozkład ten nie upoważnia także pracodawcy do swobodnego dysponowania czasem pracy pracownika i nie zwalnia z obowiązku ewidencjonowania jego czasu pracy.

Na wniosek pracownika

Indywidualny rozkład czasu pracy określa się niekiedy indywidualnym harmonogramem czasu pracy, nazewnictwo nie ma tu jednak większego znaczenia. Istotne jest bowiem, że rozkład ten indywidualizuje czas pracy danego pracownika, uwzględniając jego osobiste potrzeby.

Ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy następuje na pisemny wniosek pracownika, który może, ale nie musi, być uwzględniony przez pracodawcę. O tym, czy wniosek pracownika zostanie przyjęty przez pracodawcę decydują zwykle potrzeby wynikające z zapewnienia sprawnej organizacji pracy oraz charakteru i rodzaju zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy.

Najczęściej wniosek pracownika o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy dotyczy dostosowania do jego potrzeb godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. Skłaniać do tego mogą różne powody, które najczęściej wiążą się z trudnościami pogodzenia obowiązków rodzinnych lub innych zajęć z przyjętą organizacją pracy, komplikacją w dojazdach do miejsca wykonywania pracy czy też z sytuacją życiową pracownika.

W jakiej formie

Wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy powinien mieć formę pisemną. Przepisy nie wypowiadają się natomiast co do treści wniosku, pozostawiając tę kwestię zainteresowanemu pracownikowi. Jego treść może być zatem sformułowana zupełnie dowolnie. W zasadzie wystarczy, że będzie z niego wynikało, iż pracownik jest zainteresowany ustaleniem dla niego indywidualnego rozkładu godzin pracy.

Należy jednak pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku uwzględnić takiego wniosku, a to powinno skłonić pracownika do właściwego umotywowania swojej prośby. Konieczne jest zatem wskazanie przyczyn, dla których pracownik zainteresowany jest indywidualnym rozkładem czasu pracy, a które mogłyby przekonać pracodawcę do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Wniosek pracownika powinien być przechowywany w aktach osobowych pracownika w jego części B.


W regulaminie

Pracodawca powinien pamiętać, że wybór danego systemu i rozkładu czasu pracy musi znaleźć swój formalny wyraz, poprzez wskazanie ich w odpowiednich regulacjach zakładowych, zgodnie z trybem określonym w przepisach prawa pracy. Dotyczy to także indywidualnego rozkładu czasu pracy.

O tym, w jakiej formie to uczynić, decyduje przede wszystkim okoliczność, czy u pracodawcy obowiązuje układ zbiorowy pracy lub regulamin pracy. Jeżeli tak, systemy i rozkłady czasu pracy ustala się w tych dokumentach. Pozostali pracodawcy, którzy nie są objęci układem zbiorowym pracy lub nie są obowiązani do ustalenia regulaminu pracy, informacje w tym zakresie zamieszczają w obwieszczeniu o czasie pracy.

Dla osób innych wyznań

Kodeks pracy nie wskazuje nawet przykładowo, w jakich przypadkach pracownik może wnioskować o indywidualny rozkład czasu pracy. Kwestię tę pozostawia pracownikowi, który najlepiej wie, kiedy praca w dotychczasowym rozkładzie czasu pracy staje się dla niego uciążliwa czy nawet niemożliwa z różnych powodów osobistych.

W przepisach pozakodeksowych można jednak spotkać się ze wskazaniem sytuacji, w której pracownik może wnioskować o indywidualny rozkład czasu pracy. Chodzi tu o pracowników należących do kościołów i innych związków wyznaniowych, którzy korzystają z gwarancji uczestnictwa w czynnościach i obrzędach religijnych oraz wypełniania obowiązków religijnych i obchodzenia świąt religijnych zgodnie z zasadami swojego wyznania.

W celu obchodzenia przez pracownika innego wyznania świąt religijnych przypadających w określonym dniu każdego tygodnia, przepisy prawa przewidują możliwość zindywidualizowania jego czasu pracy. W takiej bowiem sytuacji, na prośbę pracownika, pracodawca ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy.

PRZYKŁAD

ZAPEWNIENIE MOŻLIWOŚCI DOJAZDU DO PRACY

Pracownicy zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy wykonują pracę od 7.00 do 15.00. Jeden z pracowników z uwagi na zmianę w rozkładzie jazdy autobusów, którymi dojeżdża do miejsca pracy oddalonego od miejsca zamieszkania o ponad 20 kilometrów, złożył wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, w którym wykonywałby pracę od godz. 7.30 do 15.30.

INDYWIDUALNY ROZKŁAD CZASU PRACY:

• stosuje się na wniosek pracownika, który nie jest jednak wiążący dla pracodawcy,

• możliwy jest do zastosowania w różnych systemach czasu pracy,

• indywidualizuje czas pracy pracownika z uwzględnieniem jego osobistych potrzeb.

Przykładowy wzór wniosku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

DANUTA KLUCZ

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 142 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Par. 1 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej oraz edukacji narodowej z 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy (Dz.U. nr 26, poz. 235).

Kadry
Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...