W jaki sposób podkreślać zasługi najlepszych pracowników?

Anna Niemczyk
rozwiń więcej
Jestem menedżerem od niedawna. Zarządzam kilkunastoosobowym zespołem. Zastanawiam się, czy są jakieś sposoby wyróżniania podwładnych, które mogłyby pozytywnie wpływać także na innych pracowników. Jakie pomysły mogłabym wykorzystać?

Elitarność może być źródłem motywacji, wykorzystywanym jako elitarność zadania, nagrody lub zespołu. Organizacje stosują wiele form wyróżniania najlepszych pracowników. Klasycznymi przykładami jest potwierdzanie wartości pracownika poprzez przydzielanie mu droższego samochodu służbowego, lepszego miejsca na parkingu, jednoosobowego gabinetu czy pokoju biurowego z oknem. W wielu firmach stosuje się różne opisy stanowisk pracy zatrudnionych oraz gradację tytułów na wizytówkach, w zależności od zasług lub stażu pracy. To kolejna inicjatywa, która podnosi poczucie wartości pracowników, motywuje i nie obciąża budżetu firmy. Nie należy stosować jej bezkrytycznie. Nie działa ona na wszystkich, a niekiedy wywołuje odwrotny skutek – są osoby, które uważają ten sposób motywowania za sztuczny i śmieszny.

Autopromocja

Zadania specjalne

Przykładów jest mnóstwo, a wszystkie one mają wspólny element. Pokazują, że przełożeni szczególnie doceniają osiągnięcia pracownika i w związku z tym równie szczególnie chcą go wyróżnić. Takie wyjątkowe potraktowanie w przypadku przeważającej liczby pracowników wywołuje duże zadowolenie i silnie podnosi poziom motywacji większości z nich.

Dobrym wyróżnieniem jest poproszenie pracownika o wykonanie specjalnych zadań. W firmach handlowych najczęściej realizuje się to poprzez skierowanie przedstawiciela do opieki nad prestiżowymi, kluczowymi klientami. W organizacjach innego typu formą wyróżnienia jest poproszenie o nadzorowanie organizowania ważnych wydarzeń w życiu firmy, zaopiekowanie się gościem, poproszenie o poprowadzenie trudnych negocjacji, poprowadzenie trudnego szkolenia. Są to prawdziwe gesty uznania dla kompetencji i zaangażowania osób, które otrzymują specjalne zadanie. Pracownik, któremu zlecono bardzo trudne zadanie, czuje się specjalnie wyróżniony. Jeśli uda się z sukcesem doprowadzić to zadanie do końca, dodatkowo czeka go wyjątkowa nagroda.

W grupie fokusowej

W wielu organizacjach metodą motywowania jest zaproszenie podwładnego do udziału w pracach grup fokusowych lub w zebraniach zarządu. Grupa fokusowa jest stworzona z kilku lub kilkunastu pracowników zajmujących różne stanowiska i różne miejsce w hierarchii organizacji. Wszyscy oni wyróżniają się dużymi umiejętnościami, dobrymi wynikami w pracy, kreatywnością lub zdolnościami analitycznymi. Zadaniem grupy fokusowej jest poszukiwanie rozwiązań, które usprawnią funkcjonowanie organizacji. Udział w takiej grupie fokusowej motywuje na trzy sposoby. Po pierwsze, należą do niej najbardziej wartościowi pracownicy, wyróżniający się opisanymi przed chwilą cechami i postawą. Samo powołanie do takiej grupy jest więc pokazaniem, że zwierzchnicy zauważają u pracownika te cechy, oraz udowodnieniem, jak bardzo je doceniają. Po drugie, do grupy należy niewielu pracowników, co podkreśla jej elitarność. Po trzecie, gdy członkom takiego zespołu uda się znaleźć dobre rozwiązanie, które zostanie wdrożone w firmie, odczuwają oni satysfakcję z uzyskanych efektów oraz swojej sprawności. Podnosi to ich samoocenę i wtórnie zwiększa inicjatywę.

Podobną funkcję pełni zapraszanie pracowników na zebrania zarządu. Pokazuje, jak bardzo pracodawcy liczą się z opinią podwładnego. Daje też okazję do spotkań pracowników niższych rangą z najważniejszymi przełożonymi. Dla wielu osób jest to bardzo nobilitujące wyróżnienie.


WAŻNE

Sięgając po tego rodzaju działania motywacyjne, warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Odniosą one pożądany skutek tylko wówczas, gdy zwierzchnicy rzeczywiście będą się liczyć z opiniami podwładnych. Jeżeli spotkania z nimi będą jedynie pozorami, efekt będzie odwrotny do planowanego. Zostaną one odebrane jako manipulacja ze strony szefów. Uwagi ze strony szefów wymaga radzenie sobie z pomysłami, które zostają przez nich odrzucone. Wiele rozwiązań zaproponowanych przez pracowników zebranych w grupie fokusowej nie zostaje nigdy zastosowanych. Podobnie jest z sugestiami podwładnych zapraszanych do rozmów z zarządem. Nie ma w tym nic złego, jeżeli przełożeni wytłumaczą pomysłodawcom, z jakich przyczyn ich pomysł nie został zastosowany. Należy pokazać, że został on wzięty pod uwagę, oraz wyjaśnić, co spowodowało, że go odrzucono. Większość podwładnych przyjmie to ze zrozumieniem, nauczy się czegoś nowego i zrozumie ograniczenia rynkowe lub organizacyjne. Będą się z nimi liczyć podczas kolejnych spotkań, co zaowocuje bardziej realistycznymi pomysłami.

Zebrania grup fokusowych nie mogą być robione zbyt często, ponieważ odrywają pracowników od podstawowych obowiązków, za które są wynagradzani. Gdy tak się dzieje, nie motywują, lecz zniechęcają do udziału w tego typu spotkaniach.

Zebrania projektowe

Podobne kwestie dotyczą udziału pracowników w zespołach projektowych. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, które pokazuje wysoką wartość pracownika wyznaczonego do takiego zespołu. Jednak w wielu firmach praca w zespołach projektowych jest bardziej postrzegana jako kara. Przyczyna leży w dużej modzie na prowadzenie projektów. W wielu organizacjach prowadzi się ich tak wiele, że stają się one fikcją. Wszyscy o tym wiedzą z wyjątkiem zwierzchników, którzy z zadowoleniem informują centralę o kolejnych projektach zakończonych sukcesami.

Wzorcowy pracownik

Szczególną formą wyróżnienia jest oddelegowanie pracownika do uczenia innych osób w firmie. Jest to odbierane jako dowód dużego zaufania i uznanie dla kompetencji zawodowych. Poza tym pracownik, który ma wprowadzać do firmy nową osobę lub nauczyć kolegów nowej umiejętności, czuje, że stał się wzorcem. Rozumie, że szefowie nie tylko doceniają jego wiedzę i doświadczenie, lecz także chcą, żeby inni go naśladowali. Dzięki temu pracuje szczególnie dobrze, żeby nie zawieść pokładanego w nim zaufania i nie utracić dobrego wizerunku.

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...