Czy trzeba zapewniać przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy w instytucjach kultury

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Jesteśmy instytucją kultury, której pracownicy często wykonują pracę w weekendy prowadząc lub organizując różnego rodzaju imprezy kulturalne w naszym mieście. Czy na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej możemy nie zapewnić tym pracownikom przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym, jeżeli pracownik nie korzysta w tym czasie z urlopu wypoczynkowego?

Niezapewnienie pracownikowi instytucji kultury przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w danym okresie rozliczeniowym jest możliwe, jeżeli pracownik nie korzystał w tym okresie z urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi instytucji kultury można bowiem udzielić dni wolnych, wynikających z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, łącznie z urlopem wypoczynkowym w innym okresie rozliczeniowym, w którym pracownik ten urlop wykorzystuje.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W związku ze specyfiką pracy w instytucjach kultury, takich jak np. domy kultury, biblioteki, teatry, kina, filharmonie, opery, galerie sztuki itp. ustawodawca przewidział pewne odrębne uregulowania dotyczące czasu pracy zatrudnionych w nich pracowników. Wynika to z faktu, że ośrodki te wykonują swoją działalność kulturalną głównie w weekendy. Jednym z takich uregulowań jest przepis stanowiący, że pracownikom instytucji kultury mogą być udzielane dni wolne od pracy, wynikające z rozkładu czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy, łącznie z urlopem wypoczynkowym (art. 26d ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej). Oznacza to, że pracodawca nie musi zapewniać pracownikowi przeciętnie 5-dnio- wego tygodnia w tych okresach rozliczeniowych, w których nie korzysta on z urlopu wypoczynkowego. Złożenie przez pracownika wniosku urlopowego zobowiązuje już jednak pracodawcę do udzielania w pierwszej kolejności dni wolnych za pracę w soboty.

PRZYKŁAD

Animator zatrudniony w domu kultury wykonywał pracę we wszystkie soboty w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od kwietnia do czerwca 2011 r. W tym okresie pracownik miał do przepracowania 62 dni, a wykonywał pracę przez 75 dni. Pracownik nie korzystał w tych miesiącach z urlopu wypoczynkowego. Na kolejny okres rozliczeniowy złożył wniosek o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego na cały lipiec 2011 r. (21 dni). Pracodawca jest zatem zobowiązany w pierwszej kolejności do udzielenia temu pracownikowi 13 dni wolnych wynikających z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy za okres od kwietnia do czerwca 2011 r. i odjęcia z puli urlopowej na ten rok jedynie pozostałych 8 dni urlopu wypoczynkowego.

WAŻNE!

Pracodawca nie musi oddawać pracownikowi dni wolnych za pracę w soboty w tym samym okresie rozliczeniowym.


W związku z tym, że to pracodawca odpowiada za przestrzeganie przepisów o czasie pracy, nie ma możliwości, aby pracownik samodzielnie decydował o tym, kiedy odebrać dni wolne za pracę np. w weekendy. To na pracodawcy ciąży bowiem obowiązek udzielenia wolnego w jak najkrótszym terminie, zamiast lub łącznie z urlopem wypoczynkowym pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik biblioteki wykonywał pracę w weekend 26 i 27 lutego 2011 r. W bibliotece obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pokrywający się z kwartałami kalendarzowymi. Pracownik w okresie rozliczeniowym przypadającym od stycznia do marca nie odebrał dni wolnych za pracę 26 i 27 lutego oraz nie korzystał w tym czasie z urlopu wypoczynkowego. Natomiast w okresie rozliczeniowym przypadającym od kwietnia do czerwca 2011 r. trzykrotnie korzystał z urlopu wypoczynkowego, każdorazowo w wymiarze 2 dni. Mimo to pracodawca nie udzielił pracownikowi dni wolnych w zamian za pracę 26 i 27 lutego. Takie postępowanie pracodawcy narusza przepisy o czasie pracy i może zostać uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym. Nawet gdyby pracownik nie zwrócił się wprost o odbiór tych dni wolnych, pracodawca powinien na podstawie pierwszego wniosku urlopowego pracownika udzielić mu wolnego w zamian za pracę w weekend w lutym br.

Nie ma natomiast przeszkód prawnych do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego mimo nieoddania dni wolnych w przypadku, gdy dotyczy to tego samego okresu rozliczeniowego czasu pracy, jeżeli pracodawca odda pracownikowi w tym okresie również wszystkie należne dni wolne.

Podstawa prawna

  • art. 26d ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 ze zm.),
  • art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy.
Kadry
"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: 13 zasad, które musisz znać
29 kwi 2024

Dlaczego obchodzimy święto 2 maja? Czy 2 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Jakie święto obchodzi się 2 maja? Czym jest święto flagi? Poniżej 13 zasad związanych z eksponowaniem flagi Polski, niektóre mogą zaskoczyć - ale trzeba je znać!

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja
29 kwi 2024

W dniu 3 maja 2023 r. obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja. Już 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po amerykańskiej – nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Czy 3 maja to święto kościelne czy państwowe? Czy 3 maja trzeba iść do pracy?

pokaż więcej
Proszę czekać...