Kwestionariusz orientacji na działanie

Ludzie czy zadania? Razem czy samodzielnie? Co jest skuteczniejsze? Czy Twoje przekonania na ten temat mają wpływ na Twoją sprawność w pracy? Jak organizować swoje życie zawodowe, żeby było satysfakcjonujące? To, czy ważniejsze są dla Ciebie relacje, czy cel, warunkuje nie tylko Twój styl pracy, lecz także efektywność działań, jakie podejmujesz w konkretnej sytuacji. Sprawdź, czy jesteś zorientowany na działanie, czy na ludzi i zobacz, jakie są Twoje atuty.

Instrukcja

Autopromocja

Poniższe słowa czytaj wersami. W każdym wersie zaznacz dokładnie dwa, które najlepiej oddają Twoje preferencje, przekonania i postawy.

1

relacje

wynik

współpraca

samodzielność

2

kino

spacer

impreza towarzyska

internet

3

kontakty towarzyskie

kreatywność

samotność

instrukcje wykonania

4

gwar

cisza

natura

architektura

5

emocje

jednomyślność

różnorodność poglądów

racjonalność

6

morze

góry

otwarta przestrzeń

kameralność

7

troska o innych

troska o wynik

wygrana

droga do celu

8

pociąg

samolot

nowoczesność

tradycja

9

burza mózgów

jasne wytyczne

wykonanie zadania

utrzymanie relacji

10

książka

film

codzienna gazeta

przegląd tygodnia

11

hierarchia

kontrola

partnerstwo

swoboda

12

przyjaciel

sprawdzeni znajomi

rówieśnicy

tłum

13

rozwój wewnętrzny

wymierne osiągnięcia

projektowe zadania

ciągłość współpracy

14

kontakt osobisty

kontakt telefoniczny

kontakt e-mailowy

portale społecznościowe

15

poznanie innych

nowe zadania

wspólny sukces

rywalizacja

16

człowiek

liczby

fakty

wspólnota


Obliczanie wyniku

W poniższej tabeli umieszczono słowa, które służą do interpretacji wyniku. Słowa, które nie zostały umieszczone w tabeli nie mają znaczenia interpretacyjnego. Przeczytaj kolumny i dodaj jeden punkt przy każdym słowie, które zaznaczyłeś/aś w teście. Następnie zsumuj uzyskane w obu kolumnach punkty. Wyższa liczba punktów wskazuje na Twoje preferencje w zakresie funkcjonowania zawodowego.

relacje

 

wynik

 

współpraca

 

samodzielność

 

kontakty towarzyskie

 

samotność

 

kreatywność

 

instrukcje wykonania

 

emocje

 

jednomyślność

 

różnorodność poglądów

 

racjonalność

 

troska o innych

 

troska o wynik

 

droga do celu

 

wygrana

 

burza mózgów

 

jasne wytyczne

 

utrzymanie relacji

 

wykonanie zadania

 

partnerstwo

 

hierarchia

 

swoboda

 

kontrola

 

rozwój wewnętrzny

 

wymierne osiągnięcia

 

ciągłość współpracy

 

projektowe zadania

 

poznanie innych

 

nowe zadania

 

wspólny sukces

 

rywalizacja

 

człowiek

 

fakty

 

wspólnota

 

liczby

 

 

 

 

 

orientacja na ludzi

 

orientacja na zadania

 



Interpretacja wyniku

Orientacja na ludzi

Wynik, który uzyskałeś/aś, wskazuje, że jesteś osobą nastawioną na relacje z innymi. Uważasz, że atmosfera pracy i kontakt z innymi są bardzo ważnym aspektem pracy zawodowej. Doceniasz wartość, jaką niesie ze sobą praca zespołowa i chętnie czerpiesz z doświadczeń innych. Taka orientacja charakteryzuje ludzi wrażliwych i otwartych. Atmosfera otwartej komunikacji i wymiany poglądów jest Ci znacznie bliższa niż suche instruowanie. Poświęcasz dużo energii na zachowanie pozytywnych relacji, rozwiązanie konfliktów i utrzymanie dobrej komunikacji z ludźmi. Dobrze odnajdujesz się w pracach zespołowych, doceniając wartość wspólnych sukcesów. Jesteś nastawiony na poszukiwanie rozwiązań optymalnych dla wszystkich współpracowników i chętnie służysz im wsparciem w tym zakresie. Twoja efektywność może spadać w sytuacji, gdy atmosfera pracy jest negatywna, lub nacisk jest kładziony na inne aspekty, z pominięciem relacji. Możesz mieć kłopot z przedmiotowym postrzeganiem człowieka przez organizację. Najlepiej Ci się pracuje w długotrwałych i harmonijnych relacjach, niezależnie od rodzaju zadań, z jakimi musisz się zmierzyć. Jeżeli jesteś liderem, skupiasz się przede wszystkim na atmosferze w zespole i otwartej komunikacji. Taką postawą dajesz pracownikom poczucie, że ważny jest ich rozwój i poczucie bezpieczeństwa, a nie tylko wynik efektywnościowy. Kiedy stajesz przed niepopularną lub trudną personalną decyzją, możesz mieć skłonność do jej unikania. Ciężko Ci również przychodzi udzielanie negatywnej informacji zwrotnej. Koszt osobisty takich decyzji i sytuacji jest dla Ciebie bardzo duży, ale ich unikanie może zaburzać rzetelność relacji z podwładnymi.

