Dlaczego kobietom jest trudniej w świecie biznesu?

Lidia Mikołajczyk-Gmur

Autopromocja

dyrektor generalna VELUX Polska Sp. z o.o.

Nie mogę zgodzić się z tym stwierdzeniem, że kobietom jest trudno w biznesie. Oczywiście może się zdarzyć, że bywa trudniej, ale obserwuje również sytuację – że może być łatwiej. Na przykład podczas negocjacji stricte męskie towarzystwo zachowuje się bardziej agresywne wobec siebie – gdy do rozmów biznesowych włącza się kobieta – panowie nieco łagodnieją, w końcu chcą być gentlemanami. Niestety, światem biznesu często rządzą stereotypy, że pewne branże lub stanowiska są zarezerwowane dla mężczyzn. Moim zdaniem duże zaangażowanie i wysokie kompetencje pozwalają je przełamać. Poza tym wśród pracodawców panuje błędne przekonanie, że zatrudniając mężczyznę, angażują bardziej efektywnego pracownika – kobieta musi przecież urodzić dzieci, zadbać o dom i rodzinę. Warto jednak zauważyć, że obecnie bardzo zmienił się styl życia wielu rodzin, a także coraz bardziej zaciera się tradycyjny podział ról. Osobiście zawsze staram się zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym i uważam, że pracodawca powinien dawać swoim pracownikom również taką możliwość. Dlatego w firmie Velux nie ma stanowisk zarezerwowanych dla kobiet i mężczyzn – jeśli kandydat ma predyspozycje i umiejętności odpowiednie dla danego stanowiska – płeć nie ma znaczenia w procesie rekrutacji. W naszych fabrykach okien pracuje bardzo dużo kobiet, które statystycznie mają dłuższy staż pracy niż mężczyźni – gdyż cenią u pracodawcy stabilność zatrudnienia – a to oznacza dla firmy oszczędności. Poza tym uważam, że kobiety to świetne organizatorki – znam wiele pań, które z powodzeniem prowadzą własne biznesy.


dr Paweł Smółka

trener i konsultant w projektach dotyczących pomiaru i doskonalenia kompetencji społecznych

Świat biznesu jest zróżnicowany. Jest tam miejsce zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn – jednostek o różnych osobowościach, zainteresowaniach, kwalifikacjach i kompetencjach. Być może płeć jest nawet mniej ważnym czynnikiem warunkującym sukces (lub jego brak) niż wspomniane kwalifikacje, kompetencje, profile osobowości i zainteresowań. O tym, czy ktoś odnosi sukces w świecie biznesu decyduje wiele czynników, z których część jest pod kontrolą danej osoby, a część jest zwykłym łutem szczęścia – pomyślnym obrotem spraw, który, dzięki mądrości danej osoby, niezależnie od jej płci, może być odpowiednio przez nią spożytkowany. Bardziej precyzyjnej odpowiedzi można natomiast udzielić na konkretne pytania typu: „czy kobietom jest trudniej odgrywać role menedżerskie” oraz „czy kobiety sprawdzają się w roli menedżera?”. Odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca. W wielu przypadkach, choć oczywiście nie we wszystkich, kobieta napotyka liczne trudności lub uciążliwości w pełnieniu funkcji menedżerskich, dotyczy to między innymi kwestii budowania autorytetu, zwłaszcza jeśli kobieta zarządza zespołem złożonym głównie z mężczyzn. Odpowiedź na drugie pytanie jest także twierdząca. Badania porównawcze nad efektywnością zespołów lub organizacji (ocenianą według obiektywnych kryteriów, czyli policzalnych efektów pracy) kierowanych przez kobiety oraz przez mężczyzn przynoszą zazwyczaj wyniki wskazujące, że nie ma żadnej znaczącej różnicy w zakresie wyników pracy.


Ewa Osóbka-Zielińska

psycholog, coach, trener

Jeśli kobietom bywa trudniej odnaleźć się w świecie biznesu, to często dlatego, że nad ich karierą krąży widmo kilku stereotypów.

