Jaki okres rozliczeniowy stosować w przypadku prac sezonowych

Wojciech Dyląg
rozwiń więcej
Nasza firma zajmuje się m.in. zimowym utrzymaniem chodników i dróg, w związku z czym jest nastawiona na sezonowość świadczenia usług. Zapotrzebowanie na pracę wzrasta w I i IV kwartale roku. Przez pozostały okres jest mniej pracy. Czy możemy wydłużyć pracownikom czas pracy w okresach wzrostu zapotrzebowania na pracę, który byłby zrekompensowany w następujących po nich kwartałach przerwą produkcyjną?

Tak, mogą Państwo wprowadzić nawet 12-miesięczny okres rozliczeniowy i wydłużyć czas pracy pracowników w I i IV kwartale roku. W pozostałej części okresu rozliczeniowego te wydłużone okresy pracy trzeba zrekompensować czasem wolnym.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Możliwość uelastycznienia czasu pracy daje Państwu ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (tzw. ustawa antykryzysowa). Ustawa ta przewiduje możliwość przedłużania okresów rozliczeniowych czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy (art. 9 ust. 1 ustawy antykryzysowej). Prawo przedłużenia okresu rozliczeniowego przysługuje tylko przedsiębiorcom. Zatem pracodawcy, którzy nie są przedsiębiorcami, np. urzędy, jednostki samorządowe, nie mogą wydłużyć okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy na podstawie ustawy antykryzysowej (art. 3 ust. 2 tej ustawy).

Wydłużenie okresu rozliczeniowego do maksymalnie 12 miesięcy jest dopuszczalne, gdy:

  • ma charakter obiektywny (np. okresowe zmniejszenie lub brak zapotrzebowania na produkty lub usługi pracodawcy) lub technologiczny (np. kumulowanie się prac w tzw. sezonie budowlanym w budownictwie, drogownictwie wynikające z tego, że technologia ich wykonania wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych),
  • wynika z organizacji czasu pracy, np. w trakcie roku istnieje kilka szczytów sezonu, w trakcie których wzrastają obroty przedsiębiorcy, co w konsekwencji powoduje zwiększone obciążenie pracą pracowników.

WAŻNE!

Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy na podstawie ustawy antykryzysowej musi być uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technologicznymi lub dotyczącymi organizacji czasu pracy.


W Państwa sytuacji, ze względu na sezonowość wykonywanej działalności, nie ma przeszkód, aby wydłużyć okres rozliczeniowy do 12 miesięcy.

W przypadku gdy pracodawca jest objęty układem zbiorowym pracy, przedłużenie okresu rozliczeniowego wprowadza się w tym układzie. Jeżeli w firmie nie ma układu zbiorowego pracy, wydłużenie okresu rozliczeniowego ustala się w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi (art. 9 ust. 5 ustawy antykryzysowej). Gdy w zakładzie pracy nie działają związki zawodowe, wówczas pracodawca wprowadza przedłużenie okresu rozliczeniowego w porozumieniu z przedstawicielami pracowników.

Przedsiębiorca przekazuje kopię porozumienia właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 3 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.

W przepisach nie wskazano, jaki system czasu pracy należy stosować, aby było możliwe wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy. Dlatego należy przyjąć, że wydłużonym okresem rozliczeniowym mogą być objęci pracownicy zatrudnieni w systemie zarówno podstawowym, jak i np. równoważnym. W tak długim okresie rozliczeniowym mogą być stosowane także inne systemy czasu pracy. Jednak w przypadku pracy, jaka jest wykonywana, w Państwa firmie najkorzystniej jest stosować system równoważny czasu pracy.

W tym systemie okresy dłuższej pracy są równoważone okresami krótszej pracy lub okresami niewykonywania pracy w ramach obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

PRZYKŁAD

W związku z obfitymi opadami śniegu czas pracy pracowników zajmujących się odśnieżaniem chodników został wydłużony do 12 godzin na dobę. Pracownicy pracują bowiem w równoważnym systemie czasu pracy. Czas pracy powyżej 8. godziny zostanie zrównoważony okresami, w których praca będzie wykonywana krócej, lub okresami, w których praca nie będzie wykonywana w ogóle w dalszej części okresu rozliczeniowego, np. w okresie letnim.


Rozkład czasu pracy pracownika nie może naruszać prawa pracownika do co najmniej 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego (art. 9 ust. 3 ustawy antykryzysowej). W każdym miesiącu stosowania przedłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy wynagrodzenie pracownika nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wydłużony na podstawie ustawy antykryzysowej okres rozliczeniowy można stosować nie dłużej niż do 31 grudnia 2011 r.

Takich możliwości wydłużenia okresu rozliczeniowego, jakie przewiduje ustawa antykryzysowa, nie daje Kodeks pracy. Jedynie w rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia i ochronie osób może być wprowadzony okres rozliczeniowy wynoszący 6 miesięcy. Dodatkowo przy tych pracach, jeżeli jest to uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy, okres rozliczeniowy może być wydłużony do 12 miesięcy. Ze względu na świadczone przez Państwa usługi, wydłużenie okresu rozliczeniowego do 6 miesięcy lub do 12 miesięcy na podstawie Kodeksu pracy nie jest możliwe. Ponadto takich długich okresów rozliczeniowych nie można stosować w przypadku pracy w równoważnym systemie czasu pracy (art. 129 § 2 Kodeksu pracy).

Na podstawie przepisów Kodeksu pracy, pracownikom zatrudnionym w systemie równoważnym czasu pracy okres rozliczeniowy można wydłużyć do 3 miesięcy. Jedynie w przypadku prac uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych (dotyczy to również Państwa zakładu, w którym jest wykonywana praca sezonowa uzależniona od pory roku) okres rozliczeniowy w tym systemie może być przedłużony do 4 miesięcy.

Podstawa prawna

  • art. 129, art. 132, art. 133, art. 135 Kodeksu pracy,
  • art. 3 ust. 2, art. 9, art. 34 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035 ze zm.).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...