Ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym – czy jest dopuszczalne

Bożena Lenart
specjalista z zakresu prawa pracy
rozwiń więcej
Większość pracowników naszej firmy jest zatrudniona w zadaniowym systemie czasu pracy. Czy mogę ustalić w ramach tego systemu, że pracownicy powinni wykonywać zadania służbowe jedynie między godz. 8.00 a godz. 20.00 od poniedziałku do piątku? Pracownicy mogliby pracować w dowolnym czasie mieszczącym się jedynie w określonym przez nas przedziale. Czy takie ustalenie jest dozwolone i nie będzie ograniczało pracy w zadaniowym systemie czasu pracy?

Należy uznać, że takie ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym jest dozwolone pod warunkiem, że wynika z rodzaju pracy lub jej organizacji albo miejsca wykonywania pracy. Może być ono także uzasadnione przestrzeganiem przepisów o czasie pracy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Autopromocja

System zadaniowego czasu pracy jest jedynym systemem, w którym to pracownik, a nie pracodawca jest uprawniony do ustalania rozkładu czasu pracy, czyli konkretnych dni i godzin pracy. Jednak już same warunki uprawniające do stosowania tego systemu, czyli rodzaj pracy, jej organizacja i miejsce wykonywania pracy, mogą w praktyce ograniczać rozkład czasu pracy pracownika w tygodniu lub w pewnych porach poszczególnych dni.

PRZYKŁAD

Pracownik będący przedstawicielem handlowym jest zatrudniony w systemie zadaniowego czasu pracy. Jego praca polega na sprzedaży artykułów chemicznych, co wymaga współpracy z działami administracyjnymi firm, których pracownicy pracują tylko od poniedziałku do piątku. Zatem praca przedstawiciela handlowego polegająca na odwiedzaniu klientów jest w praktyce wykonywana tylko w te dni. Nie ma zatem przeszkód, aby pracodawca ograniczył pracownikowi wykonywanie pracy w zadaniowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli wynika to z przyczyn obiektywnych, to dni i godziny pracy pracownika zatrudnionego w systemie zadaniowego czasu pracy mogą być ograniczone z góry przez pracodawcę. Dotyczy to przypadków, gdy praca pracownika poza określonymi dniami i godzinami jest bezprzedmiotowa.

WAŻNE!

Dni i godziny pracy pracownika w systemie zadaniowym mogą być ograniczone przez pracodawcę do określonego przedziału czasu z przyczyn obiektywnych.

Jednak ewentualne ograniczenia w zakresie wykonywania pracy przez pracownika w ramach zadaniowego systemu czasu pracy wprowadzone przez pracodawcę nie mogą nadmiernie, tj. bez obiektywnych przyczyn, pozbawiać pracownika wyboru dni i godzin pracy. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, że to przede wszystkim pracodawca decydowałby o rozkładzie czasu pracy pracownika, a swoboda pracownika w tym zakresie byłaby jedynie marginalna.

Zagrożenia (–)

Pracodawca nie może ograniczyć godzin i dni pracy w systemie zadaniowym w taki sposób, że nadmiernie pozbawi pracownika ich wyboru.

Innym powodem ograniczenia pracownikom swobody w ustalaniu rozkładu czasu pracy w systemie zadaniowym może być przestrzeganie przepisów o czasie pracy (za co jest odpowiedzialny pracodawca). W systemie zadaniowego czasu pracy pracowników obowiązują bowiem te same przepisy o czasie pracy, co pozostałych pracowników.


Są to w szczególności przepisy określające:

  • wymiar czasu pracy,
  • przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy,
  • prawo pracownika do minimum 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i minimum 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego,
  • dopuszczalność pracy w niedziele i święta.

