Czy work-life balance to moda, czy konieczność?

Marcin Domzalski

Autopromocja

dyrektor generalny GENEXO

Pomiędzy pracą i życiem pozazawodowym powinna panować równowaga, choć w rzeczywistości wszystko zależy od wyznaczonych sobie osobistych priorytetów. Zachowanie tej wewnętrznej równowagi wynika z naturalnej potrzeby każdego z nas. Niekoniecznie musimy przewracać nasze życie do góry nogami, aby osiągnąć ten cel. Ważne, by był on zgodny z naszym charakterem, sumieniem czy z bliskimi nam zasadami etycznymi, jak również wynikał wyłącznie z naszej decyzji. Szczerość wobec samego siebie sprzyja wewnętrznej równowadze. Wyznaję zasadę, że wszystko zaczyna się w nas samych. Staram się szybko podejmować decyzje i wyznaczać wysoko poprzeczkę w sferach, na których mi zależy. Swoim pracownikom zawsze mówię o planach i decyzjach, dzięki czemu mogą odpowiednio wcześnie określić swoje priorytety oraz zaplanować z wyprzedzeniem niezbędne działania, by nie zanosić pracy do domu – ani dosłownie, ani w postaci umysłu zajętego sprawami służbowymi. Jestem przekonany, że zachowanie wysokich standardów komunikacji oraz organizacji działań, a także przejrzystość zasad obowiązujących w firmie powoduje, że moi współpracownicy potrafią otwarcie mówić o problemach, jak również odpowiednio zadbać o własną równowagę praca–dom.

Własną równowagę wypracowujemy głównie poprzez zapewnienie takiego balansu swoim współpracownikom. Każdy zaangażowany, zgrany zespół, zbudowany na relacjach opartych na odpowiedzialności i wzajemnym zaufaniu, pracujący w przyjaznej atmosferze jest bardziej kreatywny i efektywny. To powoduje, że pracujemy z entuzjazmem i największym możliwym zaangażowaniem, a w konsekwencji mamy znacznie więcej czasu na życie prywatne.

Jolanta Poźniak

dyrektor Nowe Horyzonty

Dla mnie to warunek dobrego, spełnionego życia, zgodnego z naturą człowieka. A natury nie da się oszukać. W obecnej dobie nacisku na minimalizowanie kosztów i maksymalizowanie zysków utrzymuje się atmosfera niepewności w wielu przedsiębiorstwach, a to z kolei wywiera coraz większą presję na pracowników. Szybkie działanie i efektywność wydają się dziś być mottem przewodnim kodeksu zachowań. W szczególności presji sukcesu ulega kadra zarządzająca firmami. Życie i praca stają się sobie przeciwstawne. Jednak taka dysharmonia stoi w opozycji do wymagań naszego wnętrza. Zwiastuje stres, wypalenie, frustrację, konflikty interpersonalne, lęki, pustkę wewnętrzną, problemy zdrowotne czy wręcz utratę samego siebie. Jeśli natomiast chcemy nadać sens codzienności, odnaleźć radość dnia powszedniego, cieszyć się każdą chwilą, czuć się spełnionym – równowaga między życiem prywatnym i zawodowym staje się wyzwaniem współczesnego człowieka. W rzeczywistości nasza praca może być nasycona pozytywnymi uczuciami i konstruktywnym językiem tylko wtedy, kiedy doświadczamy satysfakcji także w sferze prywatnej. Odnalezienie harmonii pomiędzy pracą i życiem osobistym wymaga rzetelnego samopoznania i wejrzenia w głąb siebie. Czego ja naprawdę potrzebuję? Pracy będącej spokojną przystanią czy też pracy, w której sztormy i wichury poprzedzają moje triumfy? Ciszy, w której odnajdę dystans wobec trudności, z jakimi borykam się w pracy? Książek, w których znajdę inspirację do nowych przedsięwzięć? Kojących rozmów z przyjaciółmi? Medytacji, tak by dojść do źródła wewnętrznej mądrości? Tu każdy może dać inną odpowiedź, ale podążanie za nią gwarantuje work-life balance.

