Inwestując w kobiety, ulepszamy świat

Rozmawiała Halina Guryn
rozwiń więcej
Rozmowa z Mary Daley Yerrick, współzałożycielką i członkiem zarządu Vital Voices Global Partnership

● Jakie są najważniejsze cele organizacji Vital Voices Global Partnership?

Autopromocja

To przede wszystkim identyfikacja, szkolenie oraz wspieranie działania kobiet – przedsiębiorców społecznych na całym świecie. Nasza organizacja daje kobietom szansę bycia liderkami zmian w ich własnych krajach. Dlatego też naszym celem jest odkrywanie potencjału przywódczego kobiet, zmiana ich życia, umacnianie ich ekonomicznego rozwoju, a co za tym idzie – rozwoju społeczności lokalnych. Co więcej, przekazujemy kobietom wiedzę z zakresu zarządzania, biznesu, marketingu oraz komunikacji po to, aby mogły tworzyć i rozwijać własne firmy czy organizacje, w których działają. Invest in Women. Improve the World to dewiza Vital Voices Global Partnership na całym świecie. W centrum naszych zainteresowań organizacji jest więc praca na rzecz kobiet. Przez ostatnie 13 lat przeszkoliliśmy ponad 8 tys. kobiet ze 127 państw. Uczestniczki naszych programów wróciły do swoich krajów, gdzie z kolei przeprowadziły szkolenia dla ponad 500 tys. kolejnych kobiet.

● Dlaczego zdecydowali się Państwo rozpocząć działalność w naszym kraju?

Sądzę, że to jest dobry moment na inaugurację tego rodzaju działalności w Polsce – w kraju, który obecnie jest w podobnej fazie jak my w chwili zakładania naszej organizacji. Patrzymy, skąd pochodzimy, dokąd idziemy, obserwujemy, jak zmienia się rola kobiet w skali ogólnoświatowej, ale i w perspektywie małych społeczności. To także dobry czas na pojawienie się w różnych środowiskach kobiet, które mogą być mentorkami dla innych, które same są liderami i z powodzeniem mogą pełnić funkcję mentorską. I właśnie program mentoringu będziemy rozwijać w Polsce szczególnie. Bardzo cenną pomoc okazuje nam tu Ambasada Stanów Zjednoczonych, dzięki której kobiety – liderki z Polski – mogą uczestniczyć w programie warsztatów zagranicznych, aby później – po powrocie do Polski – wspierać inne osoby w pełnieniu przywódczej roli.

● Jakimi cechami powinna wyróżniać się kobieta lider, aby z sukcesem przeszła przez proces rekrutacji do programu mentoringu prowadzonego przez Vital Voices?

W swojej aplikacji powinna pokazać pasję, zdolności w budowaniu sieci kontaktów, osiągnięcia, ale i potencjalne możliwości. W dużej mierze opieramy się też na wskazówkach ze strony ambasad w różnych krajach, w tym również w Polsce. Dbamy zatem o to, aby w grupie około 30 osób, które co roku biorą udział w międzynarodowym programie mentoringu, była jedna kobieta z Polski. Zależy nam przy tym, aby szanse na udział w programie były równomiernie rozłożone i aby kobiety z różnych stron świata mogły w nim uczestniczyć.


● Które metody są według Pani najbardziej skuteczne w doskonaleniu umiejętności przywódczych kobiet, np. mentoring, coaching, warsztaty, spotkania i wzajemna wymiana doświadczeń?

Moim zdaniem – wszystkie są ważne i skuteczne. Ale chciałabym podkreślić, że zwłaszcza poprzez ideę mentoringu chcemy odkrywać i rozwijać potencjał przywódczy kobiet. W ten sposób uczymy, jak inspirować, stymulować i być autentycznym liderem dla innych. Najpierw organizujemy więc 3-tygodniowy międzynarodowy program mentoringowy w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy tydzień to warsztaty odbywające się w Waszyngtonie. Uczestniczki programu biorą udział w spotkaniach z reprezentantami największych ugrupowań politycznych, z przedstawicielkami klubu parlamentarnego kobiet. Wspólnie omawiają rozwiązania, które już udało się wprowadzić w życie, które się nie powiodły, a które tematy powinny być poruszane podczas obrad Kongresu. Mają okazję bezpośrednio rozmawiać z lobbystkami działającymi na rzecz kobiet, np. w takich kwestiach, które dotyczą przemocy i handlu kobietami, czy profilaktyki nowotworowej. Staramy się też przekonać uczestniczki naszego programu, jaki wpływ ma sukces ekonomiczny kobiet na ich pozycję i rolę społeczną oraz jak ważne jest potem propagowanie tego sukcesu w ich krajach.

● Jakie są następne działania w ramach międzynarodowego programu mentoringowego?

Po tygodniu spędzonym w Waszyngtonie jest tzw. job shadowing. Trwa dwa tygodnie i jest to indywidualna sesja z mentorką. Każda osoba uczestnicząca w naszym programie jest obecna przy swojej mentorce i w życiu zawodowym, i prywatnym, w czasie podróży służbowych, spotkań biznesowych i rodzinnych. Może na co dzień obserwować zachowanie i działanie swojej mentorki. Z tego też względu kładziemy nacisk na mentoring jako metodę całościowego, holistycznego rozwoju człowieka (coaching jest skuteczny w przypadku potrzeby rozwoju konkretnej umiejętności, np. występowania na forum publicznym lub w wykonywaniu konkretnego zadania). Warto też zwrócić uwagę, że już podczas pierwszego tygodnia grupa składająca się z 30 pań z różnych krajów zaczyna budować swoją małą społeczność – małą organizację, w której są podobieństwa, ale i różnice. Po etapie indywidualnych 2-tygodniowych sesji uczestniczki ponownie spotykają się i wymieniają się obserwacjami, spostrzeżeniami i doświadczeniami ze spotkań z politycznymi liderami i swoimi mentorkami.

