Pozbądź się myślenia słonia

Pozbyć się myślenia słonia. /Fot. Fotolia / Fotolia
Jak poradzić sobie z pozoru trudnymi problemami? Czy potrafisz korzystać z technik kreatywnego myślenia?

Na szkoleniach proponuję czasem uczestnikom ćwiczenie "sznurki". Każdy dostaje ode mnie półmetrowy kawałek sznurka z pętlami na obu końcach. Pętle są na tyle duże, żeby można było włożyć w nie dłonie. Ćwiczenie wykonuje się w parach. Dwójka uczestników przekłada swoje sznurki na krzyż, a następnie każdy wkłada dłonie w pętle swojego sznurka. W ten sposób uczestnicy są połączeni ze sobą.

Autopromocja

Zadanie polega na stwierdzeniu, czy można rozdzielić się, ale bez zdejmowania pętli z dłoni oraz bez ich rozwiązywania?

Po kilku minutach prób, gimnastycznych wygibasów i kombinacji, większość uczestników dochodzi do wniosku, że jest to niemożliwe, bo każda z osób wraz ze sznurkiem stanowi "obwód zamknięty", zatem bez rozerwania przynajmniej jednego obwodu nie da się tego zadania wykonać.

Kiedy grupa wyraźnie się poddaje, mówię, że jest możliwe rozdzielnie się, nie tylko bez wyjmowania dłoni z pętli, ale również bez ekstremalnych ćwiczeń fizycznych. Następuje ponowny przypływ energii i z reguły przynajmniej jedna para w grupie samodzielnie wpada na sposób rozwiązania.

Zobacz także: Zaangażowanie pracowników

To ćwiczenie jest dla mnie przykładem, jak bardzo nasze wyobrażenia wpływają na nasze działania. Jeśli założę z góry, że czegoś nie da się zrobić, to nie zrobię tego na pewno. W opisanym ćwiczeniu przyjęcie założenia, że każdy z uczestników wraz ze sznurkiem stanowi obwód zamknięty, stanowi koniec prób rozwiązania problemu. Poszukiwanie rozpoczyna się na nowo wraz z informacją trenera, że problem da się rozwiązać. Tyle, że w życiu rzadko mamy obok "trenera", który powie, że coś da się zrobić. To my sami musimy pokonywać nasze własne ograniczenia, czyli jak nazywa to Ken Blanchard, musimy uwolnić się od "myślenia słonia".

Młody słoń w cyrku jest przykuwany za nogę sznurem do palika. Przyzwyczaja się w ten sposób do poruszania się tylko po przestrzeni wyznaczonej sznurem. Nawet jako dorosły słoń, mimo siły którą dysponuje, czując na nodze pętlę, nie próbuje iść dalej. Nauczył się, że dalej odejść nie może, a nie zdaje sobie sprawy ze zmiany warunków: kiedyś sznur stanowił realną blokadę, teraz, przy gabarytach słonia, nie jest już żadnym ograniczeniem. Blokada pozostała jednak w głowie słonia.

Zatem pierwsza zasada autolidera sformułowana przez Kena Blancharda brzmi: rzuć wyzwanie swoim ograniczeniom, wyzwól się od "myślenia słonia". Ograniczenia to wszystkie przekonania, które opieramy na doświadczeniach z przeszłości i które wpływają negatywnie na nasze obecne i przyszłe doświadczenia.

Zobacz również: Postaw na siebie!

Zanim uznamy, że jakiś problem nie ma rozwiązania, zastanówmy się:

  • czy bierzemy pod uwagę różne opcje, czy tylko te, z których zwykle korzystamy?
  • czy można na problem spojrzeć z innej perspektywy?
  • kto może nas wesprzeć w rozwiązaniu?

Korzystajmy z technik kreatywnego myślenia: przedefiniujmy problem, zastanówmy się, co zrobiłby na naszym miejscu ktoś, kogo cenimy, włóżmy na głowę kolejno sześć kapeluszy de Bono. Albo sięgnijmy do filozofii kaizen i techniki "zadawania małych pytań" - co takiego mogę zrobić, jaki mały krok wykonać, żeby choć odrobinę przybliżyć się do rozwiązania?

Szukajmy własnych, najlepszych dla nas sposobów radzenia sobie z naszymi ograniczeniami. Każde działanie, które wytrąca nas z utartych ścieżek myślenia, jest dobre, bo przybliża nas do zastosowania pierwszej zasady autolidera - rzucenia wyzwania własnym ograniczeniom.

A jeśli ktoś ma ochotę znaleźć rozwiązanie opisanego na początku ćwiczenia, to podpowiem, że tajemnica tkwi w tych pętelkach zakładanych na dłonie.

Zobacz serwis: Motywowanie

Autor: Teresa Piatczyc Jachimowsk, www.treco.pl

Bibliografia:
Blanchard, K., Fowler, S., Hawkins, L. (2007). Jednominutowy Menedżer oraz zarządzanie samym sobą. Wydawnictwo Helion.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...