Jak rozpoznać szefa Rodzica Nadmiernie Opiekuńczego

Anna Niemczyk
rozwiń więcej
Po ocenie 270 stopni dowiedziałem się od przełożonych, że biorę na siebie zbyt dużo obowiązków. Z tego powodu nie rozwijam podwładnych, a jednocześnie sam nie radzę sobie z niektórymi ważnymi zadaniami. Zarzucono mi także, że za wolno podejmuję decyzje. Z kolei podwładni mają do mnie uwagi, że denerwuje ich moje częste ich kontrolowanie. Uważają, że robię z siebie męczennika. W pierwszej chwili mocno mnie to uraziło, ale teraz zastanawiam się, czy może jednak powinienem coś zmienić w swoim działaniu.

Sytuacja przedstawiona powyżej jest dokładnym opisem zachowań określanych jako Rodzic Nadmiernie Opiekuńczy. To określenie pochodzi z analizy transakcyjnej, części psychologii, która między innymi opisuje nasze zachowania. Pośród nich znajduje się zachowanie, które jest określane jako Rodzic Opiekuńczy. Istnieją dwa aspekty Rodzica Opiekuńczego – pozytywny, który jest bardzo pożądany u szefów, oraz negatywny, który naraża menedżera i jego podwładnych na duże kłopoty.

Autopromocja

Aspekt pozytywny

Gdy przełożony korzysta ze stanu Ja Rodzic Opiekuńczy w dobrym, pozytywnym tego słowa znaczeniu, zachowuje się w następujący sposób:

  • Motywuje swoich pracowników, pobudza do działania.
  • Potrafi cierpliwie słuchać.
  • Bardziej pilotuje działania pracowników niż je kontroluje.
  • Potrafi zaufać współpracownikom i pracownikom i daje im to odczuć.
  • Dodaje odwagi swoim pracownikom, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że jest to niezmiernie istotny element kontaktu z podwładnymi.
  • Udziela wsparcia i pomocy adekwatnej do sytuacji.
  • Chętnie pomaga, jeśli zostanie poproszony o udzielenie wsparcia.
  • Potrafi znaleźć czas na to, aby porozmawiać ze współpracownikami lub pracownikami o ich trudnościach.
  • Udziela rad, jeśli jest o nie proszony.
  • Stwarza klimat bezpieczeństwa.
  • Wykazuje zrozumienie dla trudności, z którymi muszą mierzyć się pracownicy.
  • Docenia swoich pracowników.

Zachowania Rodzica Opiekuńczego są bardzo cenione przez podwładnych, ponieważ dają im poczucie bezpieczeństwa i tworzą dobrą atmosferę w zespole. Istnieje jednak negatywna wersja takich zachowań, która polega na przesadnym otaczaniu innych opieką i wsparciem. Ta wersja jest określana jako Rodzic Nadmiernie Opiekuńczy.


Aspekt negatywny

Szef, który jest Rodzicem Nadmiernie Opiekuńczym, zachowuje się następująco:

  • Utrudnia lub wręcz uniemożliwia samodzielność pracowników.
  • Odbiera im motywację do zmiany, ponieważ za nich znajduje rozwiązania.
  • Pomaga nieustannie i jest przekonany, że robi to dla dobra innych. Nie uwzględnia tego, że podwładni mogą sobie sami poradzić.
  • Może spowodować spadek samooceny współpracowników, wyręczając ich w wielu sprawach lub nie powierzając im spraw trudnych.
  • Pomaga nie sprawdzając, czy pomoc jest uzasadniona, a nie wtedy, kiedy współpracownik poprosi o wsparcie.
  • Przymusza się do pomocy, choć w rzeczywistości nie chce jej udzielić. Robi to, ponieważ chce czuć się potrzebny, dobry i „w porządku” wobec innych.
  • Uzależnia innych od siebie, przecież sam wie najlepiej, jak należy daną sprawę rozstrzygnąć.
  • Kiedy nie uda mu się rozwiązać czyjegoś problemu, źle się z tym czuje.
  • Ma opinię osoby nadmiernie przyzwalającej i nadmiernie łagodzącej krytyczne informacje zwrotne. Zdarza mu się za często przymykać oko na błędy podwładnych.
  • Czasem ma poczucie, że za bardzo się poświęca. W rzeczywistości często tak właśnie robi.
  • Naprawia za innych popełnione przez nich błędy.
  • Czasem ma wrażenie, że za dużo czasu lub energii poświęca na to, by w zespole panowała sielankowa atmosfera i umyka mu z oczu efektywność działania.
  • W porównaniu do innych ma więcej godzin nadliczbowych.

