Jak radzić sobie z nadmiernie skrupulatnym pracownikiem

Romuald Korach
rozwiń więcej
PROBLEM Jestem menedżerem dużego działu firmy usługowej. Od kilku miesięcy mam podwładnego, który stwarza wiele problemów, szczególnie, kiedy mamy pracę do zrobienia „na wczoraj”. Pracownik ten pracuje bardzo powoli, choć trzeba przyznać, że także bardzo dokładnie. Dużo czasu traci jednak na podejmowanie decyzji, waha się i bardzo długo zastanawia przy każdej najmniejszej sprawie. Sprawdza po dwa, trzy razy każde pismo, które wysyła, niezależnie od stopnia jego ważności. Być może powinienem wysłać go na badania lekarskie, a może właściwsze byłoby wysłanie go na odpowiednie szkolenie?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Pierwszym właściwym krokiem jest nawiązanie dobrego kontaktu z pracownikiem. Kiedy pracownik będzie miał zaufanie do kierownika, łatwiej będzie można określić, co się z nim dzieje i od jak dawna funkcjonuje w ten sposób. Dobrze przeprowadzona rozmowa może uświadomić pracownikowi, na czym polega jego niedostosowanie do pracy, bez naruszania jego poczucia godności. Po takiej rozmowie pracownik będzie bardziej skory do współpracy i poddania się badaniom lub szkoleniom.

Badania lekarskie

Niektóre choroby przejawiają się w postaci takich zachowań, jak wyżej opisane, ale samo tego typu zachowanie, bez objawów chorobowych, nie może świadczyć o żadnej chorobie. Dlatego tylko dokładne badanie lekarskie mogłoby ustalić, czy pracownik jest chory. Badanie takie ma sens jednak tylko wtedy, jeśli zachowanie pracownika uległo zmianie w ciągu ostatnich lat lub miesięcy. Natomiast jeśli pracownik od wielu lat, czy praktycznie „od urodzenia” zachowywał się w podobny sposób, to jego zachowanie raczej nie jest wynikiem choroby, lecz przejawem jego osobowości i może być wrodzone. Cech wrodzonych nie można się pozbyć, ale można je modyfikować i uczyć się wykorzystywać je na swoją korzyść.

Osobowość perfekcjonisty

Ludzie nadmiernie skrupulatni, sprawdzający wszystko bardzo dokładnie, z trudnością podejmujący decyzje mają cechy osobowości perfekcjonisty, czyli kogoś, kto w swoich działaniach dąży do wygórowanego ideału i jest przy tym nadmiernie surowy wobec siebie. Taki człowiek ogromnie obawia się popełnienia błędu, a czynności zabezpieczające go przed nim powodują, że pracuje wolniej niż inni. Przeważnie skupia się na szczegółach, najczęściej trzyma się sztywno wszelkich zasad ustalonych przez uznane przez niego autorytety. Raczej rzadko potrafi się odprężyć i odpocząć, co również spowalnia jego pracę.

Perfekcjoniści są bardzo przydatni przy zadaniach wymagających dużej dokładności, dbałości o szczegóły, ale nie potrafią na zbyt długo przyspieszać swojego działania. Do wszystkich zadań przywiązują jednakową wagę i bardzo trudno ich namówić do tego, aby pozwolili sobie coś przeoczyć przy czynności o niewielkim znaczeniu. Są bardzo schematyczni w działaniu, tzn. trzymają się sztywno raz ustalonego kursu. Potrafią jednak zmieniać kurs, jeśli da im się odpowiednią ilość czasu i dobrze się uzasadni konieczność dokonania zmiany.

Konsultacja psychologiczna
Żeby zaplanować plan rozwojowy dla pracownika, wskazane byłoby przeprowadzenie badań psychologicznych. Badania takie muszą być prowadzone przez uprawnione osoby, posiadające dyplom psychologa i mające odpowiedni staż pracy. Wyniki badań psychologicznych powinny być dobrze chronione przed osobami postronnymi, a jednocześnie udostępniane w całości osobie badanej na jej życzenie. Badania psychologiczne pozwoliłyby określić cechy osobowości pracownika, jego mocne i słabe strony oraz ewentualnie ujawniłyby jego problemy psychiczne i pozwoliłyby zaplanować pracę nad ich rozwiązaniem.

W przypadku poważnych problemów psychicznych wskazany byłby kontakt psychologa z lekarzem i skierowanie pracownika na badania psychiatryczne. Badania psychologiczne pozwoliłyby przede wszystkim określić typ szkoleń, które byłyby najbardziej efektywne dla pracownika. Wyniki takich badań oraz określenie potencjału zawodowego pracownika dałyby możliwość właściwego pokierowania jego rozwojem w firmie.

Szkolenia dla perfekcjonisty

Osoby z silnymi cechami perfekcjonisty muszą nauczyć się ustalania priorytetów oraz lżejszego traktowania mniej ważnych zadań. Jest to dla nich bardzo trudne, ale daje im dużo radości, kiedy zaczynają sobie „odpuszczać”. Do niektórych osób trafiają argumenty w postaci wyliczeń, jakie zyski przynosi wytropienie bardzo drobnych błędów, a jakie zyski przynosi ten sam czas, spożytkowany na coś innego - analityczne umysły często przeżywają wstrząs, gdy sobie uświadomią, że ich strategia poprawiania wszystkich błędów przynosi więcej strat niż zysków.

Umiejętność relaksacji, odprężania się, zabawy to coś, co każdy perfekcjonista powita z ulgą. Przy odpowiednim ćwiczeniu takie osoby potrafią trochę zwiększyć tempo swojej pracy, a co ważniejsze - potrafią dłużej utrzymywać zwiększone tempo, mniej się męcząc. Jak z tego wynika, najlepszą formą szkolenia mógłby być dla perfekcjonisty coaching indywidualny, ale równie dobre może się okazać grupowe szkolenie z organizacji pracy w formie warsztatów. Pomocne mogą być treningi relaksacyjne, wyjazdy integracyjne, warsztaty antystresowe. Co dokładnie byłoby najlepsze, zależy jednak ściśle od danej osoby i od specyfiki firmy.

Romuald Korach

Autor jest specjalistą w dziedzinie rozwoju indywidualnego i predyspozycji zawodowych w firmie ARK Consulting, jest coachem psychologiem.

Kontakt: romuald.korach@arkconsulting.com.pl

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...