Firmowy św. Mikołaj, czyli jakie prezenty i niespodzianki szykują organizacje dla swoich pracowników

Karolina Andrian
rozwiń więcej
Co roku osoby odpowiedzialne za organizację eventów pracowniczych – a są nimi zwykle pracownicy działu personalnego – zadają sobie pytanie: co ciekawego można przygotować dla pracowników w tym roku, jak ich zaskoczyć, jak przygotować spotkanie świąteczne, w którym nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć?

Jest już praktyką, że w okresie przedświątecznym pracownicy dostają w prezencie kupony czy karty na zakupy w hipermarketach lub centrach handlowych. Ale w wielu firmach prezenty świąteczne na tym się nie kończą. Większość organizacji już z początkiem listopada rozpoczyna prace nad przygotowaniem świątecznych spotkań i niespodzianek dla pracowników.

Autopromocja

Mikołaj daje paczki

Tradycyjne formy świątecznego firmowego celebrowania wciąż dobrze się sprawdzają. Pierwsze miejsce na liście najbardziej popularnych zajmują paczki świąteczne dla dzieci. Oczywiście prezenty mogą być różne – bardzo często są to takie same paczki dla każdego dziecka – zawierają książeczki, słodycze, drobne zabawki. Jednak coraz częściej firmy starają się prezenty personalizować. – W Panasonic staramy się przygotowywać prezenty dla dzieci naszych pracowników w zależności od wieku, płci, a nawet zainteresowań. Przy ich wyborze zależy nam, aby pełniły funkcje edukacyjne oraz aby podobały się dzieciom, dlatego zakup prezentów konsultujemy z rodzicami – mówi Beata Konys, kierownik Działu Personalnego Panasonic.

Kolejne miejsce na liście świątecznych tradycji zajmują mikołajkowe spotkania. Ich formy bywają bardzo różne – od tradycyjnego spotkania w sali konferencyjnej, podczas którego Mikołaj rozmawia z dziećmi i rozdaje prezenty, aż po spotkania organizowane poza siedzibą firmy z programem artystycznym, warsztatami dla dzieci. Maluchy są zawsze otwarte na różne świąteczne propozycje, dlatego też o wiele łatwiej sprostać ich wymaganiom.

Rodzinne święta

Znacznie trudniej jest z dorosłymi. W wielu firmach świąteczne spotkania mają formę wieczornego Christmas Party w restauracji – jeśli tylko taka forma spędzania czasu odpowiada pracownikom – nic w tym złego. Jednak, to nie jedyny sposób na celebrowanie zbliżających się świąt. – Co roku nasza firma organizuje spotkania świąteczne, aby podczas wieczornej kolacji złożyć sobie świąteczne życzenia, a także miło spędzić czas w przedświątecznej atmosferze. Podczas świątecznych spotkań każdy ma np. okazję pomalować własnoręcznie bombki na choinkę lub wykonać ozdoby świąteczne, które potem mogą być podarowane bliskiej osobie – mówi Patrycja Podolska, Human Resources Divison z RBS Bank (Polska) SA.


Coraz więcej organizacji stara się, aby świętowanie odbywało się nie tylko w gronie pracowników, lecz także ich rodzin. Zaproszenie osób towarzyszących czy całych rodzin zawsze będzie dobrze postrzegane przez pracowników. Firma wysyła w ten sposób komunikat, że dba o pracownika i jego rodzinę, bliska jest jej integracja nie tylko samych pracowników, lecz także całych rodzin. Często na takich spotkaniach więzi zacieśniają się znacznie bardziej. Pracownikom jest też łatwiej wygospodarować czas podczas świątecznej gorączki, wiedząc, że będzie to spotkanie, z którego skorzysta cała rodzina. – Co roku EMC organizuje spotkanie gwiazdkowe dla pracowników i ich rodzin. To niepowtarzalna okazja, żeby wspólnie spędzić czas i niesamowita frajda dla dzieciaków wyczekujących Świętego Mikołaja. Nie rozmawiamy o pracy, bawimy się wraz z dziećmi przy robieniu stroików, ozdób choinkowych, prezentów. Pracownicy długo wspominają ten dzień, oglądamy zdjęcia, zawierają się rodzinne przyjaźnie. I choć atmosferę w zespole buduje się cały rok, ten jeden dzień pozwala odczuć ją podwójnie – mówi Anna Smoleń, HR Operations Manager w firmie EMC Computer Systems Poland.

Ten jeden dzień

Ciekawym pomysłem, który może uzyskać aprobatę pracujących rodziców, jest organizacja świątecznych animacji dla dzieci dzień przed Wigilią. W tym dniu większość firm pracuje normalnie, a dzieci mają już przerwę świąteczną – pojawia się więc konieczność zapewnienia im opieki. Tego dnia można dziecko zabrać ze sobą do pracy, gdzie czekają na nie atrakcje prowadzone przez animatorki. Dla dziecka samo pójście do pracy z rodzicem jest już wydarzeniem, a jeśli dodatkowo czekają na niego inne atrakcje, to będzie doskonała niespodzianka. Z takiego małego eventu zadowolony będzie i rodzic, i dziecko. Jeśli gdzieś w okolicy znajdują się miejsca zabaw dla dzieci, np. Kraina Świętego Mikołaja, tego dnia można przygotować dla maluchów wyprawę pod okiem wykwalifikowanych animatorów.

