W jaki sposób „głaski” wpływają na budowanie dobrej atmosfery w zespole i zwiększanie jego skuteczności?

Anna Niemczyk
rozwiń więcej
Mój szef nigdy nie mówi nam, czy pracujemy dobrze czy źle. Twierdzi, że skoro jesteśmy menedżerami, którzy oceniają pracowników, to musimy umieć oceniać się sami. A nam pomimo wszystko brakuje jego uwag. Uważamy, że się nami nie interesuje. Czy wyolbrzymiamy problem i nie powinniśmy dopominać się informacji od niego?

Znaki rozpoznania są formą przekazania informacji drugiej stronie w taki sposób, aby miała szansę zauważyć, że po prostu odnotowaliśmy jej obecność. W jakikolwiek sposób – pozytywny lub negatywny. Wszystkie informacje, jakie sobie wzajemnie przekazujemy, a także forma, w jakiej to robimy, stają się znakami rozpoznania.

Autopromocja

Dwukierunkowe głaskanie

Każda informacja przekazana drugiej osobie jest określona jako stroke. W języku angielskim słowo to posiada dwa teoretycznie wykluczające się znaczenia. Pierwsze znaczenie to „pogłaskać”, drugie „uderzyć” – i to nagle, często bez ostrzeżenia. I tak właśnie należy rozumieć pojęcie znaków rozpoznania – każdy z nas może przekazywać je innym na dwa różne sposoby. W sposób pozytywny (wtedy będziemy mieli do czynienia z pozytywnymi znakami rozpoznania) oraz w sposób ewidentnie negatywny (a wtedy pojawią się negatywne znaki rozpoznania). Możemy więc przyjąć, że podstawową jednostką miary przekazywania informacji drugiej osobie są „głaski” rozumiane zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. To, w jaki sposób szef przekazuje podwładnym „głaski”, jest z reguły kluczowe dla ich poczucia wartości w pracy, a w konsekwencji dla motywacji.

Fakty, nie ogólniki

Przekazując pracownikom, podwładnym, współpracownikom pozytywne znaki rozpoznania, informujemy ich o kompetencjach, które cenimy. Pokazujemy, że pracownicy wpływają na efektywną pracę. To często również okazja do przekazania osobistego uznania. W pracy niekoniecznie muszą to być znaki rozpoznania bezwarunkowe – „Jesteś moim najlepszym pracownikiem”. Brzmiałyby one często w taki sposób, że pracownik zamiast przyjąć przekazane mu osobiste uznanie zacząłby się dopatrywać jakiegoś drugiego dna w takiej pozytywnej wypowiedzi szefa. Pozytywny znak rozpoznania niech będzie okazją do powiedzenia przez szefa swojemu pracownikowi: „Doceniam Cię za...”. Warto mieć więc w zanadrzu konkretne przykłady i informację o pozytywnym efekcie takiego działania. Tak przekazywane pozytywne znaki rozpoznania rzeczywiście mają bezpośredni wpływ na motywację pracowników. Przywołują fakty, a nie ogólniki. Zatem zamiast „Jesteś moim najlepszym pracownikiem, bo nie mam z tobą żadnych problemów”, warto powiedzieć „Dzięki Twojemu punktualnemu wywiązywaniu się z obowiązków i przekazywaniu do mnie zawsze na czas raportu dotyczącego sprzedaży za dany miesiąc nie zalegamy jako zespół w przekazywaniu zbiorczej informacji do centrali”.

Znaki rozpoznania mogą być również przekazywane w sposób negatywny. „Z Tobą są same problemy”, „Czy Ty nigdy nie możesz najdrobniejszej sprawy sam załatwić od A do Z, jako jedyny w zespole masz wiecznie jakieś problemy”, „Twoje pomysły i tłumaczenia są niedorzeczne”. Tak też można przekazywać znak rozpoznania. Podwładny lub współpracownik często jeszcze długo po powrocie do domu będzie pamiętać o tak przekazanym „głasku”.


W poszukiwaniu emocji

Wyobraźmy sobie, że szef nie przekazuje pozytywnych znaków rozpoznania, a negatywne nie mają nic wspólnego z konstruktywną krytyką. W zespole pomysły, które warto wprowadzić, zaczynają nagle być torpedowane, zanim jeszcze ktoś zdąży wypowiedzieć je do końca. Samoistnie zaczną tworzyć się podgrupy. A na zebraniach, na których powinno dojść do podjęcia ostatecznych decyzji, uczestnicy zaczynają marnować ogromną ilość czasu na omawianie spraw drugorzędnych i nieistotnych, tak jakby stali na straży cykającego jak bomba zegarowa konfliktu. Równocześnie każdy uczestnik zaczyna traktować zebrania jako miejsce, w którym pracę całego zespołu można wykorzystać jako możliwość do ukrytej autoprezentacji. Aż w końcu zaczyna dochodzić do bardzo delikatnych, a nawet mniej subtelnych ataków na kierownictwo. Patrząc na powyższe symptomy, można wyczuć zbliżający się albo już istniejący konflikt. Pracownicy, zamiast pracować zespołowo, rozpoczną poszukiwania na siłę osobistego uznania ze strony swoich przełożonych.

Obserwując taką sytuację, można powiedzieć, że pojawiły się wszystkie możliwe symptomy, które prędzej czy później doprowadzą do tego, że wiele osób w zespole zacznie coraz częściej korzystać z gier psychologicznych. Pojawiają się one wszędzie tam, gdzie brakuje pozytywnych znaków rozpoznania, albo tam, gdzie szefowie wykazują totalną obojętność na wagę budowania relacji z pracownikami. Można mówić tu o największym paradoksie. Nie dostajemy pozytywnych „głasków”, dlatego prosimy chociaż o negatywne. Zawsze są one lepsze od obojętności i skrajnego formalizmu. Rozpoczynamy zatem gry, w których dostaniemy lub sami obdarzymy innych negatywnym znakiem rozpoznania. Dzięki temu ujawnią się chociaż skrywane emocje.

Wszyscy potrzebujemy znaków rozpoznania. Jeśli ich nie ma, zaczynamy prowokować konflikty i przedłużamy przerwy w pracy. W firmach, w których praca pozbawiona jest jakichkolwiek, chociaż najmniejszych, elementów uwzględniających emocjonalny czynnik, pojawiają się konflikty, a wydajność spada. Dlatego też pracownicy, którzy nie otrzymują chociaż najmniejszego zainteresowania ze strony szefów, wolą wystawić się na ryzyko. Przecież lepsze jest to, że szef zwróci im uwagę niż absolutny brak zainteresowania z jego strony.

UWAGA

Menedżer, który przekazuje podwładnemu pozytywne znaki rozpoznania, oprócz przekazywania uznania, przekazuje również uporządkowaną wizję współpracy pomiędzy nimi. Taka wypowiedź stwarza możliwość wypowiedzenia zarówno swoich oczekiwań, jak i własnej oceny, opinii, która w sposób jednoznaczny określa granice współpracy.


Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...