Korzyści z zastosowania szkoleń e-learningowych w firmie

Teresa Olszewska
rozwiń więcej
Rozwój pracowników i podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych stanowią istotny element efektywnego zarządzania kadrami w każdej organizacji. Dla pracodawcy oznaczają one jednak znaczące wydatki i duże nakłady czasu konieczne do przeprowadzenia każdego szkolenia. Dlatego coraz więcej firm postanawia skorzystać z możliwości oferowanych przez nowe technologie i zwraca się ku nowoczesnej formie kształcenia, jaką jest e-learning.

E-szkolenia w wielu przypadkach stają się znacznie tańszym i efektywniejszym sposobem na rozwój pracowników niż tradycyjne zajęcia w sali szkoleniowej. Według badania Saratoga HC Benchmarking (PwC) jeszcze w 2008 roku przeciętny koszt szkolenia jednego pracownika w Polsce wynosił aż 1566 zł i był o prawie 50 proc. wyższy niż w krajach Europy Zachodniej. W 2009 roku wydatki szkoleniowe polskich firm spadły o 23 proc., zbliżając się w ten sposób do poziomu europejskiego. Jedną z przyczyn redukcji kosztów było coraz częstsze zastosowanie przez pracodawców narzędzi e-learningu.

Autopromocja

E-oszczędność

Najbardziej docenianą przez przedsiębiorstwa i jednocześnie największą korzyścią płynącą z zastosowania szkolenia e-learningowego w firmie jest widoczna redukcja kosztów w stosunku do nakładów finansowych związanych z organizacją szkolenia tradycyjnego. Zastosowanie e-szkolenia pozwala wyeliminować koszty wynikające z ewentualnych podróży pracowników do miejsca szkolenia, ich zakwaterowania, wynajęcia sali szkoleniowej czy opłacenia honorarium trenera. Dodatkowo koszt zakupu szkolenia e-learningowego w przeliczeniu na jednego pracownika jest zdecydowanie niższy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Co więcej, poziom wydatków firmy związanych ze szkoleniem w formie elektronicznej nie jest uzależniony od liczby biorących w nim udział pracowników, tak jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych programów szkoleniowych. W rezultacie dostępna oferta szkoleniowa może być dużo bardziej rozbudowana. Zastosowanie e-szkoleń daje pracodawcom także możliwość bieżącego monitorowania postępów pracowników. Dzięki testom weryfikującym w łatwy sposób mogą oni sprawdzić poziom wiedzy przyswojonej przez uczestników każdego szkolenia.

E-lastyczność

Istotną zaletą szkoleń e-learningowych jest także ich duża elastyczność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb uczestników i pracodawcy. Zawartość szkolenia e-learningowego może być na bieżąco modyfikowana wraz z rozwojem firmy, zmieniającymi się potrzebami, wymaganiami stawianymi przez rynek czy sugestiami uczestników wskazującymi nieatrakcyjne lub nieskuteczne elementy szkolenia. Warto też pamiętać, że oddelegowanie całego działu organizacji na szkolenie tradycyjne nie tylko utrudnia i dezorganizuje pracę, ale często generuje straty. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie e-learning, który umożliwia pracownikom szkolenie się w dogodnych dla nich i firmy porach, bez konieczności angażowania wszystkich pracowników działu jednocześnie.


Warto pamiętać, że e-szkolenie gwarantuje ten sam poziom wiedzy dla wszystkich jego uczestników. W przypadku szkoleń tradycyjnych, prowadzonych często przez różnych trenerów, trudno uniknąć różnic w sposobie ich realizacji i zawartości merytorycznej. Korzystając ze szkolenia e-learningowego, każdy pracownik ma pewność, że otrzymuje tę samą jakość wiedzy, co jego pozostali uczestnicy. Dzięki narzędziom e-learningu pracownicy mogą też w każdej chwili, nawet po ukończeniu szkolenia, wrócić do zawartych w nim treści, uzyskując elastyczny dostęp do wiedzy.

Doraźnie czy systemowo?

Szkolenia e-learningowe mogą być wykorzystywane w firmach doraźnie lub stać się jednym z elementów całościowego modelu rozwoju pracowników. Doraźne zastosowanie e-szkoleń jest skuteczne zwłaszcza w sytuacjach wymagających przeszkolenia w krótkim czasie dużej grupy ludzi znajdujących się w różnych lokalizacjach. Z tego właśnie względu takie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w przypadku tzw. twardych obszarów, czyli na przykład szkoleń produktowych w bankach i firmach ubezpieczeniowych czy zagadnień BHP.

Rozwiązania e-learningowe mogą być jednak czymś więcej niż tylko doraźną metodą przekazywania wiedzy pracownikom. Coraz popularniejsze wśród dużych organizacji staje się bowiem włączanie e-szkoleń do kompleksowego systemu rozwoju kadr, w którym szkolenia internetowe, obok tych tradycyjnych, coachingu czy on-the-job-training, są jedną z wielu dostępnych form dostarczania wiedzy i rozwijania kompetencji. Takie zaawansowane rozwiązania e-learningowe pozwalają całościowo zarządzać procesem planowania, oferowania oraz prowadzenia szkoleń i są stworzone dla organizacji mających dojrzałe procesy HRM, korzystających z zaawansowanych rozwiązań informatycznych do zarządzania kapitałem ludzkim.

