Szkolenia językowe dla pracowników

Maria Sieńko
Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu
rozwiń więcej
Przed pytaniem „Jakie szkolenie wybrać, aby rozsądnie wykorzystać dostępny budżet, a jednocześnie zapewnić maksymalną efektywność szkoleń?” staje większość firm, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku przez przyciągnięcie najlepszych pracowników. Decydując się na szkolenia językowe dla pracowników, należy spojrzeć nie tylko na ich cenę czy renomę oferującej je firmy, ale przede wszystkim na potrzeby i możliwości naszej organizacji.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów szkoleniowych, które doskonale można dopasować do indywidualnych wymagań. Przyjrzyjmy się szkoleniom językowym, tak aby móc maksymalnie wykorzystać przeznaczony na nie budżet, a jednocześnie zapewnić ich jak największą efektywność.

Autopromocja

Regularne nauczanie

Najczęściej wybieranymi szkoleniami są szkolenia ciągłe, czyli takie, które odbywają się regularnie raz lub dwa razy w tygodniu. Ich największą zaletą jest to, że kursanci mają stały kontakt z językiem, dzięki czemu uczą się szybciej i efektywniej. Jednakże to właśnie te szkolenia najczęściej stają się celem cięć finansowych, chociaż to na nich najłatwiej jest zaoszczędzić, nie rezygnując z nich całkowicie. Najprostszym rozwiązaniem, które pomoże obniżyć koszty szkoleń, będzie z pewnością zmniejszenie wymiaru godzin. Jednakże można się także pokusić o obcięcie kosztów bez szkody dla kursantów. Można na przykład raz w tygodniu łączyć grupy o podobnym poziomie, nawet jeśli są to grupy o innych specjalizacjach (np. Business English oraz General English). Dotyczy to oczywiście nie tylko grup wieloosobowych, lecz także lekcji typu one-to-one. Zajęcia te mogą odbywać się w parach lub kilkuosobowych grupach o podobnym poziomie. Dodatkową zaletą łączenia w grupy osób uczących się w trybie one-to-one jest wprowadzenie do procesu nauczania elementu konkurencji, którego najczęściej na tego typu zajęciach brakuje. Jeśli w procesie uczenia się słuchacz będzie miał kontakt nie tylko ze swoim nauczycielem, lecz także z innymi słuchaczami, będzie mógł ocenić swoje postępy na tle postępów innych, co z kolei powinno pozytywnie wpłynąć na jego motywację. Ponadto kontakty z innymi osobami uczącymi się języka ćwiczą umiejętność rozumienia różnego typu wymów i akcentów. Po kilku zajęciach typu one-to-one z jednym nauczycielem słuchacz przyzwyczaja się do jednego typu wymowy i często ma trudności ze zrozumieniem innych osób. Jeśli natomiast zapewnimy mu kontakt z innymi osobami posługującymi się nauczanym językiem, unikniemy tego problemu.

Współpraca z komputerem

Innym typem szkoleń wybieranym coraz częściej przez firmy są szkolenia internetowe. Oferują one dostęp do treści szkoleniowych poprzez platformy internetowe. Główną zaletą tego typu szkoleń jest właśnie ich dostępność, gdyż kursanci sami wybierają czas i miejsce na naukę, co oczywiście wpływa znacznie na efektywność takich szkoleń. Ponadto treści zawarte w szkoleniu mogą być dowolnie modyfikowane i dopasowywane do potrzeb naszej firmy. Jeśli więc działamy w branży farmaceutycznej i mamy zamiar szkolić naszych pracowników działu sprzedaży, to możemy tak dobrać materiały szkoleniowe, aby opanowali oni przede wszystkim słownictwo z tej dziedziny. Decydując się na takie szkolenie, mamy prawo wglądu w postępy kursantów, możemy więc na bieżąco monitorować, czy szkolenie przynosi efekty i czy warto w nie nadal inwestować. I jeszcze jedno, wykupując tego typu szkolenie możemy, w zależności od podpisanej umowy, stać się jego właścicielami. W dłuższej perspektywie może to przynieść znaczące oszczędności, gdyż wykupione materiały możemy wykorzystywać do szkolenia kolejnych pracowników. Dzięki temu całkowity koszt szkolenia przeliczony na jednego kursanta jest znacznie niższy niż w przypadku innych typów szkoleń.

Wydawać by się więc mogło, że szkolenia internetowe to szkolenie doskonałe: ogólnodostępne, efektywne i tanie. Niestety, brak czynnika ludzkiego lub też urządzeń imitujących nauczyciela powoduje, że szkolenia te nie są tak efektywne, jakby się mogło wydawać. Nie dają one bowiem możliwości ćwiczenia umiejętności mówienia. Istnieją co prawda programy do rozpoznawania mowy, ale nie są one jeszcze w stanie zastąpić nauczyciela i poprawić błędów kursanta. Zanim więc zdecydujemy się na zakup szkolenia internetowego, warto zastanowić się nad szkoleniami typu blended learning.


Uczenie zmiksowane

Szkolenia typu blended learning powstały jako połączenie szkoleń internetowych i szkoleń ciągłych. Łatwo więc zgadnąć, że będą się na nie składały dwa typy zajęć: zajęcia oparte na treściach zawartych na platformie internetowej oraz zajęciach z udziałem nauczyciela.

Szkolenia tego typu mają zatem wysoką efektywność, ponieważ ich uczestnicy mają stały dostęp do interaktywnych treści szkoleniowych, a dodatkowo uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela, z którym mogą skonsultować wyniki swojej pracy. Jedynym minusem tego typu szkoleń jest ich koszt, na który składa się nie tylko koszt zakupu, a często stworzenia od podstaw, szkolenia internetowego, lecz także koszty związane z zajęciami prowadzonymi przez lektora. Oczywiście jeśli myślimy poważnie o inwestowaniu w szkolenia tego typu i planujemy prowadzić je przez dłuższy czas, obejmując nimi dużą liczbę pracowników, ich koszt w przeliczeniu na jednego pracownika ulegnie znacznemu zmniejszeniu i najprawdopodobniej będzie niższy niż w przypadku zwykłych szkoleń ciągłych. Blended learning jest więc popularny głównie w firmach, które mogą zaplanować swoje wydatki szkoleniowe z kilkuletnim wyprzedzeniem.

Zatapianie w języku

Ostatnim typem szkoleń, o których warto w tym artykule wspomnieć, są szkolenia wyjazdowe oferujące „zanurzenie się w języku”. Szkolenia te umożliwiają maksymalnie efektywne wykorzystanie poświęconego na nie czasu, ponieważ wszystkie prowadzone podczas nich dyskusje odbywają się w nauczanym języku. Tematyka zajęć jest dowolna, ale zazwyczaj koncentruje się wokół jednej określonej dziedziny, na przykład negocjacji w biznesie, zarządzania jakością czy nawet alternatywnych źródeł energii. Wszystko oczywiście zależy od tego, czym zajmuje się nasza firma i jakim szkoleniem jesteśmy zainteresowani. I to jest właśnie największy atut tego typu szkoleń. Mają one bowiem na celu imitować sytuacje z życia codziennego, a „życie codzienne” w każdej organizacji wygląda inaczej. Jeśli więc na przykład zdecydujemy się na szkolenie z zakresu zarządzania jakością i dostarczymy firmie szkoleniowej materiały dotyczące działalności naszej firmy i wprowadzonych w niej rozwiązań w zakresie zarządzania jakością, to możemy oczekiwać, że podczas szkolenia zostaną poruszone tematy związane z firmami działającymi w naszej branży, ich problemami oraz wprowadzonymi przez nie rozwiązaniami. Przez cały czas szkolenia nad wszystkim będzie czuwał nauczyciel, którego zadaniem będzie zapewnienie takich warunków, aby uczniowie czuli się tak, jak gdyby był to ich prawdziwy dzień w pracy. Nietrudno zgadnąć, że szkolenia tego typu nie należą do najtańszych, a my przecież mamy ciąć koszty, a nie je generować. Jednakże wystarczy spojrzeć na zalety tego typu szkoleń, aby przekonać się, że to, co wydaje się drogie, przynosi nam wymierne korzyści. Po pierwsze, szkolimy pracowników dokładnie w tej dziedzinie, w której chcemy, aby się szkolili; poznają więc specyficzne dla niej słownictwo, jednocześnie ćwicząc umiejętność porozumiewania się w nauczanym języku. Po drugie, uczestnicy takich zajęć mogą wykorzystać podane podczas szkoleń przykłady w swojej pracy. Rozwiązania zaproponowane w innych firmach czy rezultat twórczej pracy podczas szkolenia mogą stać się bodźcem do zmian w naszej organizacji i prowadzić do budowania jej przewagi konkurencyjnej na rynku. Szkolenia tego typu mogą stać się także doskonałym elementem motywującym dla naszych pracowników. Możemy je połączyć z wyjazdami integracyjnymi i oprócz zajęć z wybranej dziedziny podszkolić naszych pracowników z języka używanego podczas mniej formalnych spotkań. Możemy też zaproponować je jako nagrodę na przykład dla działu osiągającego najlepsze wyniki. Decydując się na takie szkolenie, dostajemy coś w rodzaju pakietu szkoleniowo-motywująco-integracyjnego, którego cena jest dużo niższa, niż gdybyśmy chcieli zaproponować naszym pracownikom każdy z elementów osobno.

Podane w artykule przykłady są przeglądem najbardziej popularnych typów szkoleń językowych. Warto jednak pamiętać, że firmy szkoleniowe mają zróżnicowane produkty i być może kontakt z nią poskutkuje wypracowaniem zupełnie innych, nowatorskich rozwiązań. Mam jednak nadzieję, że przykłady te przekonają Państwa do myślenia o szkoleniach językowych w kategoriach inwestycji na przyszłość, a więc planowania budżetu na nie w taki sposób, aby przynosiły wymierne korzyści zarówno pracownikom, jak i firmie.

UWAGA

Szkolenia typu blended learning zyskują sobie coraz większą popularność głównie dlatego, że posiadają większość zalet szkoleń internetowych: ich dostępność, możliwość adaptacji materiału oraz monitorowania wyników kursantów, jak również szkoleń ciągłych, tj. kontakt z nauczycielem i innymi kursantami.

Kadry
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna
21 lis 2024

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?
20 lis 2024

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.
20 lis 2024

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców
20 lis 2024

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance
20 lis 2024

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie
20 lis 2024

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?
19 lis 2024

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy
19 lis 2024

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną
19 lis 2024

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]
19 lis 2024

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

pokaż więcej
Proszę czekać...