Kiedy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego?

MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
rozwiń więcej
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
rozwiń więcej
Kiedy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego?
Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest wykonywanie poleceń pracodawcy. Zdarzają się sytuacje, że trzeba będzie powiedzieć "nie". Jak i kiedy odmawiać szefowi, aby zachować dobre relacje i nie narazić się na nieprzyjemności?

Wydawać by się mogło, że odmówienie szefowi musi wiązać się z prośbą o zrobienie czegoś nieetycznego, czy nielegalnego. Jednak mówienie „nie” może dotyczyć zwykłych codziennych sytuacji – kiedy mamy za dużo zadań, a daje się nam kolejne lub kiedy jesteśmy proszeni o coś, co zupełnie nie należy do naszych obowiązków.

Autopromocja

Z pewnością bardzo trudno jest wprowadzić sztywną granicę między sytuacjami, kiedy możesz podejść negatywnie do poleceń szefa, a takimi, kiedy musisz zacisnąć zęby i wykonać zleconą pracę. Nikt nie chce być postrzegany w swoim miejscu pracy jako osoba, które nie współpracuje i odmawia pomocy. Mogą wystąpić jednak sytuacje, kiedy „nie” to najlepsza odpowiedź na polecenie przełożonego. W jakich momentach twoja odmowa będzie usprawiedliwiona?

Redakcja poleca: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jesteś pochłonięty innymi zadaniami

Twój szef powinien wiedzieć za co jesteś odpowiedzialny i jakie obowiązki wykonujesz. Ma jednak prawo nie wiedzieć na jakim etapie zaawansowania jesteś w danych projektach i jak bardzo jesteś obłożony pracą. Jeśli czujesz, że liczba obowiązków znacznie przekracza twoje możliwości, a szef chce dodać ci jeszcze nowe zadanie, masz prawo odmówić. Nie mów jednak samego „nie”. Podaj argumenty, powiedz o zadaniach, które wykonujesz i określ ile czasu ci zajmują. Pokaż, ze już teraz z trudem wyrabiasz się w wyznaczonym czasie pracy, a każda dodatkowa rzecz będzie wiązała się z nadgodzinami. Przedyskutujcie sprawę i ustalcie priorytety. Być może część wykonywanych zadań można przełożyć na później i zająć się w pierwszej kolejności nowym zadaniem­ – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zadanie nie odpowiada twoim umiejętnościom

Nikt nie chodzi do myjni samochodowej, żeby umyć zęby. Nie możesz podejmować się bezrefleksyjnie projektów, które są kompletnie z innej dziedziny niż twoja. W momencie, gdy jesteś poproszony o zrobienie czegoś, co nie odpowiada w żaden sposób twoim umiejętnościom i zajmowanemu przez ciebie stanowisku, to może być czas na poważną rozmowę. Pamiętaj, że podejmowanie się tego typu zadania może zakończyć się spektakularną porażką, więc warto powiedzieć przełożonemu, że preferowałbyś projekt, który jesteś w stanie zrealizować w oparciu o swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenie. Dodatkowo, tego typu rozmowa jest też odpowiednim momentem, żeby zasugerować szkolenie, w czasie którego posiądziesz nowe umiejętności i przy najbliższej okazji będziesz już mógł podjąć się nowego zadania. Pokażesz w ten sposób, że odmawiasz bo jesteś świadomym siebie i swoich umiejętności pracownikiem, dbasz o swój rozwój i dobro firmy.

Polecenie jest nieetyczne, bądź nielegalne

Jak było powiedziane wcześniej, niezaprzeczalnie nikt nie ma prawa zmusić cię do podejmowania działań noszących znamiona przestępstwa lub wątpliwych moralnie. Jeśli jednak zostaniesz o to kiedykolwiek poproszony, musisz wykazać się ostrożnością. Jeśli taka sytuacja zdarzy się raz, może powtórzyć się w przyszłości. Jeśli podejrzewasz swojego przełożonego o działania na granicy prawa, powinieneś poinformować o tym odpowiednie służby. To też jednoznaczny sygnał do tego, aby wręczyć wypowiedzenie i poszukać innej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...