Odpracowywanie wyjścia prywatnego

Joanna Biernacka
rozwiń więcej
Odpracowywanie wyjścia prywatnego. /Fot. Fotolia
Od zeszłego roku pracownicy, którzy chcą w czasie pracy załatwić prywatne sprawy muszą odpracować swoją absencję. Co musi zrobić podwładny, aby dostać pozwolenie na wyjście prywatne i w jaki sposób rozliczyć czas pracy pracownika, który zwolnił się w celu załatwienia prywatnych spraw?

Do zeszłego roku odpracowanie prywatnego wyjścia możliwe było tylko w godzinach nadliczbowych. Od sierpnia 2013 r. weszły w życie regulacje umożliwiające pracownikom korzystanie z prywatnych wyjść za ich odpracowaniem bez ryzyka powstania pracy w godzinach nadliczbowych.  

Autopromocja

Rozliczenie czasu pracy za wyjścia prywatne

Zgodnie z art. 151 §  21 K.p.  nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Ponadto odpracowywanie godzin związanych z prywatnym wyjściem pracownika nie wpływa na zmianę wynagrodzenia . Przeszkodą w możliwości odpracowania godzin wykorzystanych w celach prywatnych jest obowiązek odpoczynku dobowego i tygodniowego, który ogranicza ilość godzin możliwych do odpracowania w ciągu doby i tygodnia.

Przerwa w pracy

Pracownik zatrudniony na pełen etat pracujący od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 zwrócił się we wtorek do pracodawcy o udzielnie mu zwolnienia na 3 godziny w celu załatwienia prywatnych spraw. W środę pracownik ponownie zwrócił się z wnioskiem o udzielenie zwolnienia tym razem na 4 godziny. W czwartek pracownik po zakończeniu 8 godzin pracy postanowił zostać na kolejne 7 godzin w celu odpracowania prywatnego wyjścia. Pracodawca nie wyraził na to zgody powołując się na przepisy o czasie pracy mówiące, że pracownik musi mieć 11 godzinną przerwę pomiędzy pracą. Jeżeli pracownik zostałby na kolejne 7 godzin to jego przerwa między praca wynosiłaby jedynie 9 godzin.

W takiej sytuacji pracownik musi rozłożyć odpracowanie godzin w taki sposób, aby zachować 11 godziną przerwę między pracą.

Inaczej jest w przypadku pracy przewidującej przedłużenie wymiaru dobowego czasu pracy do 12 godzin. W takiej sytuacji, aby nie przekroczyć 11 godzinowego wypoczynku pomiędzy pracą pracownik może jedynie odpracować 1 godzinę wyjścia prywatnego.

Zasady prawidłowego ewidencjonowania czasu pracy pracownika

Otrzymanie zgody na wyjście prywatne

Pracodawca może, ale nie musi udzielić pracownikowi w czasie pracy zwolnienia związanego z wyjściem prywatnym, ponieważ żadne powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku do zwolnienia pracownika w trakcie pracy w celu załatwienia przez niego prywatnych spraw. W związku z brakiem zasad i warunków regulujących udzielanie zwolnienia na wyjście prywatne Ministerstwo Pracy rekomenduje, aby regulamin pracy normował tę kwestię oraz, aby była ona ustalane każdorazowo pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą.  Ponadto zgoda na wyjście w celu załatwienia prywatnych spraw powinna być udokumentowany pisemnym wnioskiem pracownika.  Nie istnieją również przepisów mówiących o tym w jakim czasie pracownik musi odpracować wyjście prywatne. W związku z tym w interesie pracodawcy jest ustalenie zasad odpracowywania wyjść prywatnych  w regulaminie wewnątrzzakładowym.

Forum Kadry

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...