Promacierzyński zmysł

Sw
rozwiń więcej
Jak traktowane są pracujące mamy i na jakie udogodnienia mogą liczyć w miejscu zatrudnienia? Odpowiedzi na te pytania dostarczyło badanie przeprowadzone w ramach konkursu „Mama w pracy”. Wyniki tegorocznej edycji konkursu przedstawiono 25 czerwca podczas gali finałowej w Warszawie. W trakcie imprezy wręczono statuetki firmom, które wyróżniają się promacierzyńską postawą.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Świętego Mikołaja, którą wsparł Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/KRC. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 118 przedsiębiorstw, a do drugiego etapu zakwalifikowało się ich 107 – 83 duże oraz 24 małe firmy, z których cztery zostały wyróżnione zwycięskimi statuetkami. Ankiety wypełniły 3574 kobiety pracujące w zgłoszonych zakładach (udział mógł być anonimowy). „Personel i Zarządzanie” patronował wydarzeniu.

Autopromocja

Perspektywa mam

Z ankiet wypełnionych przez respondentki wynika, że 84 proc. z nich czuje, że w miejscu pracy mogą liczyć na życzliwe traktowanie przez przełożonych, nie jest tak w przypadku 4 proc. Z życzliwym traktowaniem przez współpracowników spotyka się 91 proc. kobiet, jedynie 2 proc. doświadcza braku przychylności.

Wracające z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego do pracy kobiety mają możliwość m.in.: korzystania z przerw na karmienie dziecka (69 proc.), pracy na pół lub 3/4 etatu (47 proc.), ustalenia ruchomych godzin pracy (46 proc.), stopniowego wracania do pracy (31 proc.), wykonywania całości lub części pracy w domu (24 proc.). Wśród udogodnień dla matek małych dzieci znalazły się: organizacja pikników rodzinnych i imprez dla dzieci (58 proc.), program opieki medycznej dla kobiet i dzieci (32 proc.), dodatki pieniężne na wyprawkę dla dziecka (23 proc.), pierwszeństwo przy planowaniu urlopów (22 proc.), dodatkowy urlop macierzyński ponad ustawowe 20 tygodni (19 proc.), możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem (17 proc.).

W badaniu zapytano także, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy ankietowane zauważyły zmiany, jeśli chodzi o sytuację kobiet mających dzieci. Zmiany na lepsze zauważyło 20 proc. zatrudnionych, zmiany na gorsze – 2 proc., według 51 proc. nic się nie zmieniło. Konkurs udowadnia, że aby być firmą przyjazną mamie, należy przede wszystkim zdiagnozować problemy.


Profity z zaufania

Konkurs „Mama w pracy” organizowany jest od 2007 roku. Głównym celem akcji jest promowanie promacierzyńskich postaw na rynku pracy zgodnie z zasadą, że matki są wartościowymi i lojalnymi pracownikami, dlatego warto o nie dbać.

– Kluczowym zadaniem kampanii „Mama w pracy” jest uświadomienie przedsiębiorcom, że kobieta wychowująca dziecko to znakomity pracownik. Jest lojalna, obowiązkowa, dobrze zorganizowana, ale przede wszystkim odpowiedzialna. Na przekór temu, co powszechnie sądzi się o młodych mamach – rzadko korzystają one ze zwolnień lekarskich. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale mamy jasny cel i wiemy, że warto o niego walczyć. Mamy nadzieję, że niedługo w Polsce – tak jak już teraz w innych krajach europejskich – standardem będą specjalne programy dla kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo. Musimy pamiętać, że matki są równoprawnymi pracownikami i czasem wystarczy jedynie odrobina zaufania, która zaowocuje w pracy – zarówno w przypadku zatrudnionej mamy, jak i jej szefa – mówi Karolina Błaszczyk, koordynatorka projektu z Fundacji Świętego Mikołaja.

W tegorocznej edycji konkursu w kategorii duże firmy nagrodę otrzymały: Ikea Group, Żywiec Zdrój SA i Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA, w grupie małe firmy laureatem zostało Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Tak o swoich firmach wypowiadały się w ankietach zatrudnione w nich kobiety:

– Pracuję w mojej firmie prawie 8 lat na stanowisku menedżerskim. W tym czasie urodziłam dwójkę dzieci i za 1,5 miesiąca będę szczęśliwą mamą trzeciego. Przez cały okres mojej pracy firma podchodziła bardzo elastycznie do czasu ciąży, jak i po niej. Fakt przebywania już dwa razy na półrocznej przerwie po urodzeniu dziecka nie wpłynął w żaden sposób na moją karierę, wręcz przeciwnie. Awansowałam w tym czasie już dwa razy, a ostatni awans został mi zaproponowany na dwa miesiące przed urodzeniem trzeciego dziecka (pracownica Żywiec Zdrój SA).

