Certyfikat na horyzoncie - jak rozsądnie wznowić szkolenia językowe

Karol Granoszewski
rozwiń więcej
Bez względu na to, czy w naszej firmie kryzys już minął, jest czy też dopiero nadejdzie, szkolenia językowe pracowników to istotny element rozwijania kapitału ludzkiego firmy i coraz częściej warunek rozwoju. Pod koniec 2008 roku, często pochopnie, zawieszano szkolenia językowe. Zbliża się kolejny rok akademicki, wiele firm będzie się zastanawiało nad ich wznowieniem. Ważne, żeby zrobić to w zaplanowany sposób – mądrze zainwestować w pracowników i to w tych, w których naprawdę warto.

Należy przeanalizować naszą organizację pod względem zapotrzebowania na szkolenia językowe i na podstawie zidentyfikowanych potrzeb określić grupę pracowników, których stanowiska tego wymagają.

Autopromocja

Po określeniu grupy docelowej trzeba jeszcze zmierzyć się z wyzwaniem dotyczącym motywacji i zaangażowania szkolonych pracowników. Do tego dojdzie jeszcze wybór dostawcy szkoleń. Jak przez to przebrnąć?

Zasady uczestnictwa

Na samym początku warto zastanowić się nad określeniem zasad uczestnictwa w szkoleniach. Dorośli na szkoleniach językowych bardzo często wracają myślami do lat dziecięcych – zajęcia trwają przecież przez cały rok i wymagają systematyczności. I tu pojawiają się taki problem jak „wagary” pracowników, czyli niska frekwencja na zajęciach lub niski stopień zaangażowania w nie oraz brak pracy poza nimi. Dlatego też nasi dorośli słuchacze będę funkcjonować na szkoleniach o wiele lepiej, jeśli przed przystąpieniem do zajęć poznają i zaakceptują przejrzysty regulamin uczestnictwa. Taki zestaw reguł rządzących szkoleniami pokaże im, że pracodawca poważnie myśli o szkoleniach i nie pragnie jedynie wydać pieniędzy, lecz zwraca baczną uwagę na efekty.

Pomiar efektywności szkoleń

W tego typu „kryzysowych” szkoleniach powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na ich rezultaty. Dlatego tak ważne jest abyśmy dysponowali właściwymi narzędziami do ich pomiaru. Odpowiedzią na to wyzwanie jest zewnętrzny audyt językowy. Wprowadzenie niezależnego od dostawców szkoleń systemu pomiaru przyrostu wiedzy będzie kluczowe przy określeniu, czy szkolenia odniosły oczekiwany rezultat, gdy zechcemy je podsumować po np. dwóch semestrach nauki. Audyt językowy opiera się na cyklicznie przeprowadzanych testach językowych, które jak np. w przypadku egzaminu TOEIC® mają rangę certyfikatu międzynarodowego i pozwalają na bardzo precyzyjną ocenę aktualnego poziomu zaawansowania i śledzenie postępów. Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu podejściu do oceny, która zamiast oceny zdał/nie zdał określa wiedzę zdającego w punktach na skali 10–990. Zatem, gdy pracownik zdaje egzamin w październiku na początku zajęć, otrzymuje np. 600 punktów (poziom B1 według skali opisowej Rady Europy). Po roku nauki, przy odpowiednim zaangażowaniu i frekwencji, otrzymuje już 750 punktów, czyli podnosi swoje umiejętności do poziomu B2. W ten sposób, zarządzając szkoleniami, od razu wiemy, że w tę osobę warto dalej inwestować i jej czas na szkoleniach nie został zmarnowany. Jeśli natomiast wynik punktowy stoi w miejscu lub, co gorsza spada, wówczas możemy podjąć świadomą decyzję o wstrzymaniu szkoleń dla takiej osoby. Wszystko będzie zgodne z zasadami, które wcześniej określiliśmy, zatem pracownik nie będzie miał do nas pretensji czy żalu o podejmowanie decyzji bez wyraźnych przesłanek.


Zawężamy grupę docelową

Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż samo wprowadzenie audytu językowego będzie czynnikiem psychologicznym, który podziała jak zimny prysznic na pracowników, którzy do tej pory bez poczucia konsekwencji uczestniczyli w szkoleniach choć nie przynosiło to żadnych wymiernych efektów. W obecnych czasach firma nie może sobie już na to pozwolić. Teraz, przed decyzją o wzięciu udziału w szkoleniach, każdy pracownik przemyśli swoje postępowanie, test będzie przed szkoleniem i po nim, niezależny i nie do negocjacji z lektorem. Wyniki będą podane z matematyczną precyzją.

Do odważnych świat należy

Nie spodziewajmy się aplauzu ze strony pracowników ani szkoły językowej, przynajmniej na początku. Wprowadzamy narzędzie kontroli, zarówno szkolonych, jak i szkolących. Pracownicy mogą się opierać tej metodzie, bo zmusza ich do nauki. Profesjonalna szkoła językowa nie będzie się obawiać sprawdzenia jakości oferowanych szkoleń, szczególnie, gdy testy przeprowadzi nie kolejna firma szkoleniowa, ale zewnętrzna organizacja skupiona na testowaniu. Początki są zawsze trudne, ale świetne wyniki w firmach takich jak Leroy Merlin, Warbud SA, Lafarge czy Deutsche Bank potwierdzają skuteczność tego systemu. W Internecie dostępne są studia przypadku wprowadzenia audytu językowego w tych organizacjach.

