Na co warto zwrócić uwagę idąc na rozmowę kwalifikacyjną?

Nina Banaszek
rozwiń więcej
Na co warto zwrócić uwagę idąc na rozmowę kwalifikacyjną? / Fotolia
Nasz wygląd ma ogromny wpływ na to jak będą nas postrzegać ludzie. Tak samo jest z rozmową rekrutacyjną. Jeśli chcesz dostać pracę w renomowanej, międzynarodowej korporacji, musisz ubrać się odpowiednio. Równie ważna jest kultura osobista i ogólne zachowanie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ubiór

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tolerancji, wolności, o tym, że ubiór ma wyrażać charakter jednostki itd… Ale czy naprawdę wszystko w tej kwestii jest dozwolone? Wyobraź sobie sytuacje, w której musisz wybrać jedną osobę, z którą będziesz mieszkać przez najbliższy rok. Staje przed Tobą 10 kandydatów, spośród których musisz wybierać. Każda z tych osób wygląda inaczej. Jedni się uśmiechają, inni wręcz przeciwnie. Jedni są ubrani elegancko, schludnie, inni założyli podarte, brudne ubrania. Masz 30 sekund żeby wybrać 3 osoby, z którymi możesz dłużej porozmawiać i na tej podstawie wybrać swojego współlokatora. Kogo wybierzesz? Wiadomą rzeczą jest, że wybierzesz osoby, które wydadzą Ci się najsympatyczniejsze, przyzwoicie ubrane itp. Jest to naturalne, że tacy ludzie wydają nam się najbardziej odpowiedni. Oczywiście łysy mężczyzna w dresie o agresywnym wyrazie twarzy, przy bliższym poznaniu, może okazać się człowiekiem o cudownym sercu i miłym usposobieniu.

Autopromocja

Jednak nasz wygląd, ma ogromny wpływ na to jak będą nas postrzegać ludzie (przynajmniej na początku). Tak samo jest z rozmową rekrutacyjną. Jeśli chcesz dostać pracę w renomowanej, międzynarodowej korporacji, musisz ubrać się odpowiednio. Jeśli przyjdziesz na rozmowę w rozciągniętej koszulce i brudnych butach, szansa na to, że zostaniesz zatrudniony znacznie zmaleje. Jest to kwestia tego, że sprawiasz wrażenie jakbyś bardzo odstawał od wizerunku firmy. Ale również jest to oznaka braku szacunku do rekrutera. Są sytuacje, które wymagają stosownego ubioru. Jedną z takich sytuacji jest rozmowa kwalifikacyjna. Tak więc przygotowując się na rozmowę, dokładnie zastanów się jaki strój będzie najbardziej stosowny. Oczywiście na rozmowę w sprawie pracy jako instruktor fitnessu nie należy ubierać się w wytworny garnitur. Zawsze staraj się zdobyć informację na temat tego jaki jest dress code w danej firmie i na tej podstawie dobierz ubranie.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Zachowanie

Tak samo ważna jest kultura osobista i ogólnie Twoje zachowanie. Twoje doświadczenie, wykształcenie, umiejętności mogą gwarantować Ci posadę na danym stanowisku, jeśli jednak twoje zachowanie będzie nieadekwatne, może się okazać, że pracę dostanie ktoś inny. Dla pracodawców, cechy interpersonalne są równie ważne jak wykształcenie czy umiejętności. Ciężko pracuje się z kimś kto nie potrafi funkcjonować w społeczeństwie.

Zbytnia poufałość, gadulstwo, lekceważenie, zbyt duża pewność siebie, może skutecznie zniechęcić rekrutera do przyjęcia Twojej kandydatury. Oczywiście warto przedstawić siebie w jak najlepszym świetle – w końcu po to przychodzisz na rozmowę. Jednak pamiętaj żeby nie zachowywać się wyniośle i zarozumiale, bo z pewnością wpłynie to na wynik rekrutacji.

Tym co może znacznie obniżyć Twoje szanse na zatrudnienie, jest spóźnienie się na rozmowę, bez uprzedniej informacji na ten temat. Świadczy to zazwyczaj o lekceważącym stosunku do rekrutera i ogólnie całej firmy. Widocznie aż tak bardzo nie zależy Ci na tej pracy. Oczywiście zdarza się, że utkniesz w korku, albo popsuje Ci się samochód itp. Ale zawsze w takiej sytuacji należy zadzwonić do rekrutera i poinformować o tym, że spóźnisz się kilka minut.

Jeszcze gorsze jest jeśli w ogóle nie pojawisz się na rozmowie. To nie jest tak, że nic się nie stanie jeśli nie przyjdziesz. Osoba, która Cię zaprosiła, poświęciła czas, żeby przygotować się do rozmowy z Tobą, następnie zarezerwowała czas na spotkanie itd. Wiadomo, różnie bywa. Może być tak, że dostaniesz lepszą pracę, rozchorujesz się, albo po prostu zmienisz zdanie i nie będziesz chciał brać udziału w rekrutacji do tej firmy. W każdym z tych przypadków należy zadzwonić i poinformować o tym, że nie pojawisz się na spotkaniu. Nie musisz się tłumaczyć, ale poinformować trzeba.

A na koniec najważniejsze: kłamstwo.

Wiadomo, że każdy stara się wypaść jak najlepiej i żeby to osiągnąć udoskonala swoje umiejętności i zasługi. Zdarza się jednak, że kandydaci przypisują sobie rzeczy, w których nigdy nie brali udziału, stanowiska, na których nigdy nie byli itd. Rekruter za pomocą umiejętnie zadawanych pytań, jest w stanie sprawdzić wiarygodność tych faktów. I jeśli odkryje, że kłamiesz… cóż, możesz pożegnać się z wymarzoną posadą. Nawet jeśli w czasie rozmowy rekrutacyjnej, Twoje kłamstwo nie wyjdzie na jaw, odkryje się je zaraz po rozpoczęciu pracy. A to wiąże się już z o wiele bardziej przykrymi konsekwencjami, nierzadko prawnymi, wynikającymi z wprowadzenia pracodawcy w błąd i narażenia go na straty materialne. Tak więc zastanów się zanim postanowisz podkoloryzować swoje CV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...