Jak przeprowadzać proces rekrutacji w firmie?

Sylwia Szykuła
rozwiń więcej
Jestem koordynatorem zasobów ludzkich w prężnie rozwijającym się polskim przedsiębiorstwie. W ostatnim roku odnotowaliśmy większą niż zwykle liczbę odejść pracowników. Mamy kilkanaście wakatów, lecz zauważyłam problemy ze zdobywaniem dobrych specjalistów. Widzę, że zespół się stara, ale efekty są słabe. Owszem, mieliśmy trochę ciekawych osób, jednak oczekiwania obu stron nie pokrywały się. Wstyd się przyznać, ale zdarzało się również zatrudnienie specjalistów, których umiejętności okazywały się w praktyce absolutnie niewystarczające. Jak można poprawić jakość naszego procesu rekrutacji?

Osoby zarządzające firmami lub podejmujące kluczowe decyzje zaczynają bardziej rozumieć, jak istotny jest proces poszukiwań, selekcji i zatrudniania pracowników. Odpowiednia rekrutacja i wprowadzenie człowieka do organizacji zwiększa prawdopodobieństwo, że zasili on jej szeregi na długi czas. Zdarza się jednak, że przy pełnym zaangażowaniu i dobrym podejściu firm oraz działających na ich rzecz doświadczonych rekrutujących efekty są mizerne. Warto rozpatrzyć kilka elementów w obszarze recruitingu, które pozwolą zminimalizować ryzyko nietrafnych poszukiwań czy decyzji.

Autopromocja

Faktyczne potrzeby

Rozpoczęcie rekrutacji możliwe jest po dokładnym zbadaniu faktycznych potrzeb firmy. Argument dotyczący zwolnień oraz powstałych przez to wolnych stanowisk nie powinien być najważniejszy. Pracodawca musi się zastanowić, czy ilość obecnych zadań jest adekwatna do liczby pracowników oraz ich fizycznych możliwości. Brak pracy oraz jej nadmiar bywają równie zgubne i często wiążą się z frustracją pracowników lub ich odejściem. Analiza sytuacji oraz jasne określenie specyfiki poszukiwanych stanowisk powinny więc stanowić pierwszy krok w działaniach. Opis stanowisk powinien zawierać: dokładne wymagania wobec kandydata (zawodowe, językowe, miękkie), zakres obowiązków, jaki przewidywany jest na danym stanowisku, informacje dotyczące formy i terminu zatrudnienia oraz wynagrodzenie. Nie zawsze jednak przygotowanie takiego formularza przez zlecającego jest możliwe, a więc w tym wypadku to rekruter powinien zdobywać informacje na własną rękę. Przecież trzeba wiedzieć, kogo i po co się szuka.

Przygotowanie ogłoszeń

Na wstępie rekrutacji warto zadbać też o zabezpieczenie działu HR, a więc np. uzyskanie podpisu osoby akceptującej profil i pisemną zgodę na zapełnienie wolnego wakatu. Zdawkowe informacje, niedopowiedzenia lub rozbieżności w przekazywanych treściach przyczyniają się do bezowocnych poszukiwań. Mając pełną dokumentację, można przystąpić do działań.


Kolejnym krokiem będzie przygotowanie ogłoszeń do zamieszczenia w internecie lub gazecie, kontaktu z firmami rekrutacyjnymi, przygotowanie list searchowych zawierających dane o konkurencji i służących do poszukiwań bezpośrednich czy odnowienia kontaktów. Działania zależne będą od poszukiwanego profilu. Poszukując asystenta bez doświadczenia, wystarczy zwykle ogłoszenie, ale szukając eksperta w określonym obszarze, ogłoszenie zazwyczaj nie ma sensu i warto zastanowić się nad bezpośrednim docieraniem do wybranych z rynku kandydatów (zminimalizuje to czas przeglądania nieadekwatnych do procesu aplikacji oraz ryzyko zatrudnienia przypadkowych osób). Przemyślana strategia pozwoli skupić się na analizie kwalifikacji potencjalnych kandydatów do pracy.

Weryfikacja umiejętności kandydatów

Mając przed sobą CV, trzeba porównać je z wcześniej ustalonym profilem. Trzymanie się jasnych wytycznych pozwoli uniknąć nieporozumień, jednak czasem realia rynku mogą okazać się odmienne. Na przykład zleceniodawca wymaga od kandydata znajomości trzech języków obcych oraz wieloletniego doświadczenia, choć wiadomo, że odnalezienie i zatrudnienie takiego człowieka graniczy z cudem. W takich sytuacjach trzeba pomyśleć nad zmianą profilu, ponieważ praca rekrutującego nie będzie miała sensu.

