Jak zarządzać nowo przejętym zespołem?

Sylwia Szykuła
rozwiń więcej
Jak zarządzać nowo przejętym zespołem? /Fot. Fotolia / Fotolia
Osoby zarządzające pracownikami odgrywają bardzo istotną rolę. Samo zarządzanie zespołem osób wymaga odpowiedniego przygotowania i sporego wkładu własnego w funkcjonowanie firmy. zadanie to jest trudniejsze, gdy dochodzi do przejęcia zespołu.

PROBLEM

Autopromocja

Jestem specjalistą w obszarze HR i employer brandingu, ale mam też doświadczenie w zakresie zarządzania grupami projektowymi. Wkrótce rozpoczynam nową pracę i będę w pełni odpowiedzialna za sześcioosobowy zespół. Wiem, że mogę zderzyć się z odmienną od dotychczasowej kulturą organizacyjną. Zostaję w pewien sposób wrzucona na głęboką wodę – będę kompleksowo zarządzała zespołem, a nie tylko projektem. Zastanawiam się również, na jakich ludzi trafię – jakie będą ich preferencje, doświadczenia, czy zaakceptują mnie jako nowego szefa. Jak poradzić sobie w nowej roli?

ROZWIĄZANIE

Naturalną reakcją człowieka jest obawa przed nieznanym, a więc i świadomość zaistnienia nienapotkanych dotąd problemów. Przygotowanie do objęcia nowej roli to poniekąd chęć uzyskania kontroli nad sytuacją. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ życie, także zawodowe, potrafi zaskoczyć. Nie wystarczy wiedza teoretyczna, dopiero praktyczne doświadczenia uczą efektywnego zarządzania zespołem i sprawiają, że czujemy się swobodniej w podejmowanych działaniach i decyzjach oraz w podejściu do biznesu i ludzi.

Od czego więc rozpocząć przygotowania, aby lepiej wcielić się w rolę? Czy ciągła praca nad sobą jest kluczem do sukcesu? Dlaczego tak ważne jest poznanie nowej kultury organizacyjnej? Jak działać, aby stać się prawdziwym liderem dla swojego zespołu?

Nieustanna praca nad sobą

Zanim weźmiesz odpowiedzialność za innych, rozpocznij od pracy nad sobą – doceniaj swoje mocne strony, lecz także dokładnie zweryfikuj obszary do poprawy, chociaż zderzenie z rzeczywistością bywa trudne. Bardzo ważne jest także Twoje nastawienie do pracy i firmy, w której się znalazłeś. Twoje ewentualne niezadowolenie będzie od razu odczuwalne przez zespół, a tym samym będzie wpływało na poziom ogólnej motywacji do działania. Skuteczny menedżer musi również wykazywać się odpowiednim poziomem inteligencji emocjonalnej i umiejętnie reagować także w trudnych sytuacjach. Wszelka niepewność i zachwiania w podejmowaniu decyzji będą bowiem przenosiły się na podwładnych.

Zobacz także: Najgorsi szefowie firm

Kluczowym aspektem jest również sposób komunikacji – oparty na życzliwości, szacunku, udzielaniu informacji zwrotnej pracownikom, lecz także na umiejętnym przedstawianiu własnych racji. Umiejętne porozumiewanie się to klucz do sukcesu – to łatwiejsze wkroczenie w nową kulturę organizacyjną i efektywniejsze zarządzanie zespołem.

Praca nad sobą, otwartość na uczenie się oraz wysoce rozwinięta samoświadomość sprawią, że podwładni przychylniej na Ciebie spojrzą.

Nowa kultura organizacyjna

Każda firma ma swoją odrębną kulturę organizacyjną z obowiązującymi w niej normami i wartościami. Jako nowy pracownik musisz oswoić się z firmą i zasadami w niej panującymi. Skup się na obserwacji otoczenia, włączając w to sposób komunikowania się, procesy podejmowania decyzji, zależności służbowe, rytuały i wartości, jakimi kieruje się firma. Porozmawiaj też z Twoim przełożonym o celach i oczekiwaniach wobec Ciebie. Wstrzymaj się również z ustanawianiem nowych procedur i zasad przepływu informacji, bowiem dotychczasowe normy mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Nie przesadzaj też z wyrażaniem skrajnych opinii czy ze specyficznym poczuciem humoru, bowiem nie każdy musi zrozumieć Twoje zachowanie. Nie krytykuj bieżącej sytuacji, a także nie porównuj nadmiernie obecnego i poprzedniego miejsca pracy. Ucz się również specyfiki branży, w której firma działa, aby lepiej zrozumieć zachodzące w niej procesy. Przeanalizuj sytuację finansową przedsiębiorstwa oraz budżet, jaki został Ci przydzielony – lepiej zaplanujesz działania. Jako osoba nowa, narażona na natłok informacji, znajdź też swój sposób uczenia się organizacji: czytaj, notuj, proś o dodatkowe źródła wiedzy. Im więcej wiesz o firmie, tym łatwiej się w niej odnajdziesz, sprawiając, że zespół potraktuje Cię poważnie.

