Harmonogramy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym

Katarzyna Tomaszewska
rozwiń więcej
Na jednym ze stanowisk mamy zatrudnionych kilku pracowników w systemie równoważnym. Jest ich tylu, że podczas planowania czasu pracy zdarza się, że nie mają oni zaplanowanego w harmonogramie całego wymiaru czasu pracy. Jeżeli w trakcie takiego miesiąca zdarzy się, że trzeba będzie zastąpić jednego z pracowników, „dokładamy” pozostałym pracę w ich dniach wolnych, ale nawet z tymi dołożonymi godzinami nie przekraczają oni miesięcznego wymiaru. Czy w związku z tym taka nieplanowana praca stanowi pracę w godzinach nadliczbowych?

Takie planowanie pracy jest błędne, a dołożone godziny stanowią pracę w godzinach nadliczbowych.

Autopromocja

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się, mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (art. 130 k.p.).

Ponadto każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Zgodnie z powyższą zasadą czas pracy w poszczególnych miesiącach do końca 2010 r. przedstawia się następująco:

  • czerwiec – 168 godzin, liczba dni wolnych od pracy – 9,
  • lipiec – 176 godzin, liczba dni wolnych od pracy – 9,
  • sierpień – 176 godzin, liczba dni wolnych od pracy – 9,
  • wrzesień – 176 godzin, liczba dni wolnych od pracy – 8,
  • październik – 168 godzin, liczba dni wolnych od pracy – 10,
  • listopad – 160 godzin, liczba dni wolnych od pracy – 10,
  • grudzień – 176 godzin, liczba dni wolnych od pracy – 9.

W ramach tych wymiarów należy pracownikowi zaplanować pracę. Jest to zasada obowiązująca również dla pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy.


System równoważny daje pracodawcy elastyczność w planowaniu czasu pracy. Ma on bowiem prawo do przedłużenia wymiaru czasu w jednym dniu/dniach, pod warunkiem że pracę tę następnie zrekompensuje czasem wolnym lub dniem wolnym od pracy (art. 135 k.p.). Ważne jest, aby na koniec okresu rozliczeniowego wyszło, że pracownik pracował po 8 godzin, średnio 40 godzin w tygodniu, w średnio 5-dniowym tygodniu pracy (art. 129 § 1 k.p.). Niemniej jednak nawet dla tych pracowników należy tworzyć harmonogram czasu pracy. Rozkład czasu pracy na dany okres rozliczeniowy powinien być z góry ustalony w harmonogramie i podany do wiadomości pracowników jeszcze przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prawidłowe zaplanowanie czasu pracy pracownika. Musi on zaplanować podwładnemu pracę zgodnie z liczbą godzin przypadającą do przepracowania w danym okresie zgodnie z wymiarem zatrudnienia (art. 94 pkt 2 k.p.). W związku z tym, jeżeli pracownik zatrudniony jest w pełnym wymiarze, to obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie harmonogramu obejmującego dokładnie liczbę godzin przewidzianych do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Taki harmonogram wiąże obie strony stosunku pracy. Co więcej, jego zmiana może nastąpić tylko w przypadkach wyjątkowych, które uprzednio powinny być ustalone w dokumentach wewnętrznych. W związku z tym, jeżeli pracodawca planuje pracownikowi pracę poniżej wymiaru, to następnie nie będzie mógł dołożyć pracownikowi pracy, nawet jeżeli w sumie liczba godzin nie przekroczy dopuszczalnego wymiaru czasu pracy.

Planując pracę w systemie równoważnym, trzeba zwrócić szczególną uwagę na planowane dni wolne pracownika. Należy dokładnie określić, z jakiego tytułu wolny był dany dzień – czy z tytułu równoważenia godzin pracy czy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Rozróżnienie to pozwoli określić, czy w razie pracy w wolnym dniu należy pracownikowi zapłacić za nadgodziny czy udzielić całego dnia wolnego od pracy.

Jeżeli praca odbywa się w dniu wolnym z tytułu rekompensowania czasu pracy w innych dniach, to taka praca stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Za nią pracodawca może zapłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem lub zapłacić wynagrodzenie bez dodatku, ale oddać też pracownikowi czas wolny w proporcji 1:1,5 (jeżeli to pracodawca z własnej inicjatywy udziela czasu wolnego) lub 1:1 (na wniosek pracownika) – art. 1512 k.p.

Natomiast jeżeli praca dodatkowa odbywa się w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, to w takiej sytuacji pracodawca nie może zapłacić dodatku za nadgodziny. Pracę w tym dniu można bowiem zrekompensować tylko i wyłącznie przez udzielenie innego całego dnia wolnego od pracy (art. 1513 k.p.). Dopiero praca ponad 8 godzin w tym dniu będzie pracą nadliczbową, a co za tym idzie, będzie mogła być zrekompensowana wynagrodzeniem wraz ze stosownym dodatkiem. Przykładowo pracownik pracujący w systemie równoważnym ma wyznaczony piątek jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jednak pracodawca wzywa go do pracy w tym dniu. Pracownik pracuje 12 godzin. W związku z tym za pierwsze 8 godzin pracy pracodawca ma obowiązek udzielenia innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a za pozostałe 4 godziny może zapłacić pracownikowi dodatek lub udzielić czasu wolnego.

Gdyby ten sam pracownik został w omawianą sobotę wezwany do pracy np. na 5 godzin, to i tak pracodawca musiałby udzielić mu całego innego dnia wolnego od pracy.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...