W tego typu organizacjach szkolenia e-learningowe są doskonałą metodą na rozbudowanie i monitorowanie kompetencji potrzebnych do pracy na poszczególnych stanowiskach. W systemie znajdują się informacje o kompetencjach i umiejętnościach wymaganych na każdym ze stanowisk, dzięki czemu menedżer ma możliwość bieżącego porównywania ich z kompetencjami posiadanymi przez danego pracownika. Rozbieżności pomiędzy posiadanymi przez pracownika a oczekiwanymi na danym stanowisku kompetencjami mogą zostać zniwelowane za pomocą odpowiedniego szkolenia. Dzięki powiązaniu szkolenia z przekazywanymi kompetencjami i kwalifikacjami, system jest w stanie automatycznie określić dla pracownika listę szkoleń, które uzupełnią wymagane na jego stanowisku kwalifikacje do odpowiedniego poziomu. Rozpoznanie takich potrzeb szkoleniowych może odbywać się w dowolnym momencie roku, a w szczególności może być efektem procesu ocen okresowych, w którym menedżerowie i pracownicy, wspomagani przez system, określają potrzeby na poziomie każdego pracownika. Informacja ta jest następnie przetwarzana zbiorczo przez osoby odpowiedzialne za organizację szkoleń. W ten sposób powstaje plan szkoleń, w którym jednym z narzędzi rozwoju pracownika może być właśnie szkolenie e-learningowe udostępnione pracownikowi na przykład z poziomu przeglądarki internetowej. Pracownik za pośrednictwem poczty elektronicznej zostaje poinformowany o konieczności przejścia wyznaczonego szkolenia. Po jego ukończeniu informacja o poziomie kompetencji i kwalifikacjach pracownika zostaje zaktualizowana w systemie, a luka kompetencyjna zniwelowana.


UWAGA

Materiały do szkolenia e-learningowego mogą być zakupione od dostawców zewnętrznych lub przygotowane wewnątrz organizacji, na przykład przez pracowników działu szkoleń. Zaawansowane narzędzia e-learningowe pozwalają w łatwy i intuicyjny sposób tworzyć własne testy, szkolenia, a nawet całe programy szkoleniowe złożone z dziesiątek jednostek lekcyjnych.

Doskonałym przykładem na wykorzystanie e-learningu są też sytuacje, w których firma wprowadza do swojej oferty nowy produkt. Zazwyczaj wymaga to także przeszkolenia dużej liczby osób w krótkim czasie. Za pomocą modułu e-learningowego w systemie HCM osoba odpowiadająca za organizację szkolenia wprowadza je do oferty szkoleniowej. Atrybuty nadane każdemu ze szkoleń informują z kolei, czy i dla jakich grup pracowników jest ono obowiązkowe. W ten sposób pracownik działu HR może udostępnić szkolenie wyłącznie osobom na określonych stanowiskach lub zatrudnionych w konkretnej jednostce organizacyjnej firmy. Za pośrednictwem systemu, na przykład drogą e-mailową, osoby spełniające nadane kryteria zostają następnie automatycznie powiadomione o konieczności ukończenia obowiązkowego dla nich szkolenia oraz o terminie jego realizacji.

Zaawansowane rozwiązania e-learningowe, będące częścią systemu IT do zarządzania kadrami, pozwalają pracownikowi także na bieżący wgląd do aktualnej oferty szkoleniowej. Dzięki temu pracownik może za pomocą odpowiednio skonfigurowanego systemu złożyć wniosek o udział w interesującym go szkoleniu. Po zaakceptowaniu takiego wniosku przez przełożonego lub dział szkoleń pracownik może zrealizować wybrany program e-learningowy i w ten sposób rozwijać swoje kompetencje.

Komputer czy sala szkoleniowa?

E-learning zdobywa coraz większą liczbę zwolenników w Polsce i staje się popularną metodą doskonalenia zawodowego. Decydując się na wdrożenie e-szkoleń, pracodawcy powinni jednak pamiętać, że nie są one narzędziem, które w 100 proc. zastąpi tradycyjną ofertę szkoleniową. Nie ma wątpliwości, że tradycyjne formy szkoleń są pożądane choćby w przypadku doskonalenia umiejętności interpersonalnych, które wymaga bezpośredniej interakcji z innymi uczestnikami i trenerem. Istnieją jednak pewne obszary, w których z powodzeniem można zastosować narzędzia e-learningu, optymalizując tym samym nakłady zainwestowane w rozwój pracowników. Jedną z coraz częściej stosowanych metod szkoleniowych jest połączenie szkolenia e-learningowego z wiedzy teoretycznej z pracą z trenerem, podczas której pracownik zdobywa umiejętności praktyczne, czyli tzw. blended learning. Taki mariaż nowoczesnych technologii z tradycyjnym podejściem wydaje się obecnie najefektywniejszą formą podnoszenia kwalifikacji pracowników.

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...