Wprowadzone przez pracodawcę ograniczenia w zakresie stosowania czasu pracy mogą więc mieć na celu wyegzekwowanie od pracowników przestrzegania tych przepisów przy kształtowaniu swojego rozkładu czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownikom pracującym w systemie zadaniowym pracodawca wskazał, że mogą pracować tylko od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00. Takie ograniczenie wynikało z tego, że pracownicy sami ustalali rozkład czasu pracy w sposób naruszający przepisy o czasie pracy. Wprowadzone przez pracodawcę ograniczenie dotyczące dni pracy zapewni pracownikom wymagany przepisami odpoczynek dobowy i tygodniowy,5-dniowy tydzień pracy i niewykonywanie pracy w niedziele i święta. Takie ograniczenie godzin i dni pracy w systemie zadaniowym jest dopuszczalne pod warunkiem, że pracownicy sami będą decydowali, czy w danym dniu będą świadczyć pracę i w jakim wymiarze.

Jeżeli chcieliby Państwo usprawiedliwić wskazane w pytaniu ograniczenia w rozkładzie czasu pracy pracowników nie rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem wykonywania pracy, ale koniecznością zapewnienia przestrzegania przepisów o czasie pracy, to ze względu na wymagany przepisami 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy warto rozważyć, czy nie rozszerzyć dopuszczalnych dobowych granic pracy do 13 godzin na dobę (np. praca od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 20.00 albo w godz. od 8.00 do 21.00).

Ograniczenia dotyczące godzin i dni pracy w systemie zadaniowym mogą Państwo wprowadzić w przepisach, w których jest u Państwa uregulowane stosowanie zadaniowego systemu czasu pracy.

Systemy i rozkłady czasu pracy wprowadza się w regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym pracy, a jeżeli pracodawca nie ma takich aktów wewnątrzzakładowych, to takich ustaleń dokonuje w obwieszczeniu (art. 150 Kodeksu pracy).

Przykładowy zapis w regulaminie pracy dotyczący ograniczenia godzin i dni pracy w systemie zadaniowym

Pracowników zatrudnionych na stanowiskach przedstawicieli handlowych obowiązuje zadaniowy system czasu pracy. Ze względu na to, że przedstawiciele handlowi współpracują z pracownikami administracyjnymi, swoją pracę powinni wykonywać w przedziale czasowym od godz. 8.00 do godz. 20.00 od poniedziałku do piątku (przy zachowaniu ogólnie obowiązującej 8-godzinnej normy dobowej i przeciętnie 40-godzinnej normy tygodniowej czasu pracy oraz obowiązującego na dany okres rozliczeniowy wymiaru czasu pracy.

Należy przypomnieć, że system zadaniowego czasu pracy może być stosowany przede wszystkim wówczas, gdy:

  • rodzaj pracy i jej organizacja powodują, że jest ona wykonywana poza zakładem pracy lub poza normalnymi godzinami funkcjonowania zakładu pracy,
  • zapotrzebowanie na pracę zależy od zmiennych okoliczności,
  • kontrola i ewidencja czasu pracy pracowników jest w praktyce niemożliwa lub znacznie utrudniona.

System zadaniowego czasu pracy nie może być zatem stosowany w przypadkach, gdy pracownik przez cały czas świadczenia pracy pozostaje w zakładzie pracy, wykonując czynności pod bezpośrednim nadzorem przełożonego.


WAŻNE!

Nie można stosować systemu zadaniowego, jeżeli pracownik przez cały czas pozostaje pod bezpośrednim nadzorem przełożonego.

W systemie zadaniowego czasu pracy to pracownik decyduje, czy w danym dniu będzie świadczył pracę i w jakim wymiarze.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia pracowników do wykonywania pracy wyłącznie w siedzibie zakładu pracy. W regulaminie pracy pracodawca ustalił, że pracownicy pracują w zadaniowym systemie czasu pracy i mogą sobie wybrać godziny pracy np. w ramach rozkładu czasu pracy od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00 tak, aby wypracować obowiązujący ich wymiar czasu pracy. Postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe, ponieważ przy takim sposobie funkcjonowania firmy nie może wprowadzić systemu zadaniowego czasu pracy.

W systemie zadaniowym pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonywania powierzonych zadań, mając na względzie obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy (a nie konkretny bądź ramowy rozkład czasu pracy).

Podstawa prawna:

  • art. 129–133, art. 140, art. 150, art. 15110, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy.
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...