Jak rzetelnie i szybko oszacować poziom kompetencji zawodowych kandydata do pracy?

Paweł Smółka
rozwiń więcej
W zakresie moich obowiązków, jako specjalisty w dziale personalnym, jest m.in. przeprowadzanie selekcji i wybór kandydatów na wakujące lub nowo powstające stanowiska. Nurtuje mnie pytanie, w jaki sposób rzetelnie i jednocześnie możliwie szybko oszacować poziom kompetencji kandydata do pracy. Z jednej bowiem strony, podkreśla się, że kompetencje należy badać za pomocą ćwiczeń symulacyjnych lub próbek pracy, aby sprawdzić sposób, w jaki rzeczywiście zachowują się kandydaci. Z drugiej zaś strony, łatwo zauważyć, że tego typu metody są dosyć czaso- i pracochłonne w przygotowaniu i praktycznym zastosowaniu.

Ocena kompetencji kandydatów do pracy jest, a przynajmniej powinna być, jednym z kluczowych zadań w procesie selekcji zawodowej. Współ-cześnie, kiedy mówimy o kompetencjach, mamy na myśli tzw. kompetencje behawioralne, czyli wzorce zachowań, których wykazywanie przez pracownika kojarzone jest z efektywną realizacją zadań w danej roli zawodowej lub na danym stanowisku. Z tej perspektywy ocena kompetencji to sprawdzenie, czy dana osoba jest zdolna i zarazem chętna wykazywać określone wzorce zachowań. Jednocześnie warto zauważyć, że ocena kompetencji może dotyczyć dwóch kwestii. Mianowicie zdolności pracownika do wykazywania pożądanych wzorców zachowań oraz chęci lub predyspozycji do zachowywania się w oczekiwany sposób. Ta pierwsza w dużej mierze z posiadania specjalistycznej wiedzy oraz konkretnych umiejętności – ważnych składowych kompetencji zawodowych. Natomiast chęć czy też predyspozycje do zachowywania się w pożądany sposób są wyrazem specyficznych postaw, potrzeb i motywów danej osoby oraz stanowią w dużej mierze ekspresję jej osobowości. Na pytanie, w jaki sposób rzetelnie oszacować kompetencje zawodowe kandydatów do pracy, można udzielić następującej odpowiedzi: warto posłużyć się przynajmniej dwiema różnymi metodami, z których jedna będzie ukierunkowana na oszacowanie wiedzy i/lub umiejętności, czyli zdolności do działania w pożądany sposób, zaś druga na ocenę chęci czy też predyspozycji do działania w oczekiwany sposób.

Autopromocja

Zdolności i chęci pod lupą

W przypadku szacowania chęci do działania w pożądany sposób warto rozważyć zastosowanie rzetelnych testów psychometrycznych przeznaczonych do oceny predyspozycji osobowościowych oraz wartości i potrzeb kandydata do pracy. Pozwolą one oszacować skłonność kandydata do zachowywania się w określony sposób, zaś tę skłonność można następnie powiązać z określonymi kompetencjami. Na przykład cechę osobowości, jaką jest ekstrawersja oraz potrzeby władzy i sprawowania kontroli, można powiązać z predyspozycją do angażowania się w zachowania przywódcze związane z kierowaniem innymi ludźmi. Osoby ekstrawertywne, które odczuwają potrzebę władzy i sprawowania kontroli, będą szczególnie chętne do wykazywania zachowań wymienianych jako wskaźniki behawioralne takich kompetencji jak przywództwo, kierowanie zespołem, odwaga kierownicza lub asertywność.

Chcąc oszacować zdolność kandydata do angażowania się w pożądane zachowania, należy zastosować metodę, która umożliwi zbadanie jego wiedzy lub umiejętności w danym obszarze. Często w tym kontekście rekomenduje się tzw. testy sytuacyjne, czyli ćwiczenia symulacyjne. Pozwalają one zobaczyć kandydata w trakcie działania i ocenić, czy potrafi zachowywać się w oczekiwany sposób. Choć ćwiczenia symulacyjne, zazwyczaj stosowane w formie oceny zintegrowanej (assessment center), mogą być wysoce rzetelną metodą szacowania poziomu kompetencji, to niestety są mało atrakcyjne z perspektywy logistyki niezbędnej do ich poprawnego zastosowania w procesie selekcji zawodowej. Stąd też poszukuje się alternatywy dla testów sytuacyjnych, która będzie pozwalała rzetelnie oszacować zdolność kandydata do wykazywania pożądanych zachowań, a także będzie łatwa i szybka w zastosowaniu w toku procedury selekcyjnej. Jednym z takich rozwiązań są tzw. testy kompetencyjne (situational judgement tests).