Jedne odnoszą się do zwyczajowej roli kobiety jako żony i matki. Według obiegowej opinii, kiedy pracownica zakłada rodzinę, kariera przestaje być dla niej priorytetem.

Jednakże wyniki badań pokazują, że podejście do pracy i sposób jej wykonywania zależą od indywidualnych cech charakteru człowieka.

Kobiety po powrocie do pracy pracują równie efektywnie i w podobnym wymiarze godzin, co przed macierzyństwem. Chcą pokazać, że nadal są profesjonalne i odpowiedzialne. A ponieważ łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych wymaga dobrych umiejętności organizacyjnych oraz dbałości o szczegóły, często jakość ich pracy wzrasta. Są dobrze zorganizowane, przedsiębiorcze i... często zbyt upodabniają się do mężczyzn.

To już inny stereotyp, głoszący, że kobieta może osiągać sukces w biznesie jedynie, gdy upodabnia się do mężczyzny. Silna, zdecydowana, pozbawiona słabości, często niemalże ukrywająca swoją kobiecość. Mimo wszystko wydaje się, że panie, które przyjmują męski system wartości, mogą czuć się w nim nieco... nieswojo.

Warto, żeby wykształcone, przedsiębiorcze kobiety planujące karierę w biznesie – i nie tylko – pamiętały o właściwych sobie, kobiecych atutach. Na przykład w sytuacjach konfliktowych kobiety rzadko walczą o utrzymanie swojej pozycji i rywalizują za wszelką cenę. Raczej dążą do porozumienia. Dzięki zdolnościom do empatii dbają o dobre relacje z klientami i współpracownikami. I bardzo dobrze radzą sobie na stanowiskach kierowniczych.


Olga Kozierowska

inspiratorka promocji przedsiębiorczości kobiet w mediach, autorka i redaktor programu Sukces Pisany Szminką (Radio PiN)

Nie do końca zgodzę się z tezą, iż kobietom jest trudno w świecie biznesu. By dokonać rzetelnej analizy, musielibyśmy podzielić ten świat na dwie części – świat własnego biznesu i świat korporacji. W pierwszym kobiety radzą sobie bardzo dobrze i, jak pokazują badania, już co trzeci przedsiębiorca w Polsce to kobieta, co stanowi najlepszy wynik w UE. Polskie bizneswoman są przedsiębiorcze, innowacyjne i realizują swoje plany z pasją. Jedynym wyzwaniem, jeżeli spojrzymy na sektor MŚP z perspektywy jego ogromnego potencjału, jest niechęć do podejmowania przez przedsiębiorczynie ryzyka finansowego, a dokładnie finansowania inwestycji ze źródeł zewnętrznych (fundusze zalążkowe, kredyty, nawet fundusze unijne), co może ograniczać rozwój ich firm. Jak pokazują badania przeprowadzone przez PKPP Lewiatan 98 proc. finansuje działalność i rozwój swojego biznesu ze środków własnych. Dodatkowo kobiety prowadzące małe i średnie przedsiębiorstwa realizują często tzw. strategię mrówki. Polega ona na tym, iż inwestują w jedną placówkę zamiast podjąć ryzyko ekspansji. Podsumowując, własny biznes to dla kobiet często filozofia życia, ale też często ucieczka przed szklanymi sufitami. I tu przechodzimy do wspomnianego świata korporacji, gdzie dysproporcja na rynku pracy pomiędzy kobietami i mężczyznami jest bardziej widoczna. To nadal męski świat, w którym kluczowe stanowiska zajmuje tylko 3 proc. kobiet. Kobiety są tam, gdzie jest dużo obowiązków, wymagana jest rzetelność, lojalność i odpowiedzialność. Rzadko zaś tam, gdzie podejmowane są strategiczne decyzje, gdzie się tak naprawdę rządzi. Dodatkowo nadal zarabiają o 25–30 proc. mniej aniżeli mężczyźni, wykonując pracę o takiej samej wartości.

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...