– W naszej firmie żadna z nas nie boi się mieć dzieci, jak jesteśmy w ciąży, wszyscy się cieszą razem z nami. Nasza firma dba o dobrą atmosferę i przyjazne stosunki między pracownikami, co owocuje wymianą ubranek i potrzebnych rzeczy. Jeżeli decydujemy się iść na urlop wychowawczy, to pracodawca nie robi problemu. Zawsze o nas pamięta, zaprasza na imprezy integracyjne i bale dla dzieci, jest z nami w stałym kontakcie. Kiedy już wracamy do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, jesteśmy witane kwiatami. Mamy możliwość zmniejszenia etatu na czas, jakiego potrzebujemy, żeby się odnaleźć w nowej sytuacji (pracownica Ikea Group).

– Pracodawca w żaden sposób nie dyskryminuje pracownicy, będącej matką lub takiej, która jest w ciąży. Poza tym okres zwolnień na dziecko czy też urlop macierzyński nie wyklucza kobiety z otrzymania premii lub nagrody. Mając za sobą dwukrotne „doświadczenie w tym temacie” u tego samego pracodawcy, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że lepiej być nie może (pracownica Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA).

Moja organizacja dba o to, aby matka, jak i cała jej rodzina była szczęśliwa. Dyrektor wręcz zachęca do macierzyństwa. Organizowane przez zakład imprezy lub wyjazdy pracownicze przygotowywane są pod kątem uczestnictwa w nich również dzieci pracowników (pracownica Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim).


Przykładowe udogodnienia w miejscu pracy dla matek małych dzieci

Ikea Group:

● dodatkowy płatny urlop po urodzeniu dziecka trwający 30 dni (dla pracowników zatrudnionych minimum 18 miesięcy) – do wykorzystania również przez tatę,

● pierwszeństwo matek przy braniu urlopu,

● pokój dla matki z dzieckiem,

● kompleksowa opieka medyczna dla kobiet w ciąży i matek, za niewielką dopłatą opieka medyczna dla całej rodziny,

● możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem,

● jeśli stanowisko na to pozwala, część pracy można wykonywać w domu,

dofinansowanie do wyjazdów wakacyjnych i podręczników dla dzieci w wieku szkolnym (dla osób w trudnej sytuacji materialnej).

Żywiec Zdrój SA:

● pokrycie kosztów porodu w szpitali rekomendowanym przez Medicover,

● przez dwa miesiące po powrocie urlopu macierzyńskiego możliwość skrócenia czasu pracy do sześciu godzin na dobę,

zwolnienie lekarskie spowodowane ciążą oraz absencja z powodu urlopu macierzyńskiego nie mają wpływu na premię roczną,

● jeden dzień dodatkowego urlopu okolicznościowego dla ojców z okazji urodzenia dziecka,

● paczki świąteczne dla dzieci i zawody sportowe z nagrodami, piknik rodzinny,

● po urodzeniu dziecka wyprawka finansowana przez firmę lub bon do wykorzystania w Smyku,

● porada psychologa po porodzie,

● zapewnienie wody butelkowanej przez okres urlopu macierzyńskiego.


Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA:

● możliwość pracy z domu,

● możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin,

● organizowane pikniki rodzinne z okazji świąt Bożego Narodzenia, imprezy z okazji Dnia Dziecka,

● prezenty dla dzieci z okazji świąt Bożego Narodzenia,

● komfort powrotu do pracy na dotychczasowo zajmowane stanowisko,

● sala konferencyjna adaptowana do potrzeb dzieci,

● ciepła, przyjazna matkom atmosfera w firmie.

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim:

● pierwszeństwo rodziców w ustalaniu urlopów,

● wyjazdy rodzinne pracowników na wycieczki i pikniki,

● możliwość spotykania się w Akademii Malucha Bajklandii,

● możliwość organizowania urodzin lub imienin dzieci,

● wzajemna życzliwość i przyjazna atmosfera w pracy.

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...