Zdjęcie w CV – konieczność czy potencjalny problem?

Anna Rutkowska-Mól
ARM - Angielski, Rekrutacja, Możliwości
rozwiń więcej
Zdjęcie w CV – konieczność czy potencjalny problem? / ShutterStock
„CV musi zawierać zdjęcie” - jeszcze do niedawna takie stwierdzenie nie podlegało żadnej dyskusji. Dodawanie zdjęcia było najbardziej naturalną czynnością podczas przygotowywania dokumentów związanych z poszukiwaniem zatrudnienia. Czy na rodzimym rynku pracy owy trend nie powinien pomału odchodzić do lamusa i dlaczego duże, zagraniczne firmy wolą otrzymywać dokumenty bez fotografii?

Temat tworzenia idealnego CV zdaje się być niewyczerpany. Portale specjalizujące się w doradztwie zawodowym prześcigają się w prezentowaniu coraz to nowszych trików, dzięki którym można wyróżnić swoje dokumenty z tłumu. Zaledwie kilka sekund spędzonych w wyszukiwarce internetowej pozwala znaleźć setki porad dotyczących tego, jak powinien wyglądać życiorys, jaki mieć układ, kolejność opisywanych dokonań, a nawet jakiej czcionki powinno się użyć, by przykuć uwagę rekrutera. Co więcej, na polskich stronach www dotyczących szukania pracy roi się od porad typu „jak wybrać dobre / idealne / odpowiednie zdjęcie do CV?”.

Autopromocja

Zdarza się, że wybór fotografii jest stresujący dla kandydata, który z duszą na ramieniu zastanawia się, czy wyszedł wystarczająco profesjonalnie i czy to pomoże mu być zapamiętanym przez rekrutera i zdobyć jego sympatię. Niestety na niektórych portalach nadal sugerowane jest, by – mimo, iż pracodawca nie ma prawa prosić o CV ze zdjęciem! – i tak je zamieszczać, bo dla rekrutera jego brak może być podejrzany lub jest bardziej prawdopodobne, że taki kandydat zostanie odrzucony. Jest to oczywiście praktyka niedopuszczalna, chyba, że rekrutacja dotyczy posady modela/ki czy aktora/rki, a aplikująca na takie stanowisko osoba nie zamieściła swojego portfolio. Brak zdjęcia nie może mieć wpływu na decyzję zespołu rekrutacyjnego, wręcz przeciwnie, to właśnie zawarcie fotografii w dokumentach może być problematyczną kwestią, co też zostało już zauważone jakiś czas temu m.in. w firmach o brytyjskim i amerykańskim pochodzeniu. Wśród aplikacji do takich firm (i aplikantów takich narodowości) próżno szukać zdjęć.

A dlaczego? Dlatego, że umieszczając swoją podobiznę w CV nie tylko kandydat potencjalnie wystawia się na dyskryminację, ale również firma odrzuciwszy taką aplikację jest bardziej narażona na oskarżenia o tego typu nieprzychylne traktowanie. Zdjęcie niepotrzebnie odciąga uwagę przyszłego pracodawcy od najistotniejszej rzeczy w życiorysie jaką jest doświadczenie. Tak jak u każdego człowieka, u rekrutera również może zadziałać nieświadomy mechanizm psychologiczny i nawet milisekundowy rzut okiem na wizerunek kandydata może uruchomić wspomnienia, skojarzenia czy po prostu zwykły, ludzki osąd, a przez to brak obiektywizmu w ocenie kandydatury.

Efekt aureoli i efekt diabelski, poprzez który drugiemu człowiekowi automatycznie przypisywany jest szereg cech tylko na podstawie pierwszego wrażenia, może sprawić, że fotografia przyćmi dokonania, które powinny być najważniejsze, gdy aplikujemy o pracę. Z pewnością w środowiskach bardziej zróżnicowanych pod kątem rasowym, zarzuty, a nawet pozwy sądowe o dyskryminację na podstawie zdjęcia pojawiają się częściej. I mimo, iż Polska jest krajem wysoce homogenicznym pod kątem etnicznym, oskarżenia o dyskryminację mogą wystąpić ze względu na wiek, płeć, wagę, czy po prostu wygląd zewnętrzny. Po co narażać się na dodatkowy stres podczas szukania pracy i myśleć o zrobieniu idealnej fotografii, jeśli to nasze doświadczenie, ukończone kursy i kwalifikacje mają nas zaprezentować z jak najlepszej strony?

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Przed wysłaniem aplikacji o pracę warto jeszcze raz zastanowić się, jaki mamy cel w dodaniu zdjęcia do CV, co ma ono wnieść do naszej kandydatury? Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie nieudostępnienia naszego wizerunku podczas szukania pracy, to zamiast zdjęcia dobrym pomysłem jest skopiowanie do CV linku do naszego profilu na portalach typu LinkedIn czy Golden Line – jest to zdecydowanie opcja bezpieczniejsza i w niektórych dużych firmach postrzegana jako bardziej profesjonalna niż umieszczanie swojej fotografii w oficjalnej dokumentacji.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...