Ważne nie tylko jak, ale też gdzie

Aby pomysł na przeprowadzenie świątecznego spotkania uzyskał aprobatę pracowników, ważne jest zapewnienie ciekawego miejsca do jego realizacji. Jeśli w siedzibie firmy można spotkanie świąteczne zorganizować – warto to wykorzystać – należy jednak pamiętać o świątecznym wystroju, który podkreśli wyjątkowość spotkania. Jednak większość firm decyduje się na organizację spotkania czy eventu poza siedzibą. Mogą wybierać z oferty wielu hoteli i obiektów konferencyjno-szkoleniowych, ale nie tylko. Ciekawą propozycją na spędzenie firmowego wieczoru może być spotkanie np. w teatrze czy operze. W grudniu wiele teatrów organizuje przedstawienia doskonałe dla dzieci i dorosłych, które tematyką nawiązują do świąt. Ciekawym pomysłem może być spotkanie na lodowisku, w pracowni ceramicznej czy skansenie. W okresie świątecznym restauracje prześcigają się w propozycjach dla klientów biznesowych. Zapewniają nie tylko wykwintne menu, lecz także animacje kulinarne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – wspólne gotowanie, ozdabianie potraw i wreszcie ich smakowanie.

Na imprezę świąteczną – szczególnie rodzinną – doskonale sprawdzą się obiekty wynajmujące sale na eventy firmowe – z pewnością należą do nich pensjonaty, ale również zamki, pałace, karczmy, zajazdy, a dla bardziej wybrednych klientów luksusowe hotele czy ośrodki SPA.


Czas pomagania

Czas świąteczny to czas dobroczynności – w tym okresie ludzie najchętniej pomagają innym. Domy dziecka, hospicja, domy samotnych matek, schroniska dla bezdomnych czy schroniska dla zwierząt czekają na każdą pomoc. W okresie świątecznym warto zorganizować zbiórkę darów – należy jednak pamiętać, aby wcześniej zapytać potrzebujący ośrodek, jakiego typu dary są najpilniejsze, aby pomoc była jak najefektywniejsza. W czasie spotkań świątecznych można również zorganizować aukcje charytatywne, na których są licytowane zrobione przez dzieci pracowników ozdoby lub też świąteczne prezenty przygotowane przez samych pracowników. Aukcje cieszą się popularnością, gdyż dają możliwość niesienia konkretnej pomocy przy niedużym zaangażowaniu. Firma Panasonic od kilku lat wspiera podopiecznych domu dziecka w Skopaniu Fabrycznym. – W tym roku dzieci z placówki przygotowują listy do św. Mikołaja, które potem trafią do naszych pracowników. Każdy pracownik będzie miał możliwość spełniania marzenia dziecka, dla którego zdecyduje się przygotować prezent. Oczywiście wszystko dzieje się w ramach wyznaczonego budżetu, który znają opiekunowie z domu dziecka. W ten sposób żadne dziecko nie czuje się uprzywilejowane. Prezenty są wręczane dzieciom przez dyrektora zarządzającego, wicedyrektora zarządzającego oraz przedstawicieli działu personalnego Panasonic podczas uroczystej wigilii zorganizowanej przez dom dziecka – mówi Beata Konys.

Bal na 100 par

Dla firm, dla których grudzień jest na tyle wzmożonym okresem pracy, że organizacja spotkań świątecznych nie jest możliwa ze względu na i tak bardzo duże obciążenie pracowników, pozostają okazje do spotkań związane z Nowym Rokiem i karnawałem. Dla dzieci mogą to być bale przebierańców, zaś dla dorosłych bale karnawałowe. Na ogół bale karnawałowe świetnie sprawdzają się w firmach, gdzie średnia wieku jest wyższa. Karnawał to okazja do zabawy, w przeciwieństwie do okresu przedświątecznego, w którym inaczej niż w USA zwykło się raczej stronić od tanecznych imprez. Firma Danfoss z Grodziska Mazowieckiego od kilku lat organizuje dla swoich pracowników bal karnawałowy. – Zabawy karnawałowe za każdym razem wyglądają inaczej, mają inny temat przewodni (temat hawajski, diabelski, wenecki czy Hollywood). Pracownicy tańczą do białego rana ubrani w kolorowe girlandy, w asyście pięknych tancerek. Każda impreza opatrzona jest bardzo dobrą oprawą muzyczną, gastronomiczną i prowadzona jest przez znane osoby, które dbają o dobry humor uczestników. Pracownicy mają okazję do poznania się i integracji w sytuacji innej niż zawodowa. Impreza karnawałowa jest tym specjalnym czasem, w którym przyjeżdżają do Grodziska wszyscy pracownicy na co dzień pracujący w różnych regionach Polski. To specjalny czas celebrowany w sercu polskiej organizacji – mówi Edyta Longier, specjalista ds. rekrutacji w firmie Danfoss.

Do świąt pozostało zaledwie kilka tygodni, warto ten czas wykorzystać do budowania nie tylko świątecznego nastroju, lecz także zaangażowania pracowników. Świąteczne eventy z pewnością temu posłużą.


Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...