Czasami trudno jest się w pierwszym odruchu zgodzić na to, że aspekt rodzica opiekuńczego może mieć też swój mroczny, negatywny wymiar. Ten aspekt negatywny często wytwarza w pracownikach szefa nadmiernie opiekuńczego poczucie bezradności polegające na stwierdzeniu „co ja bym bez niego zrobił, przecież wie, jak rozwiązać każdą sprawę”. Poczucie takie jest o tyle niebezpieczne, że pracownicy często w sytuacjach trudnych sami nie będą potrafili podjąć działań, mimo że dotyczy to spraw, które mieszczą się w zakresie ich obowiązków.


Ludzie przede wszystkim

Wyobraźmy sobie szefa, który jest Rodzicem Nadmiernie Opiekuńczym. Energię do działania osoba taka czerpie z chęci bycia niezastąpioną, dobrą i lubianą przez wszystkich. Liczba jej nadgodzin jest niezliczona, a spraw do załatwienia nieskończona. O pracownikach wie tak dużo, że czasami ma wrażenie, że gdyby weszła do kogoś do domu, doskonale wiedziałaby, co leży na górnej półce w prawym górnym rogu mebli kuchennych. Jest nadmiernie odpowiedzialna, a porażkę swojego pracownika odbiera tak osobiście, jakby to ona w dużej mierze była jej autorem. Zanim podejmie decyzję dotyczącą całego zespołu, chętnie wysłucha zdania jego członków – bo słuchać rzeczywiście potrafi doskonale i często poświęca temu bardzo dużo czasu. Przekazanie konstruktywnej krytyki przychodzi takiemu szefowi z ogromnym trudem. Podczas dyscyplinowania przeżywa tak silny stres, jak osoba, którą ma zdyscyplinować. Często ukrywa swoje emocje, więc zdanie „Irytuje mnie Twoje opóźnianie się z raportami i złoszczę się, kiedy muszę świecić oczami przed zarządem” jest trudne lub prawie niemożliwe do wypowiedzenia. Konflikty – ich nie ma. Nie dlatego, że nie istnieją, tylko że zmąciłyby słodką atmosferę współdziałania.

Spojrzenie prawdzie w oczy

Atmosfera pracy w zespole kierowym przez takiego szefa jest godna pozazdroszczenia. Wszyscy czują się przy nim bezpiecznie, jak przy najbardziej wyrozumiałym rodzicu. Zawsze można liczyć na jego pomoc, wsparcie, opiekę. Broni i chroni swoich podopiecznych jak nikt inny w firmie. Często jednak okazuje się, że szef ma niski wpływ na osiąganie konkretnych celów przez zespół, ponieważ za bardzo koncentruje się na zadowalaniu swoich podwładnych. Zespół pracuje z uśmiechem, choć wyniki nie zadowalają centrali. Zarządzanie przez menedżera, który jest Rodzicem Nadmiernie Opiekuńczym, określa się jako styl charytatywny. Ponieważ brak w nim równowagi pomiędzy wydajnością a relacjami w zespole. Szef często naraża na kłopoty siebie i podwładnych. Niekiedy dochodzi do tego, że zostaje zwolniony z pracy.

Co mogą zrobić osoby, które rozpoznają u siebie wiele zachowań charakterystycznych dla tego stylu? Przede wszystkim powinni je zmienić, zanim samych siebie lub swoich podwładnych narażą na gniew zwierzchników. Zachowania te są na ogół długoletnie i nawykowe, więc niełatwo zmodyfikować je samemu. Bardzo pomocni mogą okazać się tu doświadczeni trenerzy biznesu lub coachowie, a w skrajnych przypadkach terapeuci.

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...