Czy istnienie grup pracowników wspomaga funkcjonowanie w organizacji?

Sylwia Szykuła
rozwiń więcej
Jestem liderem jednej z grup sprzedażowych w firmie z branży kosmetycznej. Mam siedmiu kolegów na analogicznych do mojego stanowiskach. Mamy niepisaną zasadę, że spotykamy się raz w tygodniu, by ustalić strategię i wymienić dotychczasowe doświadczenia, które zwiększą naszą efektywność sprzedażową i tę związaną z zarządzaniem ludźmi. Początkowo spotkania wnosiły wiele do mojej pracy i nie ukrywam, że zżyłem się z kolegami. Jednak od dłuższego czasu zauważam frustrację, drobne kłamstewka (w końcu każdy z nas ma być najlepszy), godzinne debaty o niczym, brak otwartości na nowe pomysły, a przede wszystkim ich deficyt. Mówi się, jak ważne są działania grupowe, jednak mam coraz więcej wątpliwości.

Wspólne działanie to potencjał owocujący ciekawymi rozwiązaniami, bowiem w procesach decyzyjnych uruchamiane są różnorodne źródła wiedzy i sposoby myślenia. Powstające w firmie grupy formalne i te mniej formalne sprawiają, że czujemy się zżyci z kolegami, a praca staje się przyjemniejsza. Cele, które chcemy osiągnąć, są bardziej wyraziste, a droga do ich spełnienia łatwiejsza. Sukcesy zauważalne i intensywniej celebrowane. Niemniej jednak funkcjonowanie grup ma swoje ciemne strony. Jednokierunkowość opinii, odrębność grup od reszty współpracowników i powstawanie tzw. firm w firmie, opartych na własnych zasadach i celowości istnienia, sprawia, że działanie całej organizacji może zostać zachwiane.

Autopromocja

Grupa formalna czy nie

W każdej społeczności prędzej czy później pojawią się funkcjonujące na jej tle grupy. Również w firmie powstają małe, np. trzyosobowe grupki, które ułatwiają i uprzyjemniają dzień pracy, a są oparte na wspólnych zainteresowaniach, poglądach czy po prostu na sympatii. Czasem przyłączamy się do klubu zainteresowań (np. gazetka firmowa lub określony obszar wiedzy), a jeszcze innym razem grupa, z którą obcujemy, zostaje nam z góry narzucona w wyniku przesunięć w strukturze bądź zmian w polityce firmy. W zależności od sytuacji lub wewnętrznych preferencji stajemy się częścią grupy formalnej lub nieformalnej. Grupa formalna utworzona zostaje zazwyczaj na podstawie odgórnej decyzji, a opiera się nie na sympatii, lecz na profesjonalnym współdziałaniu w celu osiągnięcia określonych założeń. Grupa nieformalna natomiast nie ma sztywnych reguł funkcjonowania i działa na podstawie nieformalnych przekazów, opinii i rad. Będąc częścią grupy, oczekujemy zwykle zrozumienia, możliwości wypowiedzenia się, poczucia bezpieczeństwa i przynależności. Czasem nasze cele nie zostaną osiągnięte, jednak sporo korzyści przemawia za sensownością istnienia grup pracowniczych.


Zalety wspólnot w firmie

Poszukiwanie osób o zbliżonych charakterach, zainteresowaniach lub celach sprawia, że czujemy się integralną częścią wspólnoty, a funkcjonowanie (w pracy i w życiu prywatnym) staje się ciekawsze i prostsze. Nabieramy chęci do działania, zauważamy własne zalety i doceniamy umiejętności. Wsparcie kolegów i pojawiające się sukcesy napędzają do kolejnych działań. Przynależność do grupy wzmacnia poczucie tożsamości i pewności siebie. Oto kilka podstawowych zalet działania w teamie:

  • Siła komunikacji – obcując z kolegami, którzy wyrażają swoje opinie, sami uczymy się otwartej komunikacji. Poznajemy ludzi, ich emocje i podejście do problemów. Obserwujemy ruchy, gesty, mimikę, co także ułatwia przekaz komunikatów niewerbalnych.
  • Konkurencja – odrobina współzawodnictwa motywuje do intensywnego myślenia i generowania nowych pomysłów, a skutkuje lepszymi efektami.
  • Twórcze myślenie – czasem jedno słowo może natchnąć do ciekawej wypowiedzi lub propozycji rozwiązania. Współpracując z kolegami, stanowimy całość, jednak złożoną z odrębnych jednostek, które mają swoje niepowtarzalne pomysły. Kreatywność często kwitnie w grupie, a wszyscy jej wrogowie są uciszani.
  • Rozwój – poznawanie wielu aspektów rozumowania i dostęp do informacji to nauka siebie samego i rozwój własnych możliwości.
  • Mobilizacja – zdarza się, że brak nam motywacji do działania, bo cóż sami możemy zrobić: „przecież to walka z wiatrakami!”. Działanie w grupie i wzajemne napędzanie się do podejmowania aktywności sprawia, że siłą rzeczy zyskujemy więcej chęci.
  • Łatwiejsza decyzyjność – szeroka analiza problemu i ryzyka stanowi o podejmowaniu trafniejszych decyzji. Pod warunkiem jednak, że presja otoczenia i brak obiektywizmu nie zburzą owego procesu decyzyjnego.