● Co według Pani jest kluczowym problemem w Polsce, jeżeli mówimy o sprawach kobiet i jakie są Pani oczekiwania pod względem realizacji programu mentoringowego w naszym kraju?

Jestem pod wielkim wrażeniem obecności kobiet w działalności biznesowej na świecie. Moje doświadczenia zawodowe mają swoje źródło właśnie w biznesie, dlatego też zwracam na to szczególną uwagę. Teraz inaugurujemy działalność naszej organizacji Vital Voices w Polsce i widzę, że tutaj obecność kobiet w świecie polityki, biznesu czy w sektorze organizacji pozarządowych jest coraz większa. Obserwacje działania kobiet w różnych krajach dowodzą, że sukces ekonomiczny przekłada się także na sukces osiągany w innych dziedzinach. Mam zatem nadzieję, że tak też się stanie w Polsce. Otwierając polski oddział Vital Voices, rozpoczynamy realizację programu wśród kobiet z rejonu Eurazji. Osoby, które wzięły udział w międzynarodowych warsztatach mentoringowych, będą więc mogły teraz przekazać swoją wiedzę i umiejętności innym kobietom w Polsce. Zgodnie z naszą ideą mówiącą, że poprzez inwestowanie w kobiety tak naprawdę ulepszamy świat.

● Dziękuję za rozmowę.


Mary Daley Yerrick

współzałożycielka i członek zarządu Vital Voices Global Partnership. W latach 2005–2009 dyrektor generalny tej organizacji. Zarządzała wieloma programami Vital Voices poświęconymi tematyce wzmacniania pozycji gospodarczej kobiet, w 2007 roku utworzyła program Vital Voices Artisam Entrepreneurs, dający tysiącom kobiet z sektora sztuki i rzemiosła wiedzę, narzędzia i wsparcie niezbędne do przekształcania ich firm w coraz bardziej rentowne przedsięwzięcia. Kobietom przedsiębiorcom, które są gotowe do ekspansji na rynki zagraniczne, pomaga we wprowadzaniu ich towarów na rynek amerykański. W ostatnich latach swoją uwagę koncentruje głównie na Afryce i Bliskim Wschodzie. Jednocześnie jest mentorem w programach wzmacniających pozycję gospodarczą kobiet w Estonii, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Do 2007 roku Mary Daley Yerrick była właścicielką Primetime Solutions, firmy konsultingowej z zakresu public relations i komunikacji w marketingu społecznym. Podczas dziesięcioletniej kariery w biznesie stworzyła i zarządzała narodową kampanią multimedialną uświadamiającą istnienie ubóstwa w Stanach Zjednoczonych i jego źródła oraz promująca rozwiązania oparte na społeczności lokalnej. Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia, m.in. w 2000 roku organizacja Washington Women in Public Relations uhonorowała ja Kobietą Roku, w 2003 roku została uhonorowana w Hall of Fame (Izbie Pamięci) w dziedzinie PR. Ostatnio pełniła również funkcję doradcy międzynarodowej fundacji Women ChangeMakers z siedzibą w Genewie.

Vital Voices Global Partnership

międzynarodowa organizacja założona m.in. przez Hillary Clinton i Madeleine Albright. Powstała w 1997 r. w Stanach Zjednoczonych, w 1999 r. została przekształcona w organizację pozarządową. Obecnie działa na rzecz kobiet w Afryce, Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Północnej, na Karaibach i Bliskim Wschodzie. W Polsce organizacja funkcjonuje pod nazwą Vital Voices Chapter Poland, a inkubatorem jej działalności jest Fundacja Diadem.

Zakres inicjatyw podejmowanych przez Vital Voices zależy od potrzeb danego kraju. Vital Voices Chapter Poland skupia swoją działalność na rozwijaniu i odkrywaniu potencjału przywódczego Polek. Rekrutacja do programu mentoringu wyłoniła 15 ambitnych i przedsiębiorczych kobiet. W grudniu spędzą one kilka dni indywidualnie ze swoją mentorką (tzw. job shadowing) w jej firmie, będą miały także możliwość odbycia kursu Micro MBA realizowanego przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej. Udział w programie jest bezpłatny.

Vital Voices Chapter Poland zamierza realizować co roku taki sam program mentoringu (począwszy od 2011 r.) w Polsce dla kobiet z innych krajów Europy Wschodniej i Azji. Działania Vital Voices Chapter Poland wspiera Ambasada USA, Polsko-Amerykańska Izba Handlowa oraz Polish Professional Women Network. Honorowy patronat nad inicjatywami organizacji objęła była Pierwsza Dama i prezes Fundacji Porozumienie bez Barier, Jolanta Kwaśniewska.

Kryteria wyboru przedsiębiorczych kobiet z Polski

W rekrutacji do 2-tygodniowego programu mentoringu w Warszawie w dniach 29 listopada–10 grudnia 2010 roku mogły wziąć udział przedsiębiorcze kobiety z naszego kraju, które:

1. Prowadzą własną firmę lub pracują w innej firmie, korporacji, organizacji, instytucji pozarządowej lub rządowej.

2. Mają za sobą co najmniej pięć lat aktywnej kariery zawodowej i odniosły sukces.

3. Mają silną motywację do rozwoju swojego potencjału przywódczego.

4. Płynnie mówią w języku angielskim.

5. Mogą poszczycić się udokumentowanym zaangażowaniem w pracę pro bono.

Udział w programie jest bezpłatny.

(na podst. Vital Voices Chapter Poland, 2010)

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...