Dominika Bronz

psycholog Centrum Medyczne ENEL-MED

Odpowiem dosyć przewrotnie. Work-life balance to modne określenie postawy życiowej koniecznej do zachowania zadowolenia z życia, zdrowia psychicznego oraz fizycznego w długiej perspektywie. Co warte podkreślenia, ta świadoma postawa jest korzystna nie tylko z punktu widzenia pracowników, ale również pracodawców.

Jako pracownikom postawa dążąca do zachowania równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym jest nam niezbędna, zwłaszcza jeśli spojrzymy na nasze życie zawodowe długofalowo, uświadamiając sobie jeden z jego ważniejszych celów, jakim jest emerytura. Praca ponad siły, w ciągłym stresie i napięciu, w poczuciu niezadowolenia z życia, przy zaniedbywaniu siebie i swoich potrzeb osobistych jest możliwa, najczęściej jednak po pewnym czasie prowadzi do wypalenia zawodowego, depresji, zaburzeń somatycznych, a dzieje się to często, kiedy jesteśmy dopiero na półmetku naszej kariery zawodowej.

Również dla świadomej grupy pracodawców termin ten oznacza konieczność. Świadomy pracodawca, który wie, że wartość jego firmy opiera się na kapitale ludzkim oraz na wiedzy pracowników, jest w stanie ponieść stosowne inwestycje w tym zakresie, widząc długofalowe zyski. Inwestowanie w pomoc przy budowaniu równowagi między pracą a życiem osobistym to inwestycja w największą wartość firmy – człowieka. Elastyczny czas pracy, dowolne miejsce jej wykonywania, pomoc w opiece nad dziećmi także w miejscu pracy, rozbudowany program szkoleń w zakresie stylu życia, samorealizacji to najbardziej popularne sposoby pomagające pracownikom na uzyskanie takiej równowagi.

Oliwia Rosińska

pracownik

Zachowanie równowagi pomiędzy życiem osobistym a pracą w dłuższej perspektywie jest korzystne zarówno dla pracownika, jaki i dla pracodawcy. Jeżeli potrafimy to zrobić, zwyczajnie chętniej mówimy pozytywnie o naszym pracodawcy, czujemy satysfakcję z tego, czym się zajmujemy zawodowo.

Moim zdaniem filozofia WLB powinna być propagowana przez pracodawcę. Także w jego interesie jest zachęcanie pracowników do wykorzystywania wolnego czasu dla siebie, aby naładować baterie na kolejny tydzień ciężkiej pracy. Dużą pomocą jest bezpośredni przełożony, który w idealnych warunkach powinien świadczyć za wzór. Koniec pracy – wychodzę z biura, nie włączam komputera po przyjściu do domu. Jeżeli jednak szef praktykuje zupełnie inny styl pracy, osobom mało asertywnym, młodym pracownikom trudno jest walczyć ze zwyczajami panujących w danych dziale.

W mojej firmie idea work-life balance jest traktowana jako jedna z kilku kompetencji niezbędnych na pewnym etapie kariery zawodowej. Podczas corocznej oceny można się do tej kompetencji odnieść i zasugerować, że jest to np. obszar do poprawy. Wiąże się to dalej z cyklem szkoleń, przygotowaniem wspólnie z przełożonym planu „naprawczego” przez pracownika, który ma z tym problem.

Świadczy to tylko o tym, że prędzej czy później idea WLB będzie traktowana coraz poważniej przez obydwie strony: pracownika i pracodawcę. Jednak to my, pracownicy, powinniśmy stać na straży naszych priorytetów. Nie wymagajmy od pracodawcy, by kontrolował nasz czas, nasze życie nawet w trosce o nas. Ważne, abyśmy potrafili wyartykułować, czego oczekujemy od jednej i drugiej sfery życia. W pracy moim priorytetem powinna być praca. Po wykonaniu obowiązków idealnie będzie od pracy się odseparować.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...