Negatywne aspekty działań grupowych

Obok pozytywnych stron funkcjonowania grup warto podkreślić mniej przyjemny aspekt związany z upływem czasu, różnorodnością charakterów i narastającymi problemami, a wpływający na pracowników.

Problemy w obrębie grupy

Początkowe działanie grup przynosi ciekawe korzyści, jednak często, wraz z ujawnianiem się poszczególnych zachowań czy też sposobów pojmowania określonych tematów, zaczynają pojawiać się problemy. Na początku warto zaznaczyć zatracenie samodzielności i obiektywizmu przy podejmowaniu decyzji na rzecz ulegania sugestiom i naciskom kolegów. Osoby, które odczuwają obojętność wobec grupy lub obawiają się jej oceny, przestają dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Zaobserwować można również zjawisko, w którym grupa ma wrażenie dominacji nad innymi oraz nieomylności własnych sądów. W wyniku tego pojawiają się błędne i nietrafne decyzje. Powtarzalność takich procesów oraz brak zauważalnych efektów powodują, że do grupy zakrada się rutyna, niemoc i demotywacja.

Trzeba również podkreślić problemy wynikające z istnienia zbyt autokratycznego lidera kierującego się negatywnymi emocjami (niekiedy nie do końca uświadomiony gniew, frustracje, pretensje), a objawiające się podburzaniem grupy wobec określonej osoby lub osób czy negowaniem decyzji zapadających w firmie.


Wpływ na współpracowników

Funkcjonowanie mocnej grupy w organizacji powoduje, że reszta personelu nie ma siły przebicia i zatraca chęć do współdziałania oraz do wykonywania nawet codziennych obowiązków. I odwrotnie, „grupa trzymająca władzę” motywuje swoim istnieniem do powstawania kolejnych grup, podejmujących niekiedy nieuzasadnione działania, a wręcz walkę o pozycję w organizacji. Potyczki oparte na emocjach absolutnie nie służą rozwojowi jednostki i całej firmy.

Warto również wspomnieć o problemach wynikających z zacierania granic między prywatnością a pracą – koledzy dogłębniej poznają nasze zachowania, sytuację rodzinną, zdrowotną czy finansową, i niestety mogą to niegrzecznie wykorzystać w dyskusji.

Wpływ na kierownictwo

Zbyt silne więzi między pracownikami, brak obiektywizmu i uleganie presji grupy mogą również zaburzyć możliwości decyzyjne kierownictwa i utrudniać zarządzanie personelem. Istotnym elementem jest poczucie utraty kontroli nad grupą pracowniczą, której cele przestają być tożsame z celami firmy, a sposób postrzegania organizacji może różnić się od pożądanego i źle wpływać na morale reszty kolegów. Ponadto komunikaty przekazywane grupie, które mimo zapewnień o dyskrecji, zaczynają krążyć po firmie, oraz obserwacja specyficznych jej zachowań, obniża znacząco stopień zaufania szefa wobec podwładnych. Powoduje to z kolei blokowanie komunikatów ze strony kierownictwa wobec całego personelu, a tym samym wywołuje niepokój.

Należy również zaznaczyć, że w bezpiecznym i znanym środowisku danej grupy pojawia się opór na zmiany i idącą za nimi niepewność. Grupa przestaje dostrzegać zalety, jakie niosą ze sobą zmiany, skutecznie je blokując, a tym samym redukując możliwości rozwoju firmy.

Istnienie znaczących rozłamów w organizacji oraz napiętrzające się problemy związane z brakiem przepływu informacji, słabą wydajnością i obniżoną motywacją, skutkują zaburzeniami w obrębie firmy i fluktuacją kadr.

Jak zachowywać się w grupie:

  • Bądź uczciwy wobec siebie.
  • Szanuj opinie swoich rozmówców.
  • Nie obawiaj się wyrażać własnych sądów (może dodasz komuś odwagi?).
  • Wypowiadaj się łagodnie, lecz rzeczowo.
  • Nie doprowadzaj do bezsensownych dyskusji, które mają na celu tylko ukazać słuszność Twojego zdania (zostaniesz uznany za konfliktowego i nieumiejącego przyznać się do błędu).
  • Zachowaj swoją tożsamość i wartości, ale otwórz się na innych oraz ich poglądy, które mogą okazać się słuszne.

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...