Ile maksymalnie dni może przepracować pracownik

Małgorzata Podgórska
rozwiń więcej
W związku z kryzysem gospodarczym mamy braki kadrowe i problemy z ustalaniem grafików poszczególnych pracowników. Mamy świadomość konieczności przestrzegania przepisów o czasie pracy, ale czy istnieją ograniczenia dotyczące liczby dni, którą pracownik może przepracować „pod rząd”, tak aby nie naruszyć przepisów prawa pracy? Czy można pracownikowi ustalić w harmonogramie godziny pracy tak, że będzie pracował np. 8 dni „pod rząd”? Ile dni pracownik może najwięcej jednorazowo przepracować? Pracownicy pracują u nas w podstawowym systemie czasu pracy.

Przyjmując, że w Państwa firmie jest dozwolona praca w niedzielę – maksymalna dopuszczalna liczba dni pracy bez przerwy to 10 dni. Jeżeli natomiast w Państwa zakładzie nie jest dopuszczalna praca w niedzielę, to pracownik może przepracować jednorazowo maksymalnie 6 dni.

Autopromocja

Pracodawca planując pracownikom pracę musi zachować przepisy o przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, nieprzerwanym dobowym i tygodniowym odpoczynku oraz o dopuszczalności pracy w niedzielę. Z tego powodu pracownik nie może wykonywać pracy codziennie. Planowanie pracy przez kilka dni „pod rząd” najbardziej jest ograniczone przez konieczność zapewnienia pracownikom co najmniej 35-godzinnego tygodniowego odpoczynku.

Tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, ale nie może być krótszy niż 24 godziny (art. 133 § 2 Kodeksu pracy) w przypadku:

  • pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami.

Odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę (art. 133 § 3 Kodeksu pracy). W sytuacjach dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek tygodniowy może przypadać w innym dniu niż niedziela. Istotne jest zatem, aby odpoczynek tygodniowy był udzielony we właściwym wymiarze oraz w każdym tygodniu pracy. Dzięki takim regulacjom pracodawca może planować w grafiku większą liczbę dni następujących po sobie, gdyż w jednym tygodniu odpoczynek tygodniowy może przypadać na początku tygodnia, a w następnym tygodniu pod koniec. Zatem pracownikowi, który może pracować w niedzielę, można zaplanować pracę przez 10 dni pod rząd. Przedstawia to poniższy rozkład czasu pracy:

Grudzień 2012 r.

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

pn

wt

śr

czw

pt

sb

nd

pn

wt

śr

czw

pt

sb

wolne

wolne

8g

8 g

8 g

8 g

8 g

8 g

8 g

8 g

8 g

8 g

wolne


PRZYKŁAD

Pracownik biurowy, zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w firmie windykacyjnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, dostał polecenie pracy nadliczbowej także w soboty i niedziele w grudniu br., które będą do odbioru w innym terminie. W przypadku tego pracownika jest to dopuszczalne, jednak tylko w odniesieniu do polecenia pracy w sobotę. Natomiast nie jest to możliwe odnośnie do niedzieli, gdyż dla tego pracodawcy praca w niedzielę jest niedopuszczalna. Praca takiego pracownika w maksymalnym dozwolonym wymiarze „w ciągu” może wyglądać w grudniu br. następująco:

pn

wt

śr

czw

pt

sb

nd

 

 

 

 

1 (wolne)

2 (wolne)

3 (praca)

4 (praca)

5 (praca)

6 (praca)

7 (praca)

8 (praca)

9 (wolne)

10 (wolne)

11 (praca)

12 (praca)

13 (praca)

14 (praca)

15 (wolne)

16 (wolne)

17 (praca)

18 (praca)

19 (praca)

20 (praca)

21 (praca)

22 (praca)

23 (wolne)

24 (wolne)

25 (święto)

26 (święto)

27 (praca)

28 (praca)

29 (wolne)

30 (wolne)

31 (praca)

 

 

 

 

 

 

Pracownik może świadczyć pracę jednorazowo maksymalnie 6 dni, np. od 3 do 8 grudnia lub od 17 do 22 grudnia. Praca w niedziele u tego pracodawcy nie jest dopuszczalna. Tygodniowy odpoczynek rozpoczyna się w sobotę (8 lub 22 grudnia) po zakończeniu pracy.

U pracodawców, u których nie jest dopuszczalna praca w niedziele, praca „w ciągu” może trwać maksymalnie przez 6 dni. Wynika to z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy oraz ustalenia niedzieli dniem wolnym od pracy.


W takich firmach nawet szczególne potrzeby pracodawcy nie uzasadniają polecenia pracownikowi pracy w niedzielę.

WAŻNE!

U pracodawców, u których praca w niedziele nie jest dozwolona, „w ciągu” można pracować maksymalnie 6 dni.

Co do zasady, pracownicy wykonują pracę przez 5 dni w tygodniu, zwykle od poniedziałku do piątku i mają 2 dni wolne od pracy. Sobota nie jest dniem wolnym od pracy i na ten dzień praca może być planowana w harmonogramie pracy. Natomiast dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy i na te dni nie można, co do zasady, planować pracy.

Praca w niedziele i święta jest dozwolona tylko:

  • w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • w ruchu ciągłym,
  • przy pracy zmianowej,
  • przy niezbędnych remontach,
  • w transporcie i w komunikacji,
  • w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
  • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
  • w rolnictwie i hodowli,
  • przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności,
  • w stosunku do pracowników zatrudnionych w weekendowym systemie czasu pracy.

Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy (art. 15112 Kodeksu pracy). Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w weekendowym systemie czasu pracy. Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

Określenie, że niedziela powinna być wolna co najmniej „raz na 4 tygodnie” należy rozumieć jako jedną wolną niedzielę w kolejnych 4 tygodniach, bez względu na to, kiedy rozpoczniemy liczyć te tygodnie. I tak np.:

NIEDZIELE

1 tydzień

2 tydzień

3 tydzień

4 tydzień

5 tydzień

6 tydzień

7 tydzień

8 tydzień

wolna

pracująca

pracująca

pracująca

wolna

pracująca

pracująca

pracująca

Nie jest dozwolone wykonywanie pracy dłużej niż łącznie przez 10 dni. Polecenie pracownikowi większej liczby dni do przepracowania „w ciągu” naruszyłoby przepisy Kodeksu pracy o tygodniowym odpoczynku i stanowiłoby wykroczenie zagrożone grzywną od 1000 zł do 30 000 zł (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy).

  • art. 128 § 3 pkt 2, art. 131–133, art. 147, art. 1519–11, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...