Testowanie kompetencji

Test kompetencyjny jest pisemnym testem wyboru. Pytanie do niego składa się z dwóch zasadniczych części: opisu sytuacji charakterystycznej dla danego stanowiska pracy oraz opisu kilku odpowiedzi do wyboru, które przedstawiają różne, zarówno pożądane, jak i niepożądane, strategie działania w danej sytuacji. Zadaniem osoby badanej jest zapoznanie się z opisem sytuacji, a następnie wybranie, z zestawu trzech do pięciu standardowych odpowiedzi – jednej, która opisuje, zdaniem osoby badanej, optymalną strategię działania w danej sytuacji. Test kompetencyjny składa się z kilku lub kilkunastu pytań i może diagnozować jedną bądź więcej kompetencji. Zaletą tego typu testów jest to, że ich zastosowanie w procesie selekcji zawodowej jest znacząco mniej czasochłonne niż wykorzystywanie testów sytuacyjnych. Co więcej, dobrze opracowane testy kompetencyjne charakteryzują się wystarczająco dobrymi charakterystykami psychometrycznymi, dzięki czemu ich wyniki są wiarygodne i służą pomocą w zwiększeniu trafności decyzji personalnych.

Warto zaznaczyć, że wyniki testów kompetencyjnych należy ostrożnie interpretować. Wysoki wynik w teście oznacza nie tyle, że mamy do czynienia z wyjątkowo kompetentnym kandydatem, ile osobą, która przynajmniej wie, jak powinna się zachować w danej sytuacji. Z kolei niski wynik w teście oznacza, że dana osoba nawet nie wie, jak powinna się zachować w danej sytuacji, co uprawdopodabnia tezę, że nie potrafi także zachować się w pożądany sposób. Oznacza to, że testy kompetencyjne są wskazane jako narzędzie preselekcji do odrzucenia kandydatów, którzy nie są zdolni, przynajmniej obecnie, do wykazywania zachowań oczekiwanych na danym stanowisku.

Opracowanie rzetelnego testu kompetencyjnego wymaga postępowania według modelowej strategii. Pierwszym jej etapem jest przeprowadzenie indywidualnych lub grupowych wywiadów z doświadczonymi pracownikami w celu identyfikacji kluczowych wyzwań na danym stanowisku oraz pożądanych i niepożądanych sposobów radzenia sobie z nimi. Na podstawie uzyskanych informacji tworzy się następnie zestaw pytań do testu kompetencyjnego. Pytania dotyczą sytuacji, które są kluczowymi wyzwaniami na danym stanowisku, zaś opcje odpowiedzi (do wyboru) opisują różnego typu zachowania, zarówno pomocne, jak i zupełnie nieproduktywne w procesie podejmowania tych wyzwań. Oznacza to, że treść pytań do testu kompetencyjnego, jeśli ma być on rzetelnym narzędziem pomocnym w podejmowaniu trafnych decyzji personalnych, nie może być wymyślana „z głowy”, lecz musi być zapisem doświadczenia i dobrych praktyk pracowników najbardziej doświadczonych i skutecznych na danym stanowisku lub w danej roli zawodowej. Poziom kompetencji kandydatów do pracy będzie w takim przypadku bezpośrednio porównywany z poziomem pracowników, którzy udowodnili już swoją skuteczność. Będzie to stanowiło swego rodzaju gwarancję trafnego oszacowania poziomu kompetencji kandydatów. Oznacza to jednocześnie, że testy kompetencyjne powinny być zasadniczo tworzone na zamówienie danej organizacji przy uwzględnieniu specyfiki jej kultury organizacyjnej.


Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...