Czy można przyjść z dzieckiem do pracy?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? / shutterstock

Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? To zależy od specyfiki i miejsca pracy. W Polsce takie praktyki stają się coraz bardziej popularne. Przykładowo Urząd Statystyczny w Kielcach – jest finalistą Konkursu WLB (work-life-balance) z praktyką „Z rodzicem do pracy”.

rozwiń >

Możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem

Temat możliwości przebywania dzieci w miejscu pracy, jest istotny, ponieważ życie przynosi często niespodziewane sytuacje, np. zamknięcie żłobka/przedszkola, choroba niani czy dziadków, nagły wyjazd drugiego rodzica, które powodują, że pracownik nie ma fizycznie "co zrobić z dzieckiem" - a jednocześnie jest bardzo potrzebny pracy. 

Autopromocja

Oczywiście rozwiązaniem jest praca zdalna - jednak nie w każdym zawodzie możliwe jest jej świadczenie. Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej czy urlop na opiekę nad dzieckiem też nie są rozwiązaniem, jeżeli pracownik jest potrzebny w pracy.

Generalnie ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP), rozporządzenia wykonawcze czy inne ustawy związane z zatrudnieniem nie wskazują na zakaz przebywania w miejscu pracy innych osób niż pracownicy czy osoby świadczące pracę na innych podstawach prawnych, w tym dzieci, członków rodziny, przyjaciół, kontrahentów.

Zatem czy to co nie jest zakazane jest dozwolone? To zależy. Najważniejsze w tej materii są: rodzaj i charakter pracy, miejsce pracy oraz wewnętrzne uregulowania pracodawcy czy administratora budynku.

Ważne
Dziecko w pracy - regulamin

Zakaz przebywania w miejscu pracy członków rodziny czy osób bliskich pracownika może być uregulowany przez pracodawcę w regulaminie pracy, ze względu na obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz organizowanie pracy w sposób umożliwiający jej świadczenie.

Zgoda od pracodawcy - na co zwrócić uwagę

Jeżeli pracownik już rzeczywiście musi przyjść do pracy z dzieckiem, powinien otrzymać od pracodawcy, czy osoby działającej w jego imieniu na to zgodę. Pracownik powinien poinformować przełożonego o całej sytuacji, w jakiej się znalazł. Szczególnie ważne są takie kwestie:

  1. Zasady współżycia społecznego – konieczne jest zapewnienie możliwości świadczenia pracy innym pracownikom, nie jest dozwolone zakłócanie porządku pracy przez dzieci;
  2. Obowiązek świadczenia pracy przez pracownika, pomimo obecności jego dziecka w miejscy pracy, a także pozostawania pracownika w gotowości do świadczenia pracy, jeżeli akurat nie musi jej świadczyć;
  3. Zapewnienie bezpiecznych warunków dla dziecka, ogólnie bezpiecznych warunków pracy oraz zabezpieczenie miejsc z dokumentami i sprzętem.

Pokoje dla dzieci i animator w miejscu pracy

Jeśli większa liczba pracowników jest zainteresowana okazjonalnym czy wyjątkowym zabieraniem dziecka do miejsca pracy, pracodawca może w zakładzie pracy udostępnić wolne pomieszczenie, w którym dzieci mogłyby spędzić czas pod opieką dorosłego (np. animatora zabaw). Trzeba jednak pamiętać o tym, że to nadal rodzic jest prawnym opiekunem i jest odpowiedzialny za dziecko w pracy, w gruncie rzeczy praca to nie jest przedszkole. 

Ważne
Kodeks rodzinny i opiekuńczy - rodzic ponosi odpowiedzialność

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (KRiO) w art. 92, wskazuje, że dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Z kolei art. 95 § 1 KRiO przewiduje, że władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw, § 3 władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Art. 96 § 1 KRiO w zakresie sprawowanej pieczy wskazuje, że rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim.

Odpowiedzialność wykroczeniowa rodzica za dziecko

Gdyby doszło do nieszczęśliwego zdarzenia rodzic może być narażony na odpowiedzialność wykroczeniową i karną. Przepis art. 106 KW, przewiduje, że kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany. 

Z rodzicem do pracy w Urzędzie Statystycznym w Kielcach

Pracownicy urzędu mogą przyjść do pracy dzieckiem w soboty pracujące, kiedy dzieci nie idą do przedszkola lub szkoły. Pracownik nie musi brać dnia wolnego, jest obecny w pracy i wykonuje swoje obowiązki.  Dzięki temu urząd może sprawnie realizować swoje zadania. Aby w tym czasie dzieci miały zajęcie, pracownicy urzędu już wcześniej są  przygotowani do takiego dnia. Dzieci mają zorganizowane: gry, zabawy (np. uzdrawianie schorowanego „Gusika”), słuchanie bajek, układanie puzzli, kolorowanie map. Dodatkowymi atrakcjami są: drugie śniadanie u dyrektora urzędu oraz zajęcia edukacyjne z zakresu statystyki. Po takim dniu zadowolone są zarówno dzieci, które miały ciekawe zajęcia, jak i rodzice, którzy mogli pogodzić swoje obowiązki zawodowe z opieką nad dziećmi. 

Dziecko w miejscu pracy z rodzicem - korzyści dla pracodawcy

  • umożliwia elastyczny rodzaj pracy, przez co pracownik może być bardziej wydajny i efektywny,
  • kształtuje swój pozytywny wizerunek pracodawcy przyjaznego rodzinie,
  • zyskuje bardziej zmotywowanych pracowników,
  • mniej nieobecności pracowników z powodu opieki nad dziećmi.

Dziecko w miejscu pracy z rodzicem - korzyści dla pracownika

  • łączy obowiązki rodzica i pracownika,
  • nie ma poczucia, że z powodu nieprzewidzianych sytuacji zaniedbuje obowiązki w pracy,
  • powodem jego nieobecności w pracy nie jest konieczność opieki nad dziećmi.
Przykład

W jakich urzędach można przyjść z dzieckiem do pracy?

  • Urząd Statystyczny w Kielcach – jest finalistą Konkursu WLB z praktyką „Z rodzicem do pracy”;
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli;
  • Wojskowa Komenda uzupełnień w Zamościu;
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Turku;
  • Kuratorium Oświaty w Krakowie;
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Koszalinie;
  • Lubelski Urząd Wojewódzki;
  • Centralne Biuro Śledcze w Warszawie;
  • Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlu i Artykułów Rolno-Spożywczych w Szczecinie;
  • Ministerstwo Finansów.

Niektóre z powyższych punktów, szczególnie takie jak: CBŚ czy Straż Pożarna są zaskoczeniem, ponieważ w takich miejscach szczególnie ważne są bezpieczeństwo czy zachowanie zasad poufności, a także porządek i właściwa organizacja pracy. Przebywanie dzieci, szczególnie małych może to utrudnić.

Kadry
Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

3000 zł kary dla pracodawcy za niezatrudnienie kandydata
08 maja 2024

Pracodawcy muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za niezatrudnienie kandydata do pracy z powodów wymienionych w art. 123 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grzywna za dyskryminację przy nawiązywaniu stosunku pracy wynosi minimum 3000 zł. Na podstawie Kodeksu pracy osoba niezatrudniona może również dochodzić odszkodowania. W jakiej wysokości?

Czy premia wlicza się do minimalnego wynagrodzenia w Polsce w 2024 roku?
08 maja 2024

W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w 2024 roku. Od stycznia wynosi 4 242 zł brutto, a od lipca będzie wynosić – 4 300 zł brutto. Ale czy premia pracownicza może uzupełnić wysokość wynagrodzenia do minimalnej płacy?

Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?
08 maja 2024

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

pokaż więcej
Proszę czekać...