Focus na zespół

Musisz wiedzieć, że nie tylko Ty czujesz się niepewnie w nowej sytuacji. Również zespół, którym masz kierować, nie wie, co go czeka i pewnie spodziewa się zmian. Swoim działaniem i podejściem pokaż, że Twoje zatrudnienie miało sens, a sposób zarządzania, jaki preferujesz, będzie miał pozytywny wpływ na funkcjonowanie zespołu. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Miej też świadomość, że możesz napotkać trudności związane z przyzwyczajeniami pracowników, przywiązaniem do poprzedniego szefa, niezrozumieniem decyzji firmy o Twoim zatrudnieniu, a także z oczekiwaniami i ambicjami, np. może ktoś z zespołu widział siebie w roli lidera, a Ty skutecznie popsułaś mu plany. Na takiego pracownika warto zwrócić uwagę – należy pozwolić mu na oswojenie się z nową sytuacją, docenić jego dobre strony i wspierać w dalszym rozwoju. Od czego więc rozpocząć, aby zdobyć uznanie podwładnych?

Początkową fazą w obejmowaniu nowego zespołu jest wzajemne poznanie. Zorganizuj zatem spotkanie. Warto również, aby Twój przełożony przedstawił Cię w firmie, informując o Twojej roli. Spotkanie rozpocznij od przedstawienia siebie, swoich doświadczeń i wartości, jakimi kierujesz się w pracy. Następnie poproś zespół o zrobienie tego samego. Wraz z pracownikami staraj się omówić cele, jakie są przed wami stawiane. Zapewnij, że wszyscy gracie do jednej bramki, podkreślając przy tym istotę pracy zespołowej. Bardzo ważne jest też ustalenie zasad współpracy, a następnie ich przestrzeganie – trzymając się norm, które komunikowałaś na spotkaniu, budujesz dodatkowo swój autorytet. Znajdź również czas na ogólną dyskusję, aby pracownicy mogli sami się wypowiedzieć, czego od Ciebie oczekują i z jakimi problemami się borykają.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Pierwsze spotkanie jest trudne dla obu stron, ponieważ wszyscy badają teren – nie oczekuj więc cudów i wylewności. Pracownicy mogą być bardziej otwarci podczas spotkań indywidualnych. Przygotuj się do nich poprzez dokładną weryfikację zakresu obowiązków każdego podwładnego. Jeżeli firma nie wypracowała jeszcze opisów stanowisk, to porozmawiaj o wykonywanych zadaniach bezpośrednio z pracownikiem. Wiedza o tym, co i kto w zespole robi, pozwoli Ci ułożyć pracę wszystkich (czasem trzeba będzie delegować komuś dodatkowe zadania, a czasem kogoś odciążyć). Podczas spotkań indywidualnych dowiesz się również o preferencjach rozwojowych poszczególnych osób, a to przyczyni się do odpowiedniego pokierowania ścieżką kariery, np. może ktoś tkwi w zadaniach administracyjnych, a jego kompetencje pozwalają na zajęcie się poważniejszymi tematami.

Spotkania bezpośrednie to też okazja do ustalenia zasad delegowania zadań, ponoszenia odpowiedzialności i rozliczania pracy. Komunikując tak ważne sprawy, upewnij się, że wszystko zostało zrozumiane i zaakceptowane. Nie zapomnij dopytać, co dla danej osoby jest ważne, jeżeli chodzi o współpracę: szef kontra podwładny. Warto również dowiedzieć się o bieżących trudnościach – czasem niedużym wysiłkiem możesz ułatwić pracę, np. dostarczając dodatkowych narzędzi, a tym samym kreując wizerunek osoby, która problemy rozwiązuje od razu. Twoim sprzymierzeńcem będzie też notatnik, bowiem w natłoku informacji mogą umknąć Ci ważne dane, a nic tak nie irytuje, jak kilkakrotne pytanie o to samo lub obietnica, którą zapomnisz spełnić.

Skuteczne działania

  • Obserwuj i ucz się, a kreatywność i wprowadzanie zmian zostaw na dalszy etap.
  • Podczas procesu wprowadzania zmian skup się na sensowności danej zmiany, odpowiednim zakomunikowaniu działań, które mają zostać podjęte, oraz na efektach, jakie zmiana przyniesie.
  • Deleguj nowe zadania, które pozwolą na samorozwój pracowników, a i Tobie pokażą potencjał danej osoby.
  • Skup się na tym, co mówisz i co obiecujesz – piękne słowa o wspólnej wizji, które nie idą w parze z czynami, zrażą do Ciebie ludzi.
  • Nie faworyzuj.
  • Nie bój się rozwijać podwładnych. Dbaj o nich. Ustalaj indywidualne plany rozwoju.
  • Integruj ludzi poprzez burze mózgów, wspólne działania i spotkania poza pracą. Czasem na kawie dowiesz się więcej.
  • Nie przesadzaj z łączeniem życia zawodowego i prywatnego – jesteś szefem, a nie kolegą, któremu można wejść na głowę.
  • Przyznawaj się do błędów.
  • Staraj się mieć dostęp do ważnych informacji – to pomoże budować Twój autorytet.
  • Otwórz się na opinie pracowników i przyjmuj je z pokorą.

Bądź wzorem – szanuj i daj się szanować.

sylwia.szykula@gmail.com

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...