Letni dress code

Joanna Biernacka
rozwiń więcej
Dress code na lato. /Fot. Fotolia / Fotolia
Pora letnia i związane z tym upalne dni często stwarzają problemem w co powinniśmy ubrać się do pracy. Czy wysoka temperatura może być usprawiedliwieniem dla dowolnego stroju w miejscu pracy i czy pracodawca może nam narzucić reguły ubioru? W wielu firmach obowiązuje dress code tzn. zasady jakimi muszą kierować się pracownicy przy wyborze stroju.

Wielu osób zastanawia się jak pogodzić wysoką temperaturę ze strojem, który będzie odpowiadał zarówno zajmowanemu przez nas stanowisku, jak i naszemu komfortowi i wygodzie. Wprawdzie prawo pracy nie reguluje kwestii jak pracownicy powinni ubierać się do pracy, ale coraz więcej przedsiębiorców wprowadza w swojej firmie tzn. Dress Code. Pracodawcy wprowadzają etykietę ubioru, aby zapobiec sytuacjom w których pracownicy mogliby do pracy przyjść w krótkich spodenkach, butach z odkrytymi placami, czy bluzkach z dużym dekoltem czy gołymi plecami. Istnieją takie zawody i stanowiska, w których taki niestosowny strój często jest niedopuszczalny. Takimi miejscami są w szczególności kancelarie, duże korporacje, banki, urzędy.

Autopromocja

Biznesowy dress code - czyli jak odnieść sukces w kontaktach z klientami

Odpowiedni strój w upalne dni

Jak sobie radzić ze strojem w pracy w upalne dni? Nie każdy ma możliwość pracy w klimatyzowanym pomieszczeniu i dojeżdżania do pracy klimatyzowanym środkiem transportu. Przy temperaturze 30 stopni ciężko ubrać się w gruba marynarkę, ciemne rajstopy, czy golf. Jednak przy wyborze stroju powinniśmy pamiętać, że to my jesteśmy wizytówką naszych pracodawców i to my reprezentujemy miejsce, w którym pracujemy. Zatem nasz ubiór powinien być stosowny i dobrany do zajmowanego przez nas stanowiska. Zakryte ramiona i stopy, garnitury to już powszechnie przyjmowane normy w pracy. Mężczyźni powinni głownie zwrócić uwagę na koszule, które powinny mieć długi rękaw i unikać koszul z krótkim rękawem. Kobiety natomiast powinny zwrócić uwagę na bluzki, które nie powinny mieć zbyt dużego dekoltu i spódnice, które nie powinny być zbyt krótkie. Warto również sprawdzić z jakiego materiału jest strój. W lecie najlepszym rozwiązaniem są ubrania wykonane z naturalnych włókien, ponieważ są lekkie i przewiewne. Kolor też nie pozostaje bez znaczenia. Powinniśmy wybierać jasne stonowane kolory, a unikać ciemnych w szczególności czarnych.

Oczywiście istnieją również zawody i firmy, w których pracodawcy nie narzucają norm ubioru. Taką swoboda często cieszą się pracownicy, którzy nie mają kontaktu z klientem i mogą pozwolić sobie na luźny, nieformalny strój.

Dress code dla mężczyzn

Służbowy strój w miejscu pracy

Istnieją profesje, w których pracownicy zobowiązani są do noszenia służbowych strojów narzuconych przez pracodawców i miejsce pracy. Takimi zawodami są np. zawód lekarza, zawód pilota, zawód policjanta. Charakterystyczna cechą służbowego stroju jest jednakowym wygląd. Najczęściej to pracodawca dostarcza pracownikom takie ubiory, albo wypłaca ekwiwalent pieniężny na ich zakup.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...