Jest i marchewka

Jeśli już wyślemy pracowników na test, dajmy im poczucie że się to opłaciło. Jeśli będą zdawać TOEIC® będą mogli otrzymać międzynarodowy certyfikat potwierdzający ich aktualne umiejętności. Jest to cenny dodatek do CV, uznawany przez ponad 9 tys. pracodawców na świecie. Oczywiście, możemy zdecydować, czy ten certyfikat dostaną teraz czy np. dopiero po powtórce testów po roku nauki, gdy osiągną postępy.

Ponadto testy i certyfikaty wytyczają kierunek w nauce, osoba ucząca się widzi sens podnoszenia umiejętności, wysiłek zostaje ukierunkowany.

Przede wszystkim lektor

Wybór dostawcy szkoleń to nie lada wyzwanie przy obecnym nasyceniu rynku tego typu usługami. Ilość różnych metod gwarantujących skuteczność może przyprawiać o zawrót głowy. Dlatego nie dajmy się nabrać na cudowne metody typu „osiem razy szybciej, 10 razy taniej”. Jak mawiał Aldo Gucci: Rozczarowanie spowodowane niską jakością pamięta się długo po przeminięciu radości spowodowanej niską ceną.

Dobra szkoła językowa to nie tylko budynek czy agresywna kampania reklamowa. Należy się skupić na innych czynnikach, które zapewnią komfort podczas nauki, opiekę metodyczną specjalisty ds. nauczania i świadomość, że dobrze inwestujemy pieniądze.


Nie warto za bardzo polegać na rankingach szkół. Wiele z nich opiera się na deklaracjach zainteresowanych, a sama procedura weryfikacji tych deklaracji jest niedokładna i zawsze budzi zastrzeżenia co do metodyki sprawdzania i samych kryteriów oceny. Zatem ranking możemy potraktować jako pewien katalog szkół, którymi możemy się zainteresować, ale nie wierzmy, że szkoła nr 1 na pewno spełni nasze oczekiwania i dokładnie trafi w nasze potrzeby.

Znaki jakości to kierunkowskaz, nie wyrocznia. Standardy jakości w nauczaniu to istotny czynnik wyróżniający daną szkołę wśród konkurencji. Wśród takich „znaków jakości” znajdziemy między innymi akredytację PASE, znak Quality English, akredytację placówki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 grudnia 2003 roku czy też certyfikaty ISO, które regulują procedury w niektórych szkołach językowych. Posiadanie choć jednego z nich potwierdza, że szkoła ceni sobie jakość i dąży do jej podnoszenia. Zwróćmy jednak ponownie uwagę, że brak takiego certyfikatu nie dyskwalifikuje szkoły, która np. zatrudnia metodyka i ma własne, ustalone procedury dbania o jakość nauczania.

Rynek szkoleń językowych w Polsce miał swoje lepsze i gorsze lata, zatem, jeśli szkoła przeżyła już kilka lat na rynku i nadal prowadzi swoją działalność, oznacza to, że potrafiła sprostać wyzwaniom i udało się jej kontynuować nauczanie. Dajmy także szansę nowym szkołom, które – wiedząc jak trudno jest pozyskać nowego klienta – będą bardzo dbały o nasze zadowolenie i chętnie dostosują się do naszych wymagań. Należy jednak zwrócić uwagę, aby dyrektor szkoły nie był jednocześnie dyżurnym metodykiem oraz nie prowadził naszych zajęć w przerwach w zarządzaniu szkołą. W takim układzie ciężko będzie mówić o utrzymaniu poziomu i jakości nauczania.

Bez względu czy wybierzemy wielką szkołę sieciową, czy maleńką szkółkę w jednej i drugiej możemy spotkać tego samego lektora. Dlatego też, bardzo istotne jest, aby przed wyborem dostawcy zapoznać się z wykształceniem lektora. Odpowiednie wykształcenie i dopasowanie do nas lektora pod względem charakteru, charyzmy i dynamiki, to klucz do sukcesu. Dlatego, wybierając szkołę, zapytajmy, czy możemy zobaczyć skrócone CV lektorów przypisanych do naszej firmy (wykształcenie i doświadczenie) oraz czy możemy uczestniczyć w próbnej lekcji. Lektor powinien posiadać dyplom neofilologii lub móc pochwalić się ukończeniem nauczycielskiego kolegium języków obcych bądź certyfikatem CELTA/DELTA. Jeśli jeszcze studiuje, powinien być na IV lub V roku studiów. Im więcej lat doświadczenia, tym oczywiście lepiej, ale uważajmy aby nie trafić na znużonego nauczaniem lektora, który nie będzie nas inspirował do nauki.

Good luck!

Pamiętajmy, aby nie traktować szkoleń językowych jako tematu, który zlecamy szkole i nie chcemy więcej o nim słyszeć. Nasze zaangażowanie na poziomie kontroli nad projektem będzie pozytywnie motywujące i dla dostawcy, i dla słuchaczy.

UWAGA

Ktoś mógłby powiedzieć: „Wszędzie szukamy oszczędności, po co nam dodatkowo płatne testy?”. Wnioski z odpowiedzi na pytanie „Co będzie nas kosztować więcej: brak wiedzy o postępach i zaangażowaniu uczących się czy jednorazowy wydatek na test?” musi wyciągnąć już osoba zarządzająca szkoleniami.

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...