Dzień wolny za święto w sobotę a urlop wypoczynkowy

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Dzień wolny za święto w sobotę - czy to urlop? / dzień wolny praca urlop / Shutterstock

Czy święto wypadające w sobotę daje prawo do dodatkowego dnia urlopu wypoczynkowego? Dzień wolny za święto w sobotę może być wyznaczony na dzień urlopu pracownika. Czy w takiej sytuacji należy się dodatkowy dzień wolny?

Czy dzień wolny za święto to urlop wypoczynkowy?

Pytanie od Czytelnika:

Autopromocja

"Czytałem artykuł na portalu Infor i nurtuje mnie jeden temat, bo nigdzie nie jest opisany. Czy dzień wolny za święto do wybrania jest równoznaczny z dniem urlopu wypoczynkowego?"

Odpowiedź:

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę nie jest dniem urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy to prawo pracownicze. Urlop ten gwarantuje pracownikowi art. 152 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Natomiast dzień wolny za święto wypadające w sobotę wynika z norm dotyczących czasu pracy i odpoczynku.

W świetle art. 129 § 1 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Zwykle okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc, a dniami wolnymi wynikającymi z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są sobota i niedziela.

Zgodnie z zasadami obliczania czasu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Jeśli święto ustawowo wolne od pracy wypada w niedzielę nic się nie dzieje. Jeśli takie święto wypada w dniu roboczym pracownika, pracownik nie przychodzi tego dnia do pracy (pracuje w danym miesiącu o 8 godzin mniej). Jest to jego dzień wolny. 

Natomiast święto, które wypada w sobotę dla pracownika niepracującego w weekendy, tak samo obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Skoro pracownik zgodnie z rozkładem czasu pracy nie wykonuje pracy w sobotę, pracodawca ma obowiązek zapewnienia takiemu pracownikowi innego dnia wolnego. Gdyby tak się nie stało, pracownik wypracowałby w danym miesiącu godziny ponadwymiarowe. A to wiąże się z koniecznością wypłaty dodatkowego wynagrodzenia.

Ważne

Art. 14 Kodeksu pracy: 

Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych.

Dzień wolny za święto w sobotę podczas urlopu wypoczynkowego

Kolejnym ciekawym zagadnieniem jest sytuacja przebywania na urlopie wypoczynkowym w dniu, który pracodawca wyznaczył pracownikowi jako „dodatkowy” dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Czy wówczas pracownikowi należy się inny dzień wolny? Nie. Pracodawca nie ma obowiązku ustalać dla takiej osoby innego dnia wolnego.

Kiedy dzień wolny za święto w sobotę?

Dzień wolny za święto w sobotę ustala pracodawca najczęściej przy pomocy zarządzenia bądź obwieszczenia. Podstawową zasadą jest oddanie dnia wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypada święto. Zwykle będzie to ten sam miesiąc. Co do zasady pracodawca samodzielnie wyznacza dzień wolny od pracy. Uznaje się, że szczególnie w małym firmach pracownicy mogą wnioskować o konkretny dzień. Nie jest to jednak wniosek wiążący pracodawcę. Może się do niego przychylić, bądź nie. Często stosowaną praktyką jest wyznaczanie dodatkowego dnia wolnego za święto w okolicy weekendu (poniedziałek, piątek). Pracodawcy mogą również przedłużać w ten sposób weekendy w związku z innymi świętami występującymi w środku tygodnia pracy w danym miesiącu. Dla przykładu, gdyby święto ustawowo wolne od pracy wypadało w czwartek, dzień wolny za inne święto występujące w sobotę można byłoby ustalić w piątek. Pracownicy zyskują wówczas 4 dni wolnego pod rząd.

Święto w sobotę a dzień wolny

Które święta występujące w sobotę dają prawo do dodatkowego dnia wolnego dla osób, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy? Wszystkie święta, które są ustawowo wolne od pracy wylicza ustawa o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 roku w art. 1 pkt 1. 

Mamy w Polsce 13 takich świąt i są to:

  1. 1 stycznia – Nowy Rok
  2. 6 stycznia – Święto Trzech Król
  3. pierwszy dzień Wielkiej Nocy
  4. drugi dzień Wielkiej Nocy
  5. 1 maja – Święto Państwowe
  6. 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
  7. pierwszy dzień Zielonych Świątek
  8. dzień Bożego Ciała
  9. 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  10. 1 listopada – Wszystkich Świętych
  11. 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
  12. 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  13. 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia


 

Kadry
Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?
09 maja 2024

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia 2024 r.
09 maja 2024

Znana jest już kwota świadczenia urlopowego w 2024 r. dla nauczycieli - nie jest niska. Do kiedy powinno być wypłacone świadczenie i jakie są zasady jego przyznania? Szczegóły niżej.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

3000 zł kary dla pracodawcy za niezatrudnienie kandydata
08 maja 2024

Pracodawcy muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za niezatrudnienie kandydata do pracy z powodów wymienionych w art. 123 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grzywna za dyskryminację przy nawiązywaniu stosunku pracy wynosi minimum 3000 zł. Na podstawie Kodeksu pracy osoba niezatrudniona może również dochodzić odszkodowania. W jakiej wysokości?

pokaż więcej
Proszę czekać...