Orientacja na zadania

Wynik, jaki uzyskałeś/aś wskazuje, że jesteś osobą nastawioną na zadania. Lubisz pracować samodzielnie, mieć jasno określone zasady i terminy. Taka orientacja łączy się z większą akceptacją rywalizacji i samodzielnego działania. Często przedkładasz cel nad relacje z innymi, a pracując w zespole chętnie podejmujesz się zadań cząstkowych, które możesz wykonać samodzielnie. Lubisz jasny podział obowiązków i zakres działania. Cenisz sobie zwięzłe instrukcje i jednomyślność współpracowników. Chociaż doceniasz pozytywną atmosferę pracy, jej utrzymanie w obliczu różnic poglądów nie jest dla Ciebie tak istotne, jak wykonanie zadania. Jesteś zwolennikiem rozliczeń wynikających z poziomu osiągnięcia celu i dużą wagę przykładasz do zaangażowania w wykonywane zadania. Nie przeszkadza Ci wysokie tempo działania, ale źle znosisz opóźnienia wynikające z czynników ludzkich. Dlatego, jeżeli masz wybór, chętniej pracujesz nad indywidualnymi zadaniami, które dopiero później składają się w całość. Dobrze funkcjonujesz w krótkoterminowych zadaniach i pracach projektowych, które przynoszą różnorodność obowiązków. Jasno określasz zasady wykonania i lubisz wyznaczać punkty kontrolne. Jeżeli jesteś liderem, skupiasz się na jasnym podziale zadań w zespole. Preferujesz wyraźną hierarchię i ścisły nadzór nad wykonaniem. Swoim podwładnym przekazujesz jasne instrukcje i komunikaty, często ograniczając komunikację do niezbędnego minimum. Skupiając się na podziale i wykonaniu zadań, możesz jednak niedostatecznie doceniać wpływ czynników ludzkich na przebieg prac. Atmosfera i otwartość komunikacji są aspektami, do których nie przywiązujesz uwagi, co czasami może powodować pojawianie się konfliktów i niejasności.

Zbliżona liczba punktów w obu kolumnach (+/- 2)

Wynik, jaki uzyskałeś/aś wskazuje, że nie masz określonych preferencji w tym zakresie. Równie łatwo przychodzi Ci nastawienie się na relacje z ludźmi, jak i realizację zadania. Płynnie równoważysz wykorzystanie obu orientacji w codziennej pracy. W zależności od sytuacji potrafisz również skoncentrować się na jednej orientacji i skutecznie ją wykorzystywać. W codziennych obowiązkach zarówno cenisz sobie pozytywne relacje i atmosferę pracy, jak i koncentrację na wykonaniu zadania. Starasz się wykorzystywać efektywną komunikację, dbając jednocześnie o jasne i konkretne wytyczne. Jesteś elastyczny, jeżeli chodzi o sposób pracy – w zależności od projektu potrafisz równie efektywnie pracować samodzielnie, jak i w zespole. Potrafisz budować długotrwałe relacje z innymi i masz w sobie uważność na ich potrzeby. Jednocześnie w sytuacjach tego wymagających potrafisz skoncentrować całą uwagę na wykonaniu zadania. Jeżeli jesteś liderem, starasz się płynnie łączyć nastawienie na relacje w zespole z koncentracją na wykonaniu zadania i jakości pracy. Może się zdarzyć, szczególnie przy pracach projektowych, że swoje nastawienie będziesz uzależniał od subiektywnych odczuć. Może to powodować, że nie dostosujesz stylu kierowania do konkretnego zespołu i efektywność oraz harmonia Waszej pracy nie będzie na najwyższym poziomie.

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...