Zawód księgowego

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Zawód księgowego. /Fot. Fotolia / Fotolia
Zawód księgowego kojarzy się z osobą pedantyczną, surową oraz nietolerancyjną, jeśli chodzi o błędy. Na pierwszy rzut oka zawód księgowego wydaje się nudny i monotonny. Czy praca księgowego to rzeczywiście tylko tabele liczb, podatki  i raporty?

Osobie, która nie miała styczności z tym stanowiskiem, na pierwszy rzut oka, zawód księgowego może wydawać się nudny i monotonny. Niekończące się tabele liczb, podatki, raporty – kto by to wytrzymał? Mając na uwadze charakter wykonywanej pracy, księgowy najczęściej postrzegany jest jako osoba pedantyczna, surowa, nietolerancyjna, jeśli chodzi o błędy. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Autopromocja

Zakres obowiązków

Do zakresu obowiązków księgowego należy: prowadzenie ksiąg rachunkowych czy ewidencji zdarzeń na podstawie dowodów księgowych, sporządzanie sprawozdań finansowych i podatkowych, sprawdzanie aktywów i pasywów, dbanie o płynność finansową, dokonywanie transakcji na koncie bankowym firmy, współpraca z dostawcami, klientami oraz urzędnikami z różnych instytucji państwowych - z urzędu skarbowego, izby celnej czy ZUS-u.

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Dzisiejszy księgowy powinien być wielozadaniowy, szczególnie w małych firmach, gdzie zakres jego obowiązków może być bardzo szeroki. Oprócz tego, iż musi być specjalistą w rachunkowości, wykonuje również obowiązki rekrutera czy też prawnika. W tym wypadku sama wiedza na temat zasad rachunkowości nie wystarczy, trzeba znać również zasady Kodeksu pracy, prawa dotyczącego spółek. Ponadto, warto pamiętać, że przepisy podatkowe zmieniają się prawie codziennie, w związku z czym księgowy, aby nie popełniać błędów, musi na bieżąco śledzić branżowe publikacje.

Jednak , aby stać się wartościowym pracownikiem, sama wiedza nie wystarczy. Dobry księgowy powinien znać wszystkie nowoczesne programy komputerowe w rachunkowości, opanować zasady działania konta w banku, gdyż rachunków bankowych firma na ogół ma kilka, perfekcyjne posługiwać się Excelem. Trzeba też wiedzieć, co to jest podpis elektroniczny i umieć z niego korzystać.

Polecamy także: Wynagrodzenia według stanowisk - Raport płacowy. Polska i świat - cz. 6


Czy praca na tym stanowisku naprawdę jest nudna?

O tym, iż praca księgowego jest nudna, może mówić tylko ten, kto nie do końca zna jej specyfikę. Oczywiście dobry księgowy musi być pedantyczny i nietolerancyjny na błędy, bo zaraz po szefie jest najważniejszy w firmie. To on zarządza finansami, odpowiada za to, aby wynagrodzenia wpłynęły na czas na konta pracowników. Mimo że jest to funkcja wymagająca dużej wiedzy, poświęcenia i ciężkiej pracy w skupieniu, ma ona także ciekawą stronę. Księgowy na ogół pierwszy, na pewno zaraz po szefie, posiada wiadomości, które często interesują innych pracowników. Jakie? Na przykład, z racji tego, iż księgowość śledzi działania i czas wolny pracowników, to zawsze wie, kto jest na wakacjach lub na zwolnieniu lekarskim. Omawiany dział posiada informacje nie tylko na temat pracowników, ale także ich małżonków, dzieci, alimentów i niespłaconych kredytów.

Z całą pewnością praca na odpowiedzialnym stanowisku w specyficznym dziale firmy, jakim jest księgowość, gdzie mamy do czynienia z nieustannym przepływem informacji, nie może być nudna i monotonna.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...