Praca w święto w sklepach internetowych

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
rozwiń więcej
Praca w święta. / Fot. Fotolia / ShutterStock
Zgodnie z Kodeksem pracy praca wykonywana w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona. Regulacja dotyczy także przypadku, gdy święto wypada w niedzielę. Jakie podmioty można traktować jako placówki handlowe? Czy praca w święto w sklepach internetowych jest również zabroniona?

Definicja pracy w święto

Za pracę w święto, zgodnie z art. 1519 § 2 Kodeksu pracy, uważa się wykonywanie czynności wynikających ze stosunku pracy w okresie kolejnych 24 godzin przypadających pomiędzy godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 dnia następnego. Pracodawca może ustalić inny czas świadczenia pracy w święto, np. 24 kolejne godziny pomiędzy godziną 9.00 w święto a godziną 9.00 dnia następnego. Wskazany wyżej inny okres czasu rozumiany u danego pracodawcy jako praca w święto,  może być wprowadzony  w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, umowie o pracę czy też innym obowiązującym w zakładzie  źródle prawa pracy. Istotne  jest to, że co do zasady praca w święto nie pokrywa się z dniem kalendarzowym świątecznym chyba, że u pracodawcy wprowadzone zostanie  postanowienie, zgodnie z którym praca w święto będzie pokrywała się z dobą kalendarzową w tym dniu  i będzie trwała od północy do północy. 

Autopromocja

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Czy dopuszczalne jest wykonywanie  pracy w święto w sklepach internetowych?

Na podstawie art. 151 9a § 1 i 2 Kodeksu pracy praca wykonywana w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona, dotyczy to również przypadku, gdy święto przypada w niedzielę.
Zakaz wykonywania pracy w święta w placówkach handlowych dotyczy dni świątecznych wynikających z  ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 ze zm. oraz z 2010 r. Nr 224, poz. 1459).

Dniami tymi są: 1 stycznia - Nowy Rok, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek,  dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Poradnik "Urlopy wypoczynkowe dla pracowników"

Z uwagi na brak definicji placówki handlowej, pojawiają się liczne wątpliwości interpretacyjne jakie podmioty można  traktować jako placówki handlowe, w których w święto praca jest niedozwolona.
W sprawie pracy w święto w sklepach internetowych w dni świąteczne stanowisko zajął Główny Inspektorat Pracy. W stanowisku tym z 13 grudnia 2010 r. w sprawie zakazu pracy w handlu w wirtualnych placówkach handlowych GPP-87- 4560-82-1/10/PE/RP , przyjęto, że pojęcie placówki handlowej obejmuje co do zasady wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa, zarówno hurtowa, jak i detaliczna. Odnosząc się do tzw. „wirtualnych sklepów”, które prowadzą działalność handlową za pośrednictwem internetu, Główny Inspektorat Pracy przyjął, iż  zakaz pracy w placówkach handlowych w święta obejmuje również sklepy internetowe. Jednakże w przypadku sklepów internetowych należy zgodnie z omawianym stanowiskiem mieć na uwadze to, że ich działalność jest w wysokim stopniu zautomatyzowana a dokonywanie sprzedaży ma z reguły miejsce za pomocą programów komputerowych, automatycznie rejestrujących zakup i generujących odpowiednie komunikaty do klientów. W konkluzji swojego stanowiska  Główny Inspektorat Pracy uznał, że inaczej niż przy placówkach handlowych w znaczeniu potocznym, zakaz pracy w święto w sklepach internetowych nie musi oznaczać niemożności jej działania. Jednakże w świetle art. 1519a Kodeksu pracy, niedopuszczalne będzie dokonywanie czynności związanych z funkcjonowaniem takiego sklepu przez pracowników.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku

Kiedy praca w placówkach handlowych w święto jest dopuszczalna?

Należy mieć na uwadze, iż zakaz wykonywania pracy w święta, dotyczy tylko pracy wykonywanej na podstawie stosunku pracy. Przepis ten nie ma zastosowania do wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych ( np. umów zlecenia) czy też wykonywania takiej pracy w ramach własnej działalności gospodarczej. Przy wykonywaniu pracy w ramach umowy cywilnoprawnej, podmiot zatrudniający, powinien mieć jednak na uwadze art. 22 § 11 Kodeksu pracy, który stanowi, że wykonywanie pracy określonego rodzaju, na rzecz danego podmiotu, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez ten podmiot jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Tym samym, podmiot zatrudniający osoby na podstawie umowy cywilnoprawnej w placówkach handlowych ( w tym sklepach internetowych) w święta  z uwagi na przedstawione wyżej cechy stosunku pracy, powinien uwzględnić okoliczność, iż praca wykonywana w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy, może być potraktowana jako wykonywana w ramach umowy o pracę.

Prowadzenie kart ewidencji czasu pracy - 10 praktycznych wskazówek

Rozszerzenie dopuszczalności wykonywania pracy w święto   

Należy nadmienić, że od 04.03.2014 r., obowiązuje przepis art. 15110 pkt.11 a i b kodeksu pracy, dopuszczający pracę w niedzielę i święto  przy wykonywaniu prac polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, które odbierane są  poza granicami Polski, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dni będące świętami w Polsce, są u niego dniami pracy.

Dotyczy to także  wykonywania prac zapewniających możliwość świadczenia usług, o których mowa wyżej. Wydaje się jednak, że literalne brzmienie tego przepisu wskazuje, iż przedmiotem tego nowego uregulowania nie jest jednak handel lecz świadczenie usług, dlatego też nowa regulacja nie powinna mieć zastosowania do sklepów internetowych.

Odpowiedzialność wykroczeniowa w przypadku wykonywania pracy w święto w placówce handlowej

Zakwalifikowanie wykonywanej pracy na podstawie umowy o pracę  w święto w placówce handlowej, powoduje istotne konsekwencje, gdyż z uwagi na naruszenie przepisów o czasie pracy, może to stanowić wykroczenie z art. 281 pkt. 5 Kodeksu pracy, za którego popełnienie, pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu podlega karze grzywny od 1000 zł do 30.000 zł. Oskarżycielem w sprawach o to wykroczenie, jest inspektor pracy. 

Forum Kadry

Kadry
Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

pokaż więcej
Proszę czekać...