Analiza CV pozwoli na wyodrębnienie ciekawych osób, z którymi warto przeprowadzić krótki wywiad telefoniczny, weryfikując podczas rozmowy kluczowe wymagania firmy, np. oczekiwaną lokalizację, poziom znajomości języków obcych, opis podstawowych doświadczeń zawodowych, poziom oczekiwanego wynagrodzenia. Już pierwsza selekcja zredukuje liczbę rozpatrywanych CV. W przypadku stanowisk czysto technicznych lub wymagających specyficznych kwalifikacji można przeprowadzić dodatkową rozmowę wraz ze specjalistą w danym obszarze, która pozwoli na ocenę rzeczywistej wiedzy kandydata. Jeżeli istnieje możliwość weryfikacji umiejętności poprzez telekonferencje lub wideokonferencje, warto wykorzystać taki sposób – ograniczy to męczące podróże (zwłaszcza jeśli kandydat mieszka w innym mieście) oraz zaoszczędzi czas poświęcany na rozmowy bezpośrednie, niekiedy bezcelowe dla obu stron.

Kolejnym etapem rekrutacji jest spotkanie twarzą w twarz. Podczas interview nastąpić może zderzenie kreowanych przez telefon wartości z rzeczywistym obrazem kandydata. Preferowane są przynajmniej dwa bezpośrednie spotkania, jednak realne możliwości bywają odmienne. Bywa i tak, że firmy wręcz przesadzają, zapraszając danego człowieka na przeróżne testy (niekiedy zupełnie niepowiązane z tematyką pracy) czy na pięć interview. Dopiero na końcu informują, że oczekiwania finansowe kandydata są za wysokie. Nic dziwnego, że w takich momentach u kandydatów mogą pojawić się emocje. Ważne jest zachowanie chociażby wersji skróconej, a więc rozmowy telefonicznej oraz interview połączonego z testami, jeżeli jest taka potrzeba.


Istota pierwszego spotkania

Roli spotkania bezpośredniego w procesie rekrutacji nie trzeba podkreślać. Bezsprzecznie pozwala ono na bliższe poznanie człowieka, zapoznanie się z jego sposobem mówienia, mimiką, gestami, sposobem autoprezentacji czy zachowaniem w sytuacjach stresujących. Stanowi też możliwość kreowania wizerunku własnej organizacji.

Rekrutujący powinien być do spotkania przygotowany. Warto rozpocząć od krótkiej prezentacji firmy, podkreślając najważniejsze fakty (natłok informacji może znudzić i siłą rzeczy przekazywane słowa nie zostaną zapamiętane). Nie zaszkodzi też przygotowanie szablonu z pytaniami, stworzonego pod konkretne stanowisko, na które odbywa się rekrutacja. W razie awarii i niemożności naturalnej konwersacji można wesprzeć się taką ściągawką. Pytania powinny dotyczyć kilku obszarów: życia zawodowego (np. zmiana pracy, najważniejsze projekty, najciekawsze osiągnięcia), relacji ze współpracownikami (np. role w zespole, konflikty ze współpracownikami, problemy w komunikacji), celów (np. związanych z pracą w naszej firmie, z planami w życiu zawodowym czy prywatnym – przy ostatniej kwestii warto zerknąć do Kodeksu pracy wskazującego zagadnienia, o które pytać nie wolno) oraz związanych bezpośrednio ze stanowiskiem pracy. Umiejętne poprowadzenie spotkania zaowocuje ciekawymi wnioskami dotyczącymi kandydata – na ile spełnia wymagania firmy i czy pasuje do zespołu.

Duże znaczenie ma również proces wprowadzania pracownika do organizacji. Jeżeli pracownik nie zostanie odpowiednio wdrożony, a pełna informacja dotycząca regulaminu firmy, oczekiwań, obowiązków, zakresu odpowiedzialności nie zostanie przekazana, to jakość przeprowadzonego procesu rekrutacji może nie mieć znaczenia. W sporej mierze rekrutujący powinien stanowić wsparcie dla nowej osoby, chociażby w pierwszych dniach pracy. Dobrym rozwiązaniem jest również przydzielenie opiekuna merytorycznego z tego samego działu, który przez pierwsze miesiące będzie sprawował pieczę nad nowym pracownikiem.

Rady dla rekrutera

● Umawiaj się na konkretne dni/godziny np. na rozmowę telefoniczną, na e-mail, a zobaczysz, czy kandydat jest słowny.

● Jeżeli kandydat nie zadzwonił/nie napisał/nie przyszedł, to spytaj o powód – może uda się wyczuć, na ile kandydat mówi prawdę, a na ile takie praktyki są elementem jego podejścia do pracy i ludzi.

● Odegraj z kandydatem scenkę np. rozmowy z klientem, a zobaczysz, jak reaguje.

● Spróbuj odnieść się do ciekawej informacji zawartej w CV, a może kandydat otworzy się z bardziej prywatnej strony.

● Nie kieruj się tylko schematami (np. wysoki wynik w teście dominacji dyskwalifikuje kandydata z procesu lub założenie rąk dowodzi braku otwartości).

● Obserwuj i staraj się